Jak dbać o baterie?

Jak dbać o baterie?

Nowe baterie chromowane są czyste i błyszczące. Niestety ten blask nie utrzymuje się długo. Jak więc pielęgnować baterie, aby na ich powierzchni nie było plam i zacieków,
a były po prostu lśniące.

bateria umywalkowaProdukowane obecnie baterie są trwałe. Ich korpusy wykonane są przeważnie z mosiądzu. Błyszczącą powłokę baterii tworzy najczęściej warstwa chromu ze specjalnym nabłyszczaczem, nałożona na warstwę niklu. Powłoki te są wrażliwe na szorowanie i tarcie oraz na działanie silnych środków chemicznych.

W trakcie użytkowania baterii ich zachlapane jest nieuniknione. Po wyschnięciu mokrych plam na powierzchni pozostają resztki środków czyszczących, kosmetyków, kamień z wody. Mycie baterii niewłaściwymi środkami powoduje powstawanie na ich powierzchni trwałych odbarwień.

Baterie dobrze jest czyścić regularnie, co dwa, trzy dni. Najlepszy jest do tego środek neutralny, ewentualnie lekko zasadowy (pH 6-9), np. mydło w płynie i delikatna ściereczka. Nie wolno natomiast używać silnych, ścierających środków chemicznych, takich jak np. proszek do prania. Systematyczne czyszczenie baterii uniemożliwi powstanie trwałych zabrudzeń, które wymagałyby zastosowania silniejszych chemikaliów, a to zwiększa ryzyko uszkodzenia powierzchni armatury.

bateria łazienkowaJeśli bateria nie była dawno czyszczona, a brud jest odporny na standardowe metody, trzeba użyć mocniejszego preparatu. Można wtedy, ale bardzo ostrożnie, zastosować lekko alkaliczny, płynny  środek czyszczący. Trzeba jednak pamiętać, żeby taki środek rozcieńczyć lub po jego użyciu starannie spłukać powierzchnię baterii wodą i wytrzeć ją do sucha.
W przeciwnym razie środek wyschnie, wyparuje z niego woda i zostaną same żrące składniki, które doprowadzą do wypalenia w tym miejscu warstwy chromu, a nawet niklu. W ten sposób powstają zacieki, odbarwienia i ciemne, brzydkie plamy, które najczęściej są już niemożliwe do usunięcia. Warto też na koniec zabiegu wypolerować baterię miękką, delikatna ścierką. Do pielęgnacji baterii nie powinno się używać środków przeznaczonych do czyszczenia innych urządzeń sanitarnych (np. umywalek, wanien, sedesów), a także takich, które w swoim składzie zawierają wybielacze, alkohol i rozpuszczalniki. Nie mogą to być proszki, które rysują powierzchnię, a raczej żele, mleczka i płyny. Powierzchnie chromowe niszczą się pod działaniem kwasów fosforowych i związków chromu zawartych np. niektórych w dezodorantach i antyperspirantach, w kasie solnym i jego pochodnych, które wchodzą w skład środków do usuwania kamienia i czyszczenia glazury. Podobnie słona woda i środki zawierające chlor mogą trwale zniszczyć powierzchnię baterii. Warto więc dokładnie czytać skład chemiczny kupowanych preparatów i stosować je zgodnie z zaleceniami producentów.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Marta Balcerowska

Zdjęcia: Roca, Kludi

Polecamy Ci również

Zobacz także