Hydro- chromo- i ozonoterapia

Hydro- chromo- i ozonoterapia

Wanny z hydromasażem to już nie tylko masaż wodny i powietrzny. Łazienkowy sprzęt potrafi coraz więcej. Dzisiejsza łazienka zamienia się w prywatny salon odnowy biologicznej.

Hydromasaż z chromoterapią (fot.Excellent)Na co możemy liczyć i czego tak naprawdę szukać w nowoczesnych łazienkowych urządzeniach?

Woda – naturalny sprzymierzeniec
Każdy człowiek dla prawidłowego funkcjonowania musi przyjmować w posiłkach i napojach około dwóch i pół litra wody dziennie. Kontakt z wodą
to również ogromna przyjemność. Oczyszczenie, nawilżenie i relaks - wystarczy kilka chwil
w wannie i czujemy się zdrowsi i wypoczęci.
Dobroczynne właściwości wody można wzmocnić dzięki systemom hydromasaży, które w zależności od naszych potrzeb dostarczają masaż wodny o różnym stopniu natężenia. Jeszcze kilka lat temu urządzenia takie były domeną ośrodków spa i uzdrowisk - dziś coraz częściej pojawiają się
w domowych łazienkach. Masaż wodny możliwy jest dzięki specjalnym dyszom umieszczonym
w ściankach wanny - w zależności od jej wielkości, montuje się najczęściej od 10 do 14 dysz. Hydromasaż często wspomagany jest opcją masażu powietrznego (tzw. perełkowego). W tym przypadku to drobniutkie bąbelki powietrza masują nasze ciało. Najczęściej bąbelki wytwarzane są przez otwory w dnie wanny, ale mogą je także wytwarzać dysze boczne.  

Nowoczesny sterownik hydromasażu w postaci dotykowego panela z kolorowym wyświetlaczem LCD (fot. Excellent)Sterownik masażu steruje się ręcznie – pompy można uruchamiać lub wyłączać za pomocą prostych przycisków. Bardziej zaawansowane
i oczywiście droższe modele wyposażone są
w elektroniczne wyświetlacze (także dotykowe). Dzięki nim dostępnych jest wiele poziomów natężenia masażu oraz możliwość programowania preferowanych parametrów kąpieli (m.in. strumień stały lub zmienny, czas, temperaturę wody).
Podstawowe zalety masażu wodno-powietrznego to poprawa krążenia oraz rozluźnienie mięśni. Masaż taki polecany jest przy różnego rodzaju urazach (np. stawów) i chorobach reumatycznych.     

Przy zakupie wanny z hydromasażem warto zwrócić uwagę na aspekty higieny i bezpieczeństwa. Pompa zasysająca wodę powinna być po każdej kąpieli opróżniana – sporo modeli ma wbudowane systemy automatycznego osuszania przewodów. To jednak nie wszystko. Utrzymanie higieny jest o wiele prostsze w przypadku, kiedy przewody odprowadzające wodę wykonane są ze sztywnych rur PCW. System rur sztywnych zapobiega bowiem gromadzeniu się w nich resztek wody i tworzeniu zastojów, w których mnożą się drobnoustroje. 

Światło – kojące doznania
Wpływ kolorów na zdrowie zauważono już przed wiekami. W niektórych kulturach (m.in. w Chinach, Indiach i Egipcie) kolory traktowane były jako boska siła, kosmiczna energia, która pomaga zachować harmonię z naturą. Zauważono, że niektóre z nich mogą uspokajać, a inne pobudzać
i ogrzewać. Po wielu latach potwierdził to Isaac Newton, utożsamiając barwy z energią – różną jej częstotliwość oko ludzkie odbiera jako inną barwę. Każdy kolor daje zatem inne rezultaty zdrowotne. Dzisiaj chromoterapia, czyli leczenie kolorami, ma wielu zwolenników. 

Chromoterapia - dobroczynne właściwości koloru i światła (fot.Excellent)Także producenci coraz częściej wzbogacają systemy hydromasaży w dodatkowe rozwiązanie, jakim jest chromoterapia. Z technicznego punktu widzenia wygląda to następująco: na powierzchni wanny rozmieszczone są energooszczędne diody. Bardzo ważne, aby dawały mocne, intensywne światło, dlatego w systemach oświetlenia wanien najlepiej zastosować nowoczesne diody RGB Power Led. Dzięki nim woda oraz ciało są oświetlone równomiernie. Światłoterapią można sterować ręcznie lub korzystać z jednego z zaprojektowanych programów. Oprócz efektu wizualnego, użytkownik cieszy się dobroczynnym wpływem światła na organizm. Z chromoterapii można korzystać także wtedy, gdy wanna nie jest napełniona wodą.

Ozon – zdrowa i zregenerowana skóra
Ozonator to urządzenie nasycające wodę ozonem. Zdrowotne właściwości ozonu zauważono już wiele lat temu – gaz ten z powodzeniem wykorzystywany jest w różnego rodzaju terapiach w medycynie. Stosuje się go m.in. w celach: zwiększenia efektywności dostarczania tlenu do tkanek, pobudzania metabolizmu czerwonych krwinek, leczenia chorób układu krążenia oraz stanów zapalnych. Ozon korzystnie wpływa także na kondycję skóry – dotleniona i nawilżona skóra staje się jędrna i gładka. Woda nasycona ozonem pomaga zredukować cellulit i zmarszczki, dzięki niemu skóra także szybciej się regeneruje. Kontakt z ozonem pobudza też układ immunologiczny organizmu. Ozon ma właściwości bakteriobójcze i zastosowanie go w systemach z hydromasażem przyczynia się do zwiększenia higieny oraz bezpieczeństwa kąpieli.

Świat łazienek ciągle się zmienia. Co chwilę pojawiają się nowe możliwości techniczne, dzięki którym profesjonalne zabiegi możemy przeprowadzać w domowym zaciszu. Terapie, które kilka lat temu można było spotkać tylko w specjalistycznych gabinetach, dziś oferowane są przez jedno urządzenie, które każdy z nas może mieć we własnym domu. 

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Excellent

Polecamy Ci również

Zobacz także