Jak dogrzać łazienkę

Zdaniem fizjologów, komfortowa dla człowieka temperatura w łazience powinna wynosić ok. 24ºC. W praktyce rzadko udaje się ją osiągnąć, zwłaszcza w budownictwie starszego typu.

Wbrew pozorom problem nie dotyczy tylko jesieni i zimy. W wielu łazienkach również w chłodniejsze, letnie wieczory panuje temperatura daleka od optymalnej. Planując dogrzanie tego pomieszczenia, warto jednak wziąć pod uwagę nie tylko komfort domowników, lecz również względy ekonomiczne. Z łazienki korzystamy zazwyczaj przez kilkanaście minut dziennie, zatem nie musimy stale utrzymywać w niej wysokiej temperatury. Istnieje kilka sposobów dogrzania tego pomieszczenia tylko na czas, gdy jest wykorzystywane.Gdy planujesz remont
W najlepszej sytuacji są osoby, które planują remont łazienki. Dodatkowe ogrzewanie będzie można zamontować w tak, aby były niewidoczne. Dzięki temu w łazience nie pojawią się kolejne meble zabierające i tak niewielką zazwyczaj przestrzeń. Jednak coś za coś - za przestrzeń i wygodę używania zapłacimy wyższą cenę. Wszystkie systemy dodatkowego ogrzewania są znacznie droższe od stacjonarnych piecyków i grzejników.By zapewnić sobie komfort cieplny w łazience, najlepsze będzie ogrzewanie podłogowe z matami grzewczymi układanymi bezpośrednio pod posadzką. Remontując można też pomyśleć o dodatkowym grzejniku. Może być to zwyczajny grzejnik panelowy, jednak warto wybrać ozdobny grzejnik drabinkowy. Producenci oferują modele w setkach kształtów i kolorów, więc dodatkowo osiągniemy ciekawy efekt dekoracyjny. Bardziej ekonomicznym rozwiązaniem są wydajne nagrzewnice uruchamiane na krótko przed kąpielą. Idealnie sprawdzi się także wmontowana w ścianę dmuchawa elektryczna. Urządzenia o mocy około 2000 W umożliwiają szybkie nagrzanie łazienki na czas kąpieli. 

Bez remontu
Gdy nie planujemy remontu łazienki, do wyboru mamy dziesiątki modeli grzejników i konwektorów. Wybierając urządzenie pamiętajmy jednak o sprawdzeniu, czy może być stosowane w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Najważniejszym parametrem grzejnika jest moc. Zasada jest prosta - im większe wnętrze, tym większa powinna być moc grzejnika. Zanim wybierzemy się na zakupy, zmierzmy zatem łazienkę i obliczmy ile ma metrów sześciennych (długość x szerokość x wysokość). Wybierając grzejnik, warto zwrócić uwagę na modele umożliwiające regulację mocy na kilku poziomach, np. 1000, 1400 i 2200 W. Regulacja mocy gwarantuje ciepło na określonym poziomie i pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Co zatem warto wstawić do łazienki?Najbardziej polecane są grzejniki konwektorowe. Grzejniki konwektorowe mają wbudowane grzałki lub specjalne płyty grzewcze, a ogrzane w nich powietrze unosi się do góry, dzięki czemu powstaje stała cyrkulacja. Małe konwektory - potocznie zwane farelkami - najczęściej wyposażone są dodatkowo w nawiew. Plusem grzejników konwektorowych jest szybkie nagrzewanie pomieszczenia. Są idealne, jeśli chcemy ogrzać łazienkę tylko na czas kąpieli, bowiem po wyłączeniu szybko stygną. Kupując do łazienki grzejnik tego typu, trzeba zwrócić uwagę, czy jest wyposażony w specjalną obudowę odporną na wilgoć.Gdy chcemy dogrzewać łazienkę przez dłuższy czas, lepsze będą, przypominające zwykłe kaloryfery, grzejniki olejowe. Wprawdzie potrzebują kilkunastu minut, aby się rozgrzać, jednak po wyłączeniu stosunkowo długo trzymają ciepło - nawet do kilkudziesięciu minut. Ich wadą są spore rozmiary i waga. Warto, aby wybrany przez nas model miał kółka ułatwiające przesuwanie. Minusem grzejników olejowych jest także cena - kilkaset złotych.

Zdecydowanie nie
Do dogrzewania łazienek zdecydowanie nie są polecane piecyki gazowe na gaz płynny. Nie powinny działać w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności, jako że same podczas pracy wydzielają duże ilości pary wodnej. Ponadto piecyki gazowe spalają tlen zawarty w pomieszczeniu, zatem ich używanie w niewielkiej łazience jest niebezpieczne.

Oceń artykuł
4,38 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Karolina Malczewska

Zdjęcia: Elektra, Eltom, Jaga, Purmo, Zehnder

Polecamy Ci również

Zobacz także