Grzejnik łazienkowy - jak dobrać?

Grzejnik łazienkowy - jak dobrać?

Grzejnik łazienkowy musi spełnić kilka określonych funkcji. Podstawową jest odpowiednie ogrzanie pomieszczenia. Równie istotna pozostaje możliwość suszenia na nim ręczników oraz bielizny. Dla wielu inwestorów duże znaczenie mają również względy estetyczne i dobra prezencja urządzenia. Jak zatem wybrać idealny model, który sprosta wszystkim tym wymogom?

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym bardzo często dochodzi do kondensacji pary wodnej. Korzystanie z wanny, prysznica czy umywalki powoduje, że powietrze staje się coraz bardziej wilgotne i skrapla się na ścianach, armaturze oraz grzejnikach. Nieodpowiednio zabezpieczone metalowe elementy, mogą zacząć korodować. Dlatego tak ważne jest, aby zwracać szczególną uwagę na materiał, z którego wykonany jest grzejnik oraz czy pozostaje on odporny na rdzę. „Na rynku dostępne są grzejniki drabinkowe oraz panelowe. Oba te produkty wykonane są ze stali. Grzejniki panelowe dedykowane do łazienek muszą być galwanizowane. Warto zaznaczyć, że powłoki ochronne muszą być najwyższej jakości. Do zabezpieczenia stosowane są więc inne materiały niż te używane w grzejnikach przeznaczonych np. do pokoju. Niebagatelne znaczenie ma budowa grzejnika. Te tradycyjne, panelowe mają kompaktową konstrukcję, którą ciężko jest dokładnie zabezpieczyć we wszystkich miejscach. Szczególnie tyczy się to wnętrza grzejnika, do którego dostęp jest utrudniony. Z tego powodu wielu inwestorów decyduje się na grzejniki drabinkowe wykonane ze stalowych rurek. Pionowe kolektory połączone poziomymi rurkami są malowane lub lakierowane proszkowo, dzięki czemu są odporne na podwyższoną wilgotność. Istotną kwestią jest jednak jakość wykonania grzejników. Warto zetem zdecydować się na rozwiązanie renomowanego producenta, który udziela wieloletniej gwarancji.” – wyjaśnia Michał Gołaś z firmy Stelrad.

grzejnik łazienkowySalony kąpielowe oraz łazienki są pomieszczeniami, w których powinna być utrzymywana temperatura na poziomie +25 st. C. Aby zapewnić przyjemny klimat podczas kąpieli musimy pamiętać, aby odpowiednio dopasować źródło ciepła. „Wybierając grzejnik łazienkowy ważne jest, aby jego wydajność była o 25% większa niż w przypadku rozwiązań stosowanych np. w sypialni. Zwróćmy zatem uwagę nie tylko na jego wymiary, ale przede wszystkim na moc. Warto pamiętać, że wielkość nie zawsze przekłada się na wydajność urządzenia. Odpowiednia temperatura jest także ważna w przypadku, gdy grzejnik służy nam jako suszarka do ręczników czy odzieży. Zbyt niska temperatura może powodować, że mokra bielizna nie będzie wysychać tylko tęchnąć, a w łazience utrzymywać się będzie nieprzyjemny zapach zawilgoconych przedmiotów.” – dodaje ekspert.
Wielu inwestorów decyduje się na mieszany system ogrzewania do łazienki. Polega on na tradycyjnym grzejniku panelowym zasilanym z wodnego centralnego ogrzewania oraz grzejnika drabinkowego z grzałką elektryczną. „Rozwiązanie jest to o tyle wygodne, że w sezonie grzewczym głównym źródłem ciepła jest grzejnik panelowy. Grzejnik drabinkowy spełnia wówczas jedynie funkcję uzupełniającą lub też suszarki na odzież. Jest to szczególnie istotne zimą, kiedy warunki panujące na zewnątrz nie sprzyjają wysychaniu mokrych ręczników. Takie rozwiązanie idealnie sprawdzi się także poza sezonem. Zdarza się, że w naszym klimacie późną wiosną czy wczesną jesienią temperatury gwałtownie spadają i kiedy grzejniki są jeszcze zimne, elektryczny grzejnik łazienkowy pozwoli nam uzyskać w tym pomieszczeniu przyjemny klimat. Jest to także ważne w przypadku, kiedy w domu jest małe dziecko lub osoby starsze. Możliwość dowolnego sterowania temperaturą w łazience daje pełen komfort korzystania z tego pomieszczenia. Warto jednak pamiętać, że decyzję o montażu dwóch grzejników należy dobrze przemyśleć. Będzie potrzebne nie tylko miejsce na ścianie, ale także odpowiednie podłączenie do instalacji.”- dodaje Michał Gołaś.
 Wybierając miejsce montażu grzejnika w łazience należy przede wszystkim wyeliminować umiejscowienie bezpośrednio przy prysznicu, wannie bądź umywalce. „Grzejnik łazienkowy nie powinien być narażony na bezpośredni kontakt z wodą. Częste korzystanie z umywalki czy wanny nie pozwoli wyeliminować stałego zawilgocenia grzejnika. Może to prowadzić do korozji, dlatego też zamontujmy grzejniki z dala od źródeł wody. Warto także umiejscowić grzejnik zwłaszcza ten drabinkowy bezpośrednio przy kontakcie tak, aby wyeliminować problem wiszących kabli.” – wyjaśnia ekspert.
grzejnik do łazienkiPrzy wyborze grzejnika łazienkowego inwestorzy kierują się nie tylko jego funkcjonalnością, ale także estetyką. Na rynku dostępnych jest wiele modeli o oryginalnych kształtach i kolorach. „Standardowo grzejniki płytowe jak i te drabinkowe malowane są na biało. Coraz częściej projekt aranżacji łazienki zakłada montaż dekoracyjnego grzejnika w modnym kolorze. Ciekawym urozmaiceniem oferty rynkowej są produkty wyposażone w lustro, półki lub dodatkowe uchwyty na ręczniki. Dzięki temu grzejnik przestaje być jedynie źródłem ciepła, a staje się ważnym elementem wystroju łazienki. Warto jednak pamiętać, że bez względu na jego formę najważniejsze są odpowiednie parametry, które pozwolą na uzyskanie przyjemnego klimatu w domowym salonie kąpielowym czy łazience.” – podsumowuje ekspert.
Nie ma nic bardziej nieprzyjemnego niż korzystanie z łazienki, w której panują iście arktyczne temperatury. Aby sytuacja ta nie zdarzyła się w naszym domu, podczas decyzji o zakupie grzejników weźmy pod uwagę wskazówki eksperta z firmy Stelrad. Te praktyczne porady pozwolą nam wybrać funkcjonalne i sprawdzone rozwiązanie, które wprowadzi do naszego domu przyjemny klimat.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Stelrad

Polecamy Ci również

Zobacz także