Jak dbać o wannę z hydromasażem?

Jak dbać o wannę z hydromasażem?

Nie zdarza się tak, aby po kąpieli w wannie z hydromasażem cała woda spłynęła do kanalizacji. Niewielka jej ilość może zostać w przewodach systemu. Zalegająca woda jest więc przyjaznym środowiskiem do rozwoju różnych mikroorganizmów.

wanna z hydromasażemW efekcie dochodzi do uwalniania nieprzyjemnych zapachów i wytrącania się osadów. Dlatego ważna i wymagana jest właściwa pielęgnacja takiej wanny. I to bez względu na to, czy podczas kąpieli korzystamy z urządzeń do hydromasażu, czy nie. Aby utrzymać tego typu wannę w czystości należy ją co pewien czas dezynfekować. Dotyczy to zarówno wnętrza wanny, jak i systemów kananalików, a także dysz oraz przewodów cyrkulacyjnych. Częstotliwość tego zabiegu zależy w dużym stopniu od intensywności zażywania kąpieli, rodzaju używanych środków myjących, a także jakości wody z lokalnej sieci wodociągowej. Warto zaznaczyć, że w wannie z hydromasażem można bez przeszkód myć się, a także stosować wszystkie dostępne na rynku środki i płyny pielęgnacyjne. Błędne jest przekonanie, że mydło, szampon, czy płyn do kąpieli niszczy, bądź zatyka kanały, powodując awarię systemu. Regularna dezynfekcja wanny dokładnie oczyszcza system ze środków myjących, a tym samym niweluje zagrożenia ewentualnych awarii spowodowanych zanieczyszczeniem systemu.

higieniczna wanna z hydromasażemWbrew pozorom czynność ta nie nastręcza zbyt wielkiego kłopotu, bo firmy produkujące wanny z hydromasażem oferują również specjalne środki do ich dezynfekcji (300 ml płynu kosztuje ok. 24 zł). Jeżeli wanna ma system automatycznej dezynfekcji, pielęgnacja i dezynfekcja ogranicza się jedynie do uzupełniania płynu dezynfekującego w zbiorniku oraz wciśnięciu właściwego przycisku na panelu sterowania. Jego zawartość starcza na około 4 procesy dezynfekcji. Następnie system automatycznie dozuje odpowiednią ilość płynu i samodzielnie steruje procesem dezynfekcji, który trwa około 30 minut. Trzeba jednak pamiętać, aby po zakończeniu tego procesu dokładnie wypłukać letnią wodą zarówno samą wannę, jak i system przewodów. Po 30 minutach od spuszczenia wody następuje automatyczne przedmuchanie i osuszanie kanałów powietrznych. Taką dezynfekcję można przeprowadzać z użyciem świeżej wody lub pozostałej po kąpieli.W przypadku braku automatycznej dezynfekcji, należy wykonywać ją samodzielnie - nie sprawia to jednak większego problemu. Polega to na napełnieniu wanny czystą, zimną wodą powyżej poziomu dysz, dodaniu do niej płynu dezynfekującego, w ilości 50 ml na każde 100 l wody oraz włączeniu (na ok. 3 minuty) masażu wodnego i powietrznego. Następnie napełnioną wodą wannę pozostawiamy na minimum 10-20 minut, po czym ponownie załączamy urządzenie na 3 minuty. Taką dezynfekcji powinno się dokonywać nie rzadziej, niż raz na dwa miesiące, a producenci zalecają przeprowadzanie jej co 3-4 tygodnie. Nie możemy też zapominać, iż poza dezynfekcją wannę z hydromasażem, jak każdą inną, należy systematycznie myć dostępnymi na rynku, nieściernymi środkami czyszczącymi.

Oceń artykuł
4,33 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Ewa Kulesza

Zdjęcia: Pool-Spa

Polecamy Ci również

Zobacz także