Jak dobierać fugi w łazience?

Jak dobierać fugi w łazience?

Dobór spoin wypełniających przestrzeń między płytkami ceramicznymi, popularnie zwanych fugami, jest równie ważny jak dobór samych płytek. Fugi nadają ceramice ostateczny szlif.

Efekt  jaki zamierzamy osiągnąć stosując nawet najpiękniejszą glazurę, łatwo zepsuć niewłaściwie wybierając spoiny. Dobór rodzaju zaprawy do fugowania powinien być jednak przede wszystkim uzależniony od miejsca eksploatacji płytek.

Na rynku dostępna jest wyjątkowo szeroka gama gotowych mas do fugowania. Różnią się nie tylko kolorystyką i logo producenta. Przede wszystkim mają różny skład i zakres stosowania. Jak zatem dobierać fugi? Aby odpowiedzieć na to pytanie: trzeba poznać ich rodzaje, właściwości i obszar zastosowań.

Jak dobierać fugi w łazience? - zdjęcie 1 Jak dobierać fugi w łazience? - zdjęcie 2 Jak dobierać fugi w łazience? - zdjęcie 3

Fugi cementowe
Najczęściej używanym rodzajem fug są zwyczajne zaprawy cementowe. Służą do spoinowania płytek ceramicznych i kamiennych o typowych, niewielkich rozmiarach, układanych w standardowych, niezbyt wymagających warunkach, zapewnianych przez większość biur i mieszkań. Dostępne są w szerokiej palecie barw. Fug cementowych nie należy używać w miejscach, gdzie będą często czyszczone i narażone na działanie wody, takich jak kuchnia czy łazienka. Wprawdzie są stosunkowo odporne, jednak mają tendencję do wypłukiwania. Spoinowanie płytek pod prysznicem zaprawą cementową jest zatem zdecydowanie złym pomysłem. Fug cementowych można używać wyłącznie na powierzchniach nieodkształcalnych - ścianach murowanych, betonowych posadzkach itp. Zastosowane na podłożu elastycznym szybko popękają. Nie nadają się również do spoinowania płytek marmurowych ze względu na możliwość przebarwienia szlachetnego kamienia.

Jak dobierać fugi w łazience? - zdjęcie 4 Jak dobierać fugi w łazience? - zdjęcie 5  /></a><br /> <strong>Fugi cementowe uelastycznione<br /></strong> Zaprawy uelastycznione zasadniczo mają podobny skład do zwykłych fug cementowych i są dostępne w równie bogatej kolorystyce. Jednak dzięki dodatkowi substancji uszlachetniających i nadających fugom elastyczność (np. włókien celulozowych) ich spektrum zastosowania jest dużo większe. Mogą być używane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Można nimi spoinować <a href=płytki ceramiczne i kamienne, również o dużych wymiarach. Nadają się do fugowania płytek układanych na powierzchniach odkształcających się, np. ścianach z płyt gipsowo-kartonowych wykonanych w systemach suchej zabudowy, czy z płyt wiórowych. Mas uelastycznionych można także używać do spoinowania ceramiki w miejscach narażonych na działanie czynników atmosferycznych i duże zmiany temperatury, takich jak tarasy, balkony. Fugi uelastycznione warto ponadto stosować na nawierzchniach silnie pracujących pod wpływem zmian temperatury, np. do spoinowania terakoty ułożonej na ogrzewaniu podłogowym. Podobnie, jak fugi cementowe, nie nadają się do spoinowania płytek marmurowych ze względu na ryzyko przebarwień.

Oceń artykuł
3,00 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także