Dobór spoin wypełniających przestrzeń między płytkami ceramicznymi, popularnie zwanych fugami, jest równie ważny jak dobór samych płytek. Fugi nadają ceramice ostateczny szlif.
Efekt jaki zamierzamy osiągnąć stosując nawet najpiękniejszą glazurę, łatwo zepsuć niewłaściwie wybierając spoiny. Dobór rodzaju zaprawy do fugowania powinien być jednak przede wszystkim uzależniony od miejsca eksploatacji płytek.
Na rynku dostępna jest wyjątkowo szeroka gama gotowych mas do fugowania. Różnią się nie tylko kolorystyką i logo producenta. Przede wszystkim mają różny skład i zakres stosowania. Jak zatem dobierać fugi? Aby odpowiedzieć na to pytanie: trzeba poznać ich rodzaje, właściwości i obszar zastosowań.
Fugi cementowe
Najczęściej używanym rodzajem fug są zwyczajne zaprawy cementowe. Służą do spoinowania płytek ceramicznych i kamiennych o typowych, niewielkich rozmiarach, układanych w standardowych, niezbyt wymagających warunkach, zapewnianych przez większość biur i mieszkań. Dostępne są w szerokiej palecie barw. Fug cementowych nie należy używać w miejscach, gdzie będą często czyszczone i narażone na działanie wody, takich jak kuchnia czy łazienka. Wprawdzie są stosunkowo odporne, jednak mają tendencję do wypłukiwania. Spoinowanie płytek pod prysznicem zaprawą cementową jest zatem zdecydowanie złym pomysłem. Fug cementowych można używać wyłącznie na powierzchniach nieodkształcalnych - ścianach murowanych, betonowych posadzkach itp. Zastosowane na podłożu elastycznym szybko popękają. Nie nadają się również do spoinowania płytek marmurowych ze względu na możliwość przebarwienia szlachetnego kamienia.
płytki ceramiczne i kamienne, również o dużych wymiarach. Nadają się do fugowania płytek układanych na powierzchniach odkształcających się, np. ścianach z płyt gipsowo-kartonowych wykonanych w systemach suchej zabudowy, czy z płyt wiórowych. Mas uelastycznionych można także używać do spoinowania ceramiki w miejscach narażonych na działanie czynników atmosferycznych i duże zmiany temperatury, takich jak tarasy, balkony. Fugi uelastycznione warto ponadto stosować na nawierzchniach silnie pracujących pod wpływem zmian temperatury, np. do spoinowania terakoty ułożonej na ogrzewaniu podłogowym. Podobnie, jak fugi cementowe, nie nadają się do spoinowania płytek marmurowych ze względu na ryzyko przebarwień.
ceramika design
Fugi to ważny element w każdej łazience. Można je dobrać na zasadzie kontrastu albo w tej samej tonacji kolorystycznej, w zależności od tego jaki efekt chcemy uzyskać.
Boguś71
Tak mała fuga a tak wielkie znaczenie... W większości przypadków chcemy uzyskać efekt jednolitej powierzchni dlatego staramy się do dobrać spoinę jak najbliżej kolorystyki płytki. Jeśli jest to niemożliwe i mamy do wyboru jaśniejszą lub ciemniejszą od płytki , to lepiej wybrać o ton jaśniejszą ponieważ będzie mniej widoczna dla oka niż ta o ton ciemniejsza. Ciemniejsza kreska na tle dużych jasnych płytek jest bardzo widoczna i może nam popsuć całą wymarzoną koncepcję .Jeśli ktoś lubi kontrast , to oczywiście wybiera to co mu odpowiada. Jeśli wybieramy jasne spoiny też trzeba pamiętać , że w miejscach szczególnie intensywnie użytkowanych lepiej się sprawdzą spoiny epoksydowe , w strefach mokrych również niezastąpione. Producenci w obecnej chwili mają bardzo duży wybór kolorów , np. Litokol Starlike ponad 130 kolorów.
Magda83
Fugi, kolor fug zależy od kolorystyki płytek i od tego jakie są płytki i jaka jst kolorystyka łazienki. Od niczego więcej.
bamfxo
tylko nie walnij sobie bialyg fug, nic tak brudu nie przyciaga, wiem z doswiadczenia
kocurmac
ja sobie dobrałem białe właśnie to cud, że obsługe miałem w sklepie dobra to mi pan zadał kilka pytań umiejętnie tak, że zrezygnowałem z tego koloru i do dziś dziękuję
lubieciastka
kocur to miales szczescie, my tez pare lat temu tak wtopilismy się, na szczęscie niedługo remont
KTH
nie spotkałem w swoje karierze cementu białego wodoodpornego a do tego elastycznego !
pic na wodę i reklama - hydrostopowe, perlenie wody, zero brudu ... robi laskę i daje na piwo - głupek się nabierze zapewne
teraz mam w brud kasy do wydania na nowe zabezpieczenia fug cementowych, będę bacznie sprawdzał to co polecają inni ... żywice odpadają bo to jedna lipa zamknięta dyfuzyjnie
Rafał Abramowicz
Polecam zorientować się w temacie spoin epoxydowych, jeśli chcemy uzyskać trwałość koloru, nawet białego.
Pozdrawiam
koaladrewno
ja jestem na etapie przedremontowym i szukam miejsc z płytkami/fugami.. Tylko pyanie po jaką cholerę mi te wszystkie zabezpieczenia jak ja mam jakieś dwudziestoletnie fugi w łazience w tym momencie i bez tych zabezpieczen jakoś żyją i wyglądają całkiem przyzwoicie... Nie rozumiem.
lusi_33
Oj bo kiedyś to było wszystko inne.
I fugi mogą się trzymać i być nawet w bardzo dobrym stanie.
A sa przypadki, że ludzie remontują łazienki a potem po roku czy dwóch albo kruszeją albo się psują. Różne rzeczy.
koaladrewno
o jak to cholerne planowe postarzanie produktu w agd? myślałem, że branża budowlana rządzi się innymi prawami... w takim razie czego szukać, w co zainwestowwać i gdzie żeby nie kupić takiego badziewia?
samky
To czy fuga się wykruszy, czy wypadnie zależy też od przygotowania podłoża, ułożenia płytek... Ogółem najpierw sprawdź jakie masz warunki w łazience, jakie podłoże i jak je odpowiednio przygotować.
kosmad
Ostatnio widziałem u znajomego dość kontrowersyjny dobór fug, jeśli można tak powiedzieć. W każdym razie płytki były jasne, chyba kremowe, a fugi - czerwone. Co sądzicie o takim zestawieniu? Rozumiem kontrast, ale... nie podobalo mi się to.
Adibe
ja ostatnio widziałem większego 'babola' w sensie płytki udające marmur a do tego niebieskie fugi...
Boguś71
A ja myślałem ,że fugi się wykruszają głównie od zbytniego "wzbogacenia" w wodę..
kocurmac
niebieskie fugi do marmurku? No to ekstrawagancki wybór. Mi ostatnio w Ługach wpadły w oczy fugi z brokatem. Byłem zaskoczony bo nie wiedziałem, że są popularne a okazuje się, że i takie coś można dobrze dopasować.
symultanik
wracając do zagadnienia bakterii...bakterie są wszędzie, a jak chcecie sobie tworzyć sterylne pomieszczenia to się nie dziwcie później, że zero odporności człowiek ma. Nie mówię o jakichś grzybach na ścianach, bo to zupełnie inna bajka oczywiście. Ale wydaje mi się, że wszystko położyć jak należy, zapewnić wentylacje...i tyle.
lufft
w blokach to nie takie proste, klitkowa łazienka bez okna, wentylacja jak cie moge i co z tym zrobisz? nic. poza dobrym klejem do płytek, fugami i ich zabezpieczeniem.
ginewra
Teraz reguły na to nie ma! Zależy co pasuje i jaką posiada się wizję!
Wiadomo, że warto wyłożyć kasę na takie lepsze- http://www.sigma-house.pl/fugi/ ale co do kolorów nie ma żadnych ograniczeń!
symultanik
lepsze? ja bym brał wszystko w jednym miejscu po prostu, później np. jakiś środek zabezpieczający na to i tyle. po co to ileś zachodu jak to niewarte świeczki. dajcie tylko znać gdzie się dogodnie po coś takiego wybrać?
lufft
A właśnie, że jak ze wszystkim są fugi lepsze i gorsze. Nawet te lepsze jak nie będzie wszystko dobrze przechowywane to może z nich efekt końcowy być niezbyt zachwycający. Swego czasu zajeżdżałem do Kiermaszu w Ługach żeby dokupić trochę drobnicy i się natknąłem na tańsze egzemplarze fugi z Atlasa.
kamikadze
Z doświadczenia wiem, ze trwałość zastosowanej fugi zależy od jej jakości. Ja niedawno też stanąłem przed tym wyborem, a ze klasyczne połączenie u mnie: niebieskie płytki + biała fuga, to cupiłem tę od Ceresit, bo podobna jedna z lepszych
http://www.twojelazienki.pl/chemia-budo ... c-5kg.html
symultanik
Niedługo już mnie czeka zakup, może i na Ceresit się zdecyduję o ile będzie na stanie. Trochę się obawiam, że nawet w tanim miejscu będzie to ładny pieniądz do wydania ale się pocieszam, że w innym zapłaciłbym jeszcze więcej, a w starych kątach nie ma co siedzieć.
iololoi
lepiej teraz niż jak już będziesz miał nóż na karku, ceresit jest ok ale skoro i tak jedziesz do Ług to możesz podpatrzeć i pytać, może jest coś lepszego w tej samej cenie albo mają jakiś towar extra
maciejos
Ja ostatnio wyhaczyłem w jednym sklepie fajną fugę - Mapei się nazywa, to tuaj: http://viverto.pl/mapei_fuga_ultracolor ... ,8541.html, polecam. Używałem, sprawdza się. Są różne kolory, poszukajcie
mpod
Dobry fachowiec od układania płytek powinien umieć doradzić w kwestii fugi. Podobnie pracownik sklepu, gdzie będziemy ją kupować.
Foresta
Po ułożeniu glazury łączenia wypełniamy fugą. Fugę dobieramy kolorami. Kolory dobiera się wedle gustu.