Jak prać oszczędnie?

Jak prać oszczędnie?

pralka automatycznaPranie często kojarzy się ze znacznym zużyciem energii
i wody. Są jednak sposoby na oszczędne pranie.

Warto pamiętać, że pranie wstępne w zasadzie nie jest konieczne, zwłaszcza przy praniu średnio zabrudzonej bielizny. Rezygnując z niego, można zaoszczędzić około 20% wody i 20% energii. Do prania warto także wybierać programy oszczędnościowe, które redukują zużycie energii o prawie 40%.

Dobrze jest zadbać o wypełnienie całego bębna pralki. Bardziej oszczędne będzie jedno pranie w załadowanej do pełna pralce niż dwa prania w pralce wypełnionej zaledwie do połowy. Wypełniając bęben, powinno się uwzględnić rodzaj tkaniny. Właściwe zapełnienie bębna to zazwyczaj: 5-6 kg w przypadku bielizny do gotowania i kolorowej, 2 kg - w przypadku bielizny zwykłej lub delikatnej i maksymalnie 1 kg w przypadku wełny.

Do prania warto wybierać niższą temperaturę prania. Gotowanie bielizny zużywa dwa razy tyle energii, co jej pranie w 60°C. Przy praniu średnio zabrudzonej bielizny wystarczy użyć programów 30 i 40°C. Warto także zaprać plamy natychmiast po ich pojawieniu się, a dodatkowo przed praniem zastosować odplamiacz. Dzięki temu będzie można wyprać bieliznę w niższej temperaturze.
Pamiętajmy również o efektywnych rozwiązaniach. Dobrym wyjściem jest wymiana starej pralki na nową - dzięki temu zużycie energii może się zmniejszyć o połowę. Choć energooszczędne urządzenia są droższe, ich zakup opłaci się - mniej płaci się za zużycie energii i wody.

Oceń artykuł
2,71 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Świadoma Energia RWE

Zdjęcia: Samsung

Polecamy Ci również

Zobacz także