Jak dbać o wannę z hydromasażem?

2
Wanna z hydromasażem
W przypadku wanny z hydromasażem samo mycie powierzchni nie wystarczy. Trzeba też zadbać o dezynfekcję dysz.

Wanna z hydromasażem wymaga specjalnej pielęgnacji - samo umycie jej powierzchni nie wystarczy, żeby zapewnić czystość. Podpowiadamy, o co jeszcze trzeba zadbać.

Nie tylko mycie, ale też dezynfekcja wanny z hydromasażem

Nie zdarza się tak, aby po kąpieli w wannie z hydromasażem cała woda spłynęła do kanalizacji. Niewielka jej ilość może zostać w przewodach systemu. Zalegająca woda jest więc przyjaznym środowiskiem do rozwoju różnych mikroorganizmów.W efekcie dochodzi do uwalniania nieprzyjemnych zapachów i wytrącania się osadów. Dlatego ważna i wymagana jest właściwa pielęgnacja takiej wanny. I to bez względu na to, czy podczas kąpieli korzystamy z urządzeń do hydromasażu, czy nie. Aby utrzymać tego typu wannę w czystości należy ją co pewien czas dezynfekować. Dotyczy to zarówno wnętrza wanny, jak i systemów kanalików, a także dysz oraz przewodów cyrkulacyjnych. Częstotliwość tego zabiegu zależy w dużym stopniu od intensywności zażywania kąpieli, rodzaju używanych środków myjących, a także jakości wody z lokalnej sieci wodociągowej.

Polecamy też: Domowe i ekologiczne sposoby na czystą łazienkę

Warto zaznaczyć, że w wannie z hydromasażem można bez przeszkód myć się, a także stosować wszystkie dostępne na rynku środki i płyny pielęgnacyjne. Błędne jest przekonanie, że mydło, szampon, czy płyn do kąpieli niszczy, bądź zatyka kanały, powodując awarię systemu. Regularna dezynfekcja wanny dokładnie oczyszcza system ze środków myjących, a tym samym niweluje zagrożenia ewentualnych awarii spowodowanych zanieczyszczeniem systemu.

Jak dezynfekować wannę z hydromasażem

Wbrew pozorom czynność ta nie nastręcza zbyt wielkiego kłopotu, bo firmy produkujące wanny z hydromasażem oferują również specjalne środki do ich dezynfekcji. Jeżeli wanna ma system automatycznej dezynfekcji, pielęgnacja i dezynfekcja ogranicza się jedynie do uzupełniania płynu dezynfekującego w zbiorniku oraz wciśnięciu właściwego przycisku na panelu sterowania. Jego zawartość starcza na około 4 procesy dezynfekcji. Następnie system automatycznie dozuje odpowiednią ilość płynu i samodzielnie steruje procesem dezynfekcji, który trwa około 30 minut.

Trzeba jednak pamiętać, aby po zakończeniu tego procesu dokładnie wypłukać letnią wodą zarówno samą wannę, jak i system przewodów. Po 30 minutach od spuszczenia wody następuje automatyczne przedmuchanie i osuszanie kanałów powietrznych. Taką dezynfekcję można przeprowadzać z użyciem świeżej wody lub pozostałej po kąpieli.

Sprawdź: Jak zadbać o bezpieczeństwo w łazience

W przypadku braku automatycznej dezynfekcji, należy wykonywać ją samodzielnie - nie sprawia to jednak większego problemu. Polega to na napełnieniu wanny czystą, zimną wodą powyżej poziomu dysz, dodaniu do niej płynu dezynfekującego, w ilości 50 ml na każde 100 l wody oraz włączeniu (na ok. 3 minuty) masażu wodnego i powietrznego. Następnie napełnioną wodą wannę pozostawiamy na minimum 10-20 minut, po czym ponownie załączamy urządzenie na 3 minuty.

Taką dezynfekcji powinno się dokonywać nie rzadziej, niż raz na dwa miesiące, a producenci zalecają przeprowadzanie jej co 3-4 tygodnie. Nie możemy też zapominać, iż poza dezynfekcją wannę z hydromasażem, jak każdą inną, należy systematycznie myć dostępnymi na rynku, nieściernymi środkami czyszczącymi.

Oceń artykuł
4,33 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Ewa Kulesza

Polecamy Ci również

Zobacz także