Jak dbać o grzejniki

Jak dbać o grzejniki

grzejnik łazienkowy

Aby grzejniki funkcjonowały prawidłowo, długo wyglądały ładnie i zdobiła je idealnie gładka powierzchnia trzeba o nie dbać. Oto kilka praktycznych wskazówek.

Na etapie montażu
Montaż grzejników dobrze jest zlecić instalatorowi rekomendowanemu przez ich producenta. Warto jednak wiedzieć, że grzejnik powinien być zamontowany w odległości co najmniej 10 cm od podłogi i 10 cm od parapetu. Pozwala to na prawidłowy obieg powietrza w grzejniku, a tym samym efektywną jego pracę.
Po drugie, trzeba zwrócić uwagę na to, czy rurka zasilania i rurka powrotu zamocowane są poprawnie. Ich odwrotne zamontowanie może powodować znaczny spadek mocy grzejnika - nawet o 30%. Po trzecie, przy montażu trzeba uważać, by z uchwytów mocujących grzejnik do ściany nie spadły plastikowe nakładki służące do wyciszenia. Ich brak powoduje, że blachy stykają się ze sobą, a podczas rozgrzewania ocierają o siebie powodując przykre efekty akustyczne.

Podczas remontu
Trzeba zabezpieczyć grzejnik folią ochronną (a z nowego nie zdejmować osłony nałożonej fabrycznie). Grzejnik powinien być nią zabezpieczony aż do momentu zakończenia prac. Nie należy bowiem ryzykować zabrudzenia grzejnika np. farbą czy cementem. Trudno potem je usunąć w inny sposób niż np. ostrym narzędziem, a to z kolei kończy się zazwyczaj porysowaniem grzejnika, czyli uszkodzeniem warstwy zabezpieczającej. W ten sposób  powstają ogniska korozji i grzejnik niszczeje.
Co jednak zrobić, kiedy  jego powierzchnia zostanie uszkodzona? Producenci mają w ofercie specjalne farby antykorozyjne, sprzedawane w słoiczkach wraz z pędzelkiem, służące właśnie do zabezpieczenia uszkodzonej powierzchni.

Czego nie widać
Trzeba zadbać też o to, aby czynnik grzewczy (woda) nie zaszkodził grzejnikowi, tworząc warunki korozji (warto wykonać badanie jakości wody jeszcze przed podjęciem decyzji o rodzaju instalacji). W tym celu stosuje się inhibitor korozji. Jest to specjalny płyn o właściwościach antykorozyjnych, który dodany (w niewielkich ilościach) do instalacji zabezpieczy ją przed korozyjnym działaniem wody.

Dbaj o czystość
Grzejniki stalowe są łatwe w pielęgnacji. Zakurzony wystarczy oczyścić wilgotną, miękką szmatką. Lepiej nie używać w tym celu ostrych zmywaków i środków czyszczących w postaci proszków - można w ten sposób zarysować i uszkodzić powierzchnię grzejnika. Powinniśmy też uważać, aby nie obić grzejnika, np. szczotką odkurzacza podczas sprzątania.

Łazienka
Ze względu na dużą wilgotność tego pomieszczenia tradycyjny grzejnik płytowy raczej nie nadaje się jako element jej wyposażenia. Większość producentów grzejników ma w swojej ofercie także specjalne grzejniki łazienkowe. Są one dodatkowo zabezpieczone antykorozyjnie.

Ważne odpowietrzanie
odpowietrzanie grzejnikówDziwne odgłosy dochodzące z instalacji, miejscami zimne grzejniki to efekty zapowietrzenia  instalacji. Skąd w niej powietrze? Przyczyn może być kilka: powietrze wnika przez mikroskopijne nieszczelności, zasysane jest przez pompę obiegową, instalacja została wadliwie wykonana. Ważne jest zatem systematyczne sprawdzanie grzejników, przynajmniej raz w sezonie, najlepiej niedługo po uruchomieniu "centralnego". Zapowietrzone grzejniki nie osiągną bowiem pełnej wydajności cieplnej.

Popularnym rozwiązaniem jest odpowietrznik - można go kupić jako dodatkowe wyposażenie, ale coraz więcej firm proponuje grzejniki z fabrycznie zamontowanym odpowietrznikiem. Urządzenie zakłada się w górnej części grzejnika i obsługuje ręcznie. Aby za jego pomocą usunąć powietrze (i ewentualnie inne gazy, jak wodór czy siarkowodór będące produktami korozji), trzeba go odkręcić. Ale uwaga - na wylocie pojawia się wtedy woda. Dostępne są jednak wygodniejsze urządzenia do odpowietrzania, składające się z pokrętła z niewielkim zbiorniczkiem, w którym zbiera się woda.

Odpowietrzać można też od razu całą instalację. Jak to robić?

  • wyposażyć piony w odpowietrzniki automatyczne,
  • w przypadku instalacji z tworzyw sztucznych stosować rury z tzw. barierą antydyfuzyjną. Jest to w uproszczeniu  cienka warstwa metalowa, która zapobiega przenikaniu powietrza do wnętrza instalacji,
  • stosować separatory powietrza - wytrącają pęcherzyki powietrza; umieszcza się je w węźle cieplnym lub tuż za kotłem.
Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Marta Balcerowska

Zdjęcia: Capricorn, Purmo

Polecamy Ci również

Zobacz także