Grzejniki łazienkowe potocznie nazywa się drabinkami - zwykle występują właśnie w takiej formie. Jest ona najlepsza, aby wygodnie wieszać ręczniki.
Grzejniki łazienkowe produkuje się z profili stalowych, których powierzchnia, jeszcze przed jej wykończeniem, jest specjalnie przygotowywana. Następnie grzejniki są poddawane malowaniu podkładowemu. Ostatecznie zaś maluje się je metodą napylania elektrostatycznego. Wśród grzejników łazienkowych dostępne są modele przeznaczone do montażu na ścianie, w tym także w wersji obrotowej, jak i w narożniku pomieszczenia.
Kolory grzejników łazienkowych
Grzejniki standardowo oferowane są w kolorze białym. Istnieje jednak możliwość zamówienia grzejnika także w innym kolorze. Producenci oferują grzejniki w kilkunastu, a niektórzy nawet w ponad stu kolorach z palety RAL, dając możliwość doboru urządzenia np. do koloru płytek czy akcesoriów. Niektórzy producenci oferują grzejniki w kolorach specjalnych, imitujących fakturę różnych gatunków drewna, kamienia (np. marmuru lub granitu) lub też wzorzyste.
Do łazienek wybierane są grzejniki w jasnych, pastelowych barwach. Za wybór koloru innego niż biały trzeba jednak dopłacić - najczęściej 20-30% ceny. Modne są grzejniki chromowane. Trzeba pamiętać, że metaliczna powłoka słabiej emituje ciepło i wykończony w ten sposób grzejnik ma mniejszą efektywność grzewczą o około 30-50%, powinno się zatem kupić grzejnik o większej mocy. Poza tym jego cena jest dwu-, trzykrotnie wyższa. Producenci oferują także urządzenia pokryte lakierami metalizowanymi, które nie obniżają efektywności ich pracy. Zamówić można grzejnik w kolorze np. starego złota.
Formy grzejników łazienkowych
Grzejniki do łazienki mają najczęściej formę drabinki. Kolektory poziome to zupełnie proste bądź lekko wygięte w elipsy rurki. Mogą to być też węższe lub szersze elementy płaskie, wyglądające jak zamknięta lub lekko uchylona żaluzja, jeśli zamocowane są pod pewnym kątem. Są też takie modele grzejników, których kolektory pionowe stanowią element centralny, oś grzejnika, a poziome rurki rozmieszczone są asymetrycznie, rozchodzą się raz na lewą, raz na prawą stronę lub takie, których dwa kolektory pionowe ułożone są z jednej strony grzejnika, a od nich, na jedną stronę, odchodzą kolektory poziome. Spotyka się również grzejniki bardziej przestrzenne w formie, np. wyglądem nieco przypominające schodki.
Warto pamiętać, że tego typu grzejniki nie tylko mają za zadanie ogrzać czy ewentualnie dogrzać łazienkę. Pełnią one też funkcję suszarek na ręczniki, dlatego też powinno się zwrócić uwagę na rozmieszczenie i układ kolektorów - mają one bowiem zapewnić wygodne wieszanie ręczników.
Grzejnik łazienkowy warto wyposażyć w głowicę termostatyczną, która służy do regulacji mocy urządzenia, a tym samym temperatury w pomieszczeniu poprzez zwiększanie i zmniejszanie dopływu ciepłej wody do grzejnika.
Grzejnik z grzałką elektryczną
Mimo że tego rodzaju grzejniki są grzejnikami wodnymi, większość modeli można dodatkowo wyposażyć w grzałki elektryczne o różnych mocach (jej moc powinna być o 20-30% niższa od mocy samego grzejnika). Każdy producent oferuje określoną grzałkę elektryczną do odpowiedniej wielkości grzejnika. Czynnikiem grzewczym jest w tym przypadku woda pochodząca z układu centralnego ogrzewania, dlatego też warunkiem koniecznym do właściwego działania urządzenia jest całkowite wypełnienie instalacji wodą. Grzałki wyposażone są zazwyczaj w kilkustopniową regulację temperatury.
Z montażem grzałki wiąże się zamieszczenie na wejściu zaworu zamykającego oraz niekiedy także trójnika, aby grzejnik mógł sprawnie pracować w okresach, gdy korzysta się tylko z energii elektrycznej. Trzeba pamiętać, ze grzałkę można uruchomić tylko po zamknięciu zaworu odcinającego na zasilaniu - zapobiegnie to krążeniu wody w instalacji.
Na rynku dostępne są także zawory zintegrowane odcinające. Taki zawór umożliwia zainstalowanie grzałki elektrycznej w grzejniku wodnym bez konieczności dokonywania kosztownych przeróbek w istniejącej instalacji. Odległość od krawędzi przyłącza od strony grzejnika do osi zaworu jest taka sama jak w przypadku innych zaworów (np. termostatycznych). Zawór zintegrowany może być zainstalowany w miejscu zwykłego zaworu odcinającego (przejmuje jego funkcję). Zintegrowany trójnik umożliwia podłączenie grzałki w dowolnym momencie. W trakcie eksploatacji zawór odcinający zintegrowany w prosty sposób umożliwia odcięcie grzejnika od sieci i efektywną pracę grzałki. Zawór pozwala też na łatwe odłączenie grzejnika, np. podczas remontu.
Gniazdo, do którego będzie podłączona grzałka elektryczna powinno być uziemione i oddalone o minimum 60 cm od źródła wody czyli wanny, prysznica lub umywalki. Pamiętajmy też, że według aktualnie obowiązujących przepisów instalacja elektryczna w łazience powinna być wyposażona w wyłącznik różnicowo-prądowy.
Suszarki elektryczne na ręczniki
Innym rozwiązaniem polecanym do łazienki czy kuchni, zwłaszcza tam, gdzie zastosowano ogrzewanie podłogowe i nie ma możliwości wysuszenia ręczników na grzejniku ściennym, są suszarki elektryczne. Mogą być montowane w dowolnie wybranym miejscu na ścianie pomieszczenia i wymagają jedynie podłączenia do gniazdka sieciowego lub bezpośrednio do instalacji elektrycznej.
Korzystanie z zasilania grzejnika grzałką elektryczną lub z suszarki elektrycznej przydaje się zwłaszcza w tzw. okresach przejściowych, gdy instalacja c.o. już lub jeszcze nie pracuje, a na zewnątrz jest chłodno i deszczowo, wtedy grzejnik dogrzewa pomieszczenie, umożliwia wysuszenie bielizny, redukuje też możliwość zawilgocenia, zagrzybiania i powstania pleśni w pomieszczeniu.
maciejos
Z jednej strony dużo się mówi o tym by robić podłogowe ogrzewanie w łazience, i uważam że ma to wiele zalet, zwłaszcza w zimie, kiedy można gołą stopą stanąć na ciepłych płytkach Z drugiej strony grzejniki są praktyczne, nie tylko ogrzewają, ale mogą posłużyć do osuszania ręczników, czy prania. Można oczywiście połączyć 2 w 1 i to wydaje się najrozsądniejszym wyjściem. Mamy dostępne mnóstwo kolorów i kształtów, tak jak na tym przykładzie http://www.salonyhoff.pl/kolekcje/wypos ... niki/elegy
zu_za
Ale przecież praktycznie w każdej łazience robi się i ogrzewanie podłogowe i grzejnik
A co do nazewnictwa- grzejnik łazienkowy to po prosty grzejnik łazienkowy i przy tym pozostańmy może
Jeśli będziecie szukać odpowiednich to proponuje zajrzeć też tutaj- http://www.sklepkati.pl/k273,grzejniki-lazienkowe.html, mają całkiem spory wybór i fajne ceny.
MilczacyRoman
też mam grzejniki suszarki w łazience i sa naprawdę praktyczne. My sobie zamówlismy przez firmę Thomson. Oni od lat produkują grzejniki dekoracyjne i mają szeroki asortyment. Jak szukacie solidnych grzejników do lepiej się skontaktować z taką firmą http://thomson24.pl/ niż kupować w markecie .
Baniek
Fajne grzejniki i dość spory wybór widziałem na łazience....zresztą sam tam kupowałem i miałem problem żeby zdecydowac się. Z jednej strony chciałem coś niepowtarzalnego z drugiej żeby grzało. ale znalazłem tam idealny grzejnik który pełni wlasnie te dwie funkcje!