Gdy nie ma miejsca na prysznic

Gdy nie ma miejsca na prysznic

Czy w małej łazience można mieć jednocześnie wannę i kabinę prysznicową? Można. Rozwiązaniem jest specjalny parawan montowany na wannie, często nazywany nawannową kabiną prysznicową.

Parawan nawannowy można zamontować bez względu na kształt wanny i rodzaj materiału z jakiego jest wykonana. Najczęściej spotykane są kabiny zbudowane z tworzyw sztucznych. Coraz większą popularnością cieszą się jednak parawany z hartowanego szkła, łatwiejsze do utrzymania w czystości.

Wahadłowe, harmonijkowe, przesuwane
Wybierając parawan, trzeba pamiętać o dostosowaniu go do kształtu wanny. Dostępne na rynku gotowe elementy kabin najczęściej mają od 70 do 180 cm szerokości i 140-200 cm wysokości. Można również zamówić parawan o nietypowych wymiarach i kształcie, jednak jego cena będzie wyższa, niż standardowego. Najbardziej popularne są kabiny wahadłowe, obracające się wokół własnej osi, zbudowane na bazie jednego elementu. Niestety, nadają się wyłącznie do prostokątnych wanien. Na szczęście można też wybrać parawany składane harmonijkowe lub przesuwane, pasujące do każdej wanny. Kabiny tego typu zazwyczaj składają się z dwóch i więcej elementów, które można dobierać w zależności od ilości miejsca przeznaczonego na prysznic.

parawan nawannowy parawan nawannowy

Konstrukcja i montaż
Montaż kabiny nawannowej nie jest niczym skomplikowanym. Bez problemu można wykonać go samodzielnie, mimo że większość producentów zaleca, aby ich parawany były montowane przez firmowy serwis. Jeśli tylko montaż nie jest warunkiem udzielenia gwarancji, można te zalecenia spokojnie zignorować.
Parawany składają się z dwóch głównych elementów - profili i ścianek. Profile najczęściej wykonane są z aluminium. Z ich pomocą kabina jest przytwierdzana do wanny i ścian. Niektóre modele, zamiast długich profili między ściankami są wyposażone w zawiasy łączące, dzięki czemu łatwiej je czyścić. Nazywane są bezramowymi, bowiem wyglądają znacznie delikatniej od modeli z profilami.
Ściany kabin wykonane są z tworzyw sztucznych lub szkła o grubości 3-8 mm. Na rynku można spotkać modele przezroczyste, mleczne, z tłoczonymi wzorami itp.
Do łączenia szyb z profilami stosujemy gumowe uszczelki i silikon sanitarny. Barwy uszczelek warto dopasować do koloru profili, dzięki czemu będą niewidoczne. Szczeliny między ścianami łazienki, a profilami również wypełniamy silikonem.

parawan nawannowy parawan nawannowy parawan nawannowy

Montując kabinę samodzielnie, pamiętajmy o kilku zasadach:

  • parawan instalujemy ściśle według załączonej instrukcji obsługi, nie zmieniając kolejności czynności,
  • miejsca styku profili ze ścianami łazienki dokładnie uszczelnijmy silikonem,
  • w razie, gdyby połączenia okazały się nieszczelne, trzeba je dokładnie wysuszyć i ponownie nałożyć silikon,
  • po zamontowaniu kabiny czekamy dobę, by uszczelnienia dobrze wyschły.

Zasady konserwacji
Aby parawan bezproblemowo służył długie lata, należy przestrzegać kliku zasad:

  • do czyszczenia ścianek parawanu nie należy stosować preparatów do szorowania i rozpuszczalników typu aceton czy benzyna, ze względu na ryzyko uszkodzenia powierzchni - dotyczy to zwłaszcza parawanów wykonanych z tworzyw sztucznych,
  • prowadnice drzwi przesuwanych co kilka tygodni warto smarować wazeliną, dzięki czemu drzwi będą się lekko przesuwać,
  • ścianki parawanu wykonane ze szkła hartowanego dobrze jest zaimpregnować specjalnym silikonem powodującym, że woda łączy się w duże krople i spływa szybciej, pozostawiając znacznie mniej zacieków.
Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Beata Kubiak

Zdjęcia: Coram Poland, Sanitec Koło

Polecamy Ci również

Zobacz także