Funkcjonalne wymiary dla wózkowicza

Funkcjonalne wymiary dla wózkowicza

Dysfunkcje ruchu wymagają zastosowania nietypowych, indywidualnych rozwiązań
w łazience. Mają one zapewnić samodzielność osobie poruszającej się na wózku.

Projektując łazienkę dla osoby niepełnosprawnej, trzeba wziąć pod uwagę, że wózek zajmuje sporo miejsca i że nie wystarczy nim wjechać do pomieszczenia - musi także się dać nim łatwo manewrować. Dlatego najważniejszą wytyczną jest powierzchnia przestrzeni manewrowej, która wynosi 150 x 150 cm.
Jeśli przebudowujemy starą łazienkę, nie zastanawiajmy się nad wyburzeniem ścian, powiększeniem otworu drzwiowego, przesunięciem instalacji wodno-kanalizacyjnej czy elektrycznej. Po prostu to zróbmy, nawet kosztem zmniejszenia powierzchni sąsiadujących pomieszczeń. Warto także połączyć łazienkę i WC (jeśli są osobno), zyskamy w ten sposób dodatkową powierzchnię komunikacyjną. W nowo budowanym domu większość problemów znika, ponieważ mamy większe możliwości projektowe.

Funkcjonalne wymiary dla wózkowicza - zdjęcie 1

Elementy stałe

W łazience zwykle znajdują się takie elementy jak: umywalka, wanna, brodzik, sedes. Musimy tak
je usytuować, żeby wózkowicz bez problemu mógł z nich korzystać i żeby korzystanie z nich było bezpieczne. Minimalne wymiary kompleksowo wyposażonej łazienki to 220 x 200 cm, pod warunkiem usytuowania drzwi w rogu pomieszczenia.

Umywalka. Powinna być  bardziej płaska i trochę szersza niż tradycyjna – wygodna głębokość
to 50-60 cm, szerokość 60-70 cm (można też zastosować małą umywalkę wbudowywaną w blat). Montuje się ją na wysokości 80 cm. Trzeba pamiętać o pozostawieniu wolnej przestrzeni pod umywalką (nie może mieć postumentu) – 65 cm powinno wystarczyć, aby podjechać wózkiem.
Przed umywalką potrzeba około 125 cm wolnego miejsca.

Lustro. Najczęściej montuje się je nad umywalką. Powinno być zwieszone nie wyżej niż 100 cm
od poziomu posadzki. Taka wysokość pozwala osobie siedzącej na wózku widzieć swoją twarz i popiersie, a jednocześnie, aby pozostali domownicy też mogli się w nim swobodnie przeglądać. Rozwiązaniem jest lustro uchylne z kątową regulacją pochylenia.

Brodzik w posadzce. Minimalna powierzchnia brodzika wynosi 100 x 100 cm. Taki brodzik musi mieć spadek 1-2% w kierunku kratki ściekowej usytuowanej najlepiej pod znajdującym się w nim krzesełku lub w narożniku brodzika. Siedzisko krzesełka powinno być zamontowane na wysokości siedziska wózka.

Wanna. Dobrze jeśli wysokość wanny jest taka sama jak wysokość siedziska wózka, jej wygodna szerokość to 70-80 cm, głębokość zwykle waha się w granicach 38-42 cm. Osoby na wózkach muszą mieć wokół wanny zapewnioną wolną przestrzeń – zależną od wymiarów wózka i sposobu wchodzenia (przodem lub bokiem).

Funkcjonalne wymiary dla wózkowicza - zdjęcie 2Funkcjonalne wymiary dla wózkowicza - zdjęcie 3

Sedes. Zalecana wysokość siedziska miski ustępowej jest niższa niż tradycyjnej i wynosi 45-50 cm, jednak najkorzystniej jest, jeśli znajduje się ona na wysokości siedziska wózka. Ułatwieniem mogą być specjalne nakładki regulujące wysokość siedziska. Przycisk spłukiwania wody dobrze umieścić obok sedesu na wysokości 100-120 cm (można też zastosować automatyczne armatury spłukujące), natomiast papier toaletowy na wysokości 100-120 cm. Obok sedesu musi być tyle miejsca, by można było podjechać do niego wózkiem - z przodu lub z boku, zależnie od tego, z której strony najłatwiej przesiadać się konkretnej osobie.

Uchwyty. Montuje się obok urządzenia na wysokości 75-85 cm od poziomu posadzki.

Meble. Ich rozmieszczenie powinno umożliwić manewrowanie wózkiem. Najlepiej jak w łazience znajduje się jak najmniej sprzętów. Szafki zawieszamy na wysokości 35-40 cm od poziomu posadzki, umożliwi to podjazd podnóżkiem wózka. Półki, blaty i szuflady powinny znajdować się w zasięgu ręki. Drzwiczki szafek najlepiej jak otwierają się do kąta 180 stopni.

Drzwi. Nie mogą mieć progu, muszą otwierać się na zewnątrz. Skrzydło drzwi w świetle ma mieć minimum 100 cm (zależy to od typu wózka).

Gniazda elektryczne. Nie wolno zapomnieć o obniżeniu wysokości montażu włączników światła i gniazd elektrycznych. Montuje się je na wysokości 40-130 cm. Gniazda elektryczne w łazience powinny znajdować się w odległości minimum 60 cm od źródła wody.

Ważne
Osoba siedząca na  wózku, może sięgnąć do 135 cm w górę i schylić się do 40 cm nad podłogę - dlatego przedmioty najczęściej używane umieszcza się na wysokości 75-105 cm.

Ze względu na stopień niepełnosprawności i wymiary wózka projekt łazienki należy traktować indywidualnie, dlatego wszystkie wymiary mają charakter danych wyjściowych. Są one przyjęte dla osoby o przeciętnych wymiarach ciała, jak również posiadających przeciętny wózek. Wartości te należy skorygować dostosowując do osoby niepełnosprawnej.

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Joanna Szot

Zdjęcia: Roca, Sanitec Koło

Polecamy Ci również

Zobacz także