Wanny z hydromasażem to już nie tylko masaż wodny i powietrzny. Łazienkowy sprzęt potrafi coraz więcej. Dzisiejsza łazienka zamienia się w prywatny salon odnowy biologicznej.
Na co możemy liczyć i czego tak naprawdę szukać w nowoczesnych łazienkowych urządzeniach?
Woda – naturalny sprzymierzeniec
Każdy człowiek dla prawidłowego funkcjonowania musi przyjmować w posiłkach i napojach około dwóch i pół litra wody dziennie. Kontakt z wodą
to również ogromna przyjemność. Oczyszczenie, nawilżenie i relaks - wystarczy kilka chwil
w wannie i czujemy się zdrowsi i wypoczęci.
Dobroczynne właściwości wody można wzmocnić dzięki systemom hydromasaży, które w zależności od naszych potrzeb dostarczają masaż wodny o różnym stopniu natężenia. Jeszcze kilka lat temu urządzenia takie były domeną ośrodków spa i uzdrowisk - dziś coraz częściej pojawiają się
w domowych łazienkach. Masaż wodny możliwy jest dzięki specjalnym dyszom umieszczonym
w ściankach wanny - w zależności od jej wielkości, montuje się najczęściej od 10 do 14 dysz. Hydromasaż często wspomagany jest opcją masażu powietrznego (tzw. perełkowego). W tym przypadku to drobniutkie bąbelki powietrza masują nasze ciało. Najczęściej bąbelki wytwarzane są przez otwory w dnie wanny, ale mogą je także wytwarzać dysze boczne. Sterownik masażu steruje się ręcznie – pompy można uruchamiać lub wyłączać za pomocą prostych przycisków. Bardziej zaawansowane
i oczywiście droższe modele wyposażone są
w elektroniczne wyświetlacze (także dotykowe). Dzięki nim dostępnych jest wiele poziomów natężenia masażu oraz możliwość programowania preferowanych parametrów kąpieli (m.in. strumień stały lub zmienny, czas, temperaturę wody).
Podstawowe zalety masażu wodno-powietrznego to poprawa krążenia oraz rozluźnienie mięśni. Masaż taki polecany jest przy różnego rodzaju urazach (np. stawów) i chorobach reumatycznych.
Przy zakupie wanny z hydromasażem warto zwrócić uwagę na aspekty higieny i bezpieczeństwa. Pompa zasysająca wodę powinna być po każdej kąpieli opróżniana – sporo modeli ma wbudowane systemy automatycznego osuszania przewodów. To jednak nie wszystko. Utrzymanie higieny jest o wiele prostsze w przypadku, kiedy przewody odprowadzające wodę wykonane są ze sztywnych rur PCW. System rur sztywnych zapobiega bowiem gromadzeniu się w nich resztek wody i tworzeniu zastojów, w których mnożą się drobnoustroje.
Światło – kojące doznania
Wpływ kolorów na zdrowie zauważono już przed wiekami. W niektórych kulturach (m.in. w Chinach, Indiach i Egipcie) kolory traktowane były jako boska siła, kosmiczna energia, która pomaga zachować harmonię z naturą. Zauważono, że niektóre z nich mogą uspokajać, a inne pobudzać
i ogrzewać. Po wielu latach potwierdził to Isaac Newton, utożsamiając barwy z energią – różną jej częstotliwość oko ludzkie odbiera jako inną barwę. Każdy kolor daje zatem inne rezultaty zdrowotne. Dzisiaj chromoterapia, czyli leczenie kolorami, ma wielu zwolenników. Także producenci coraz częściej wzbogacają systemy hydromasaży w dodatkowe rozwiązanie, jakim jest chromoterapia. Z technicznego punktu widzenia wygląda to następująco: na powierzchni wanny rozmieszczone są energooszczędne diody. Bardzo ważne, aby dawały mocne, intensywne światło, dlatego w systemach oświetlenia wanien najlepiej zastosować nowoczesne diody RGB Power Led. Dzięki nim woda oraz ciało są oświetlone równomiernie. Światłoterapią można sterować ręcznie lub korzystać z jednego z zaprojektowanych programów. Oprócz efektu wizualnego, użytkownik cieszy się dobroczynnym wpływem światła na organizm. Z chromoterapii można korzystać także wtedy, gdy wanna nie jest napełniona wodą.
Ozon – zdrowa i zregenerowana skóra
Ozonator to urządzenie nasycające wodę ozonem. Zdrowotne właściwości ozonu zauważono już wiele lat temu – gaz ten z powodzeniem wykorzystywany jest w różnego rodzaju terapiach w medycynie. Stosuje się go m.in. w celach: zwiększenia efektywności dostarczania tlenu do tkanek, pobudzania metabolizmu czerwonych krwinek, leczenia chorób układu krążenia oraz stanów zapalnych. Ozon korzystnie wpływa także na kondycję skóry – dotleniona i nawilżona skóra staje się jędrna i gładka. Woda nasycona ozonem pomaga zredukować cellulit i zmarszczki, dzięki niemu skóra także szybciej się regeneruje. Kontakt z ozonem pobudza też układ immunologiczny organizmu. Ozon ma właściwości bakteriobójcze i zastosowanie go w systemach z hydromasażem przyczynia się do zwiększenia higieny oraz bezpieczeństwa kąpieli.
Świat łazienek ciągle się zmienia. Co chwilę pojawiają się nowe możliwości techniczne, dzięki którym profesjonalne zabiegi możemy przeprowadzać w domowym zaciszu. Terapie, które kilka lat temu można było spotkać tylko w specjalistycznych gabinetach, dziś oferowane są przez jedno urządzenie, które każdy z nas może mieć we własnym domu.