Glinka kosmetyczna

Glinka kosmetyczna

Skutecznie oczyści skórę i dostarczy jej potrzebnych minerałów. Jak z tej różnorodności, jaką oferuje nam natura, wybrać właściwą glinkę?

Glinki kosmetyczne to minerały ilaste – uwodnione  glinokrzemiany. Generalnie działanie glinek polega na ich zdolności do wchłaniania zanieczyszczeń i produktów metabolizmu skóry. Ale wiele z glinek kosmetycznych, ma także działanie mineralizujące oraz pobudzające funkcje organizmu. Są wśród nich i takie, które mają właściwości regenerujące, dezynfekująco-oczyszczające czy gojące. Glinek używa się też w celach medycznych. Na przykład smektyt stosowany przy dolegliwościach żołądkowych. Ostatnio glinki przeżywają swój renesans w kosmetologii światowej. Chętnie są stosowane w uzdrowiskach, gabinetach kosmetycznych i spa.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie glinki
Szukajmy glinek w czystej postaci, bez domieszek zapachowych czy innych substancji chemicznych. Do pielęgnacji ciała najlepsze są glinki bez zanieczyszczeń, o zawartości substancji czynnej od 95-98%. Glinki kosmetyczne, które są tańsze, mogą zawierać antyzbrylacze, emulgatory czy inne zanieczyszczenia. Dlatego najlepiej kupować je w aptece lub specjalistycznych sklepach.

glinka zielonaglinka czerwona

Rodzaje glinek i ich działanie
Glinka zielona
- pochodzi ze skał krzemionkowo-aluminiowych. Zawiera wiele soli mineralnych, bogatych między innymi w wapń, krzem, magnez, potas oraz inne ważne dla naszej skóry mikroelementów. Jej działanie wpływa na budowę silniejszych komórek naskórka, co powoduje, że skóra jest gładka i elastyczna. Glinka zielona ma właściwości dezynfekujące, oczyszczające, regenerujące, absorpcyjne i gojące, przez co jest wykorzystywana w leczeniu trądziku i zmian skórnych.

Glinka biała - zawiera duże ilości aluminium, ma właściwościach ściągające i zabliźniające rany. Zawiera również krzem, wapń, magnez, żelazo, potas i sód. Jej zastosowanie jest bardzo szerokie ze względu na kompleksowe właściwości oraz zawartość licznych minerałów i mikroelementów. Jest łagodną glinką, szczególnie polecaną do pielęgnacji cery suchej, delikatnej i wrażliwej ze skłonnością do zmarszczek. Ściąga też pory, odżywia i wygładza cerę.

Glinka czerwona - polecana jest dla skóry tłustej i mieszanej. Zwiera dużą ilość krzemu, żelaza, aluminium oraz wapń,magnez, sód, potas, tytan i magnez. Łagodzi objawy i leczy trądzik różowaty, zapobiega rozszerzaniu się naczyń krwionośnych, wpływa na ich obkurczanie, a jeśli jest dłużej stosowana powoduje, że naczynia krwionośne stają się mniej widoczne. Glinka czerwona nadaje cerze brzoskwiniowy odcień, świeży wygląd, usuwa objawy zmęczenia skóry.

Glinka różowa - nie występuje w naturze, jest połączeniem glinki białej i czerwonej, więc ma działanie kosmetyczne i lecznicze ich obu. Stosowana jest często u osób ze skłonnością do alergii jako glinka o bardzo łagodnym działaniu.

Glinka żółta - zawiera w swym składzie więcej żelaza niż inne glinki, ma działanie oczyszczające i mineralizujące. Zaleca się jej stosowanie przy cerze tłustej i wrażliwej.

Glinki możemy łączyć z ziołami, płatkami owsianymi lub olejkami kosmetycznymi i wykorzystywać je jako maseczki do pielęgnacji twarzy, dekoltu, włosów, a nawet całego ciała. Ponieważ są produktem całkowicie naturalnym, stosowanie tego typu kosmetyków nawet w domu, nie pociąga za sobą ryzyka uczuleń czy podrażnień.

Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Monika Jabłońska

Zdjęcia: shea.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także