Grzejniki do łazienki

Grzejniki do łazienki

grzejnik drabinkowyNic tak nie rozgrzewa podczas zimy jak gorąca kąpiel. Wyobraźmy sobie jednak, że wychodzimy spod prysznica i trafiamy na...lodowate kafelki. Podpowiadamy jak sprawić, by w naszej łazience było przytulnie i ciepło nawet podczas największych mrozów.

Aby w łazience można było czuć się komfortowo, należy dostarczyć do niej około 120-130 W ciepła na metr kwadratowy powierzchni. Jest to orientacyjna wartość, którą przyjmuje się dla domów dobrze ocieplonych. Oznacza to, że jeśli nasza łazienka ma powierzchnię 4m², do jej ogrzania potrzeba ciepła w granicach 480-520W na metr kwadratowy powierzchni. To tyle, ile może dostarczyć standardowy grzejnik drabinkowy o wysokości 110 cm. Pojedynczy grzejnik wystarczy na ogrzanie niewielkiej łazienki, jednak gdy mamy do ogrzania powierzchnię większą niż 10 m², musimy rozważyć inne rozwiązania. W większych pomieszczeniach można zamontować ogrzewanie podłogowe, grzejnik nie powinien być jedynym źródłem ciepła. Decyzję odnośnie sposobu ogrzewania oraz liczby grzejników drabinkowych należy podjąć już podczas projektowania instalacji. W przeciwnym wypadku montaż np. wodnego ogrzewania podłogowego będzie niemożliwy lub, w najlepszym wypadku, bardzo kosztowny.

grzejnik łazienkowygrzejnik do łazienki

Jak wybrać drabinkę

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na informacje podawane przez producenta. Moc grzejników jest określana dla parametrów pracy instalacji 75/65/20°C (temperatura zasilania/temperatura powrotu/temperatura w pomieszczeniu). Często to wykonawca oblicza dokładną moc grzewczą, która potrzebna jest do ogrzania pomieszczenia, ale dobierając moc drabinki pamiętajmy, że te z chromowaną powłoką emitują ciepło słabiej niż pomalowane na biało. Moc chromowanego grzejnika powinna być większa o co najmniej 30% od mocy grzejnika malowanego.

ogrzewanie w łazienceOgrzewanie podłogowe

Ogrzewanie w podłodze ogrzewa nie tylko kafelki, ale też powietrze w łazience. Najpopularniejsze rodzaje ogrzewania podłogowego to ogrzewanie elektryczne i wodne. Elektryczne ogrzewanie ułożone
z mat grzejnych lub kabli pod cienką warstwą zaprawy umożliwia uzyskanie efektu ciepłej podłogi w bardzo krótkim czasie. Wystarczy włączyć je pół godziny przed kąpielą, by podłoga zdążyła się nagrzać. Pamiętajmy jednak, że ogrzewanie elektryczne nie powinno być kładzione pod wanną, brodzikiem, szafkami czy pralką. Jest to uzasadnione tylko w sytuacji, kiedy te sprzęty będą miały kilkucentymetrowe nóżki i nie stoją bezpośrednio na podłodze. Podłoga może być również ogrzewana wodą. Koszt instalacji jest wyższy niż w przypadku ogrzewania elektrycznego, jednak
w dłuższej perspektywie taka inwestycja zwróci się – dzięki niższym kosztom eksploatacji.
Aby ogrzewanie podłogowe działało w pełni sprawnie należy pamiętać, by kłaść na nie materiały, które dobrze przewodzą ciepło. Wielkość płytek w łazience nie powinna przekraczać 30x30 cm
a fugi powinny być elastyczne – pod wpływem ciepła następuje rozszerzenie materiału i im większy element, tym większe prawdopodobieństwo ewentualnych pęknięć.

Pamiętajmy też, że ze względów zdrowotnych temperatura podłogi w łazience nie powinna przekraczać 34°C.


Pamiętaj o bezpieczeństwie

Planując instalację ogrzewania bezwzględnie należy zapoznać się z zasadami, które dotyczą elektrycznych instalacji w łazience. Dla bezpieczeństwa i ochrony instalacji elektrycznej w łazience zalecane jest stosowanie wyłączników różnicowo-prądowych. Takie wyłączniki chronią przed porażeniem prądem elektrycznym przy dotyku pośrednim i bezpośrednim a ponadto ograniczają skutki uszkodzenia urządzeń, takich jak wywołanie pożaru.

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Ewa Kalicka

Źródło: Andrzej Budek

Polecamy Ci również

Zobacz także