Elektryczne maszynki do golenia

Maszynka do golenia to nieodzowny sprzęt każdego mężczyzny. Bez niej poranna toaleta nie byłaby w pełni dokładna i staranna. Należy tutaj oczywiście pominąć Panów, którzy zwykli nosić długi zarost. Ta część mężczyzn potrzebuje do pielęgnacji brody zupełnie innych przyborów.

W praktyce jednak codzienne golenie przechodzi większość męskich twarzy. Jedni nie widzą w powyższym żadnego problemu i usuwają zarost bez narzekań. Inni utyskują na niedogodność,
z jaką przyszło im żyć i stają się w czasie golenia - jakby bardziej podenerwowani. Być może sposobem na poprawę samopoczucia w czasie porannej toalety stałaby się elektryczna maszynka do golenia? Doskonały pomysł na okazjonalny prezent, jak również dobra myśl na zmianę dotychczasowych przyzwyczajeń. Zasada działania tych urządzeń nie uległa zmianie od lat siedemdziesiątych minionego stulecia, kiedy to zaczęto je produkować. Jednak same maszynki elektryczne uległy od tamtego czasu przemianie i stały się bardziej komfortowe i wygodne w codziennym użytku.

Komfort golenia

Przy użyciu maszynki elektrycznej golenie jest nie tylko mniej kłopotliwe, ale także dużo bardziej bezpieczne dla użytkownika. Dzięki odpowiedniej konstrukcji urządzenia – ostrza nie stykają się bowiem bezpośrednio ze skórą. Nie może być zatem mowy o zacięciach, które bardzo często zdarzają się mężczyznom używającym maszynek tradycyjnych. Ponadto, użytkownicy maszynek elektrycznych nie muszą posiadać szeregu niezbędnych do tradycyjnego golenia środków. Śmiało można opróżnić łazienkową półkę i usunąć z niej znajdujące się tam dotychczas pianki, kremy oraz żele do golenia. Przed użyciem maszynki elektrycznej nie trzeba także zwilżać twarzy wodą. Jednakże istnieją modele, które umożliwiają właśnie golenie na mokro. Takich maszynek można używać np. w czasie kąpieli. Z resztą, golenie maszynką elektryczną przeważnie może iść w parze
z inną, wykonywaną równocześnie czynnością. Jeżeli maszynka jest wyposażona w akumulator – równie dobrze można użyć jej w samochodzie, którym wyruszyliśmy do pracy. Jednak tutaj zaleca się wzmożoną uwagę i poleca jedynie wprawionym i wytrawnym kierowcom. Chociaż, kiedy auto utknie w kilkukilometrowym korku – ogolić zdąży się każdy kierujący. Wszystko to przemawia za zmianą dotychczasowych przyzwyczajeń i nabyciem elektrycznej maszynki do golenia. Jej wybór powinien być jednak odpowiednio przemyślany i dostosowany do indywidualnych upodobań użytkownika. Rynek oferuje wiele modeli, tworzonych przez różnych producentów. Różnice można zauważyć także w cenach urządzeń. Elektryczną maszynkę można nabyć już za kilkadziesiąt złotych, ale są też i takie, za które zapłacimy około tysiąca złotych.

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając elektryczną maszynkę do golenia należy przede wszystkim zwrócić uwagę na sposób jej zasilania oraz technikę golenia. Ponadto, warto zadać sprzedawcy kilka pytań dodatkowych, które rozwieją nasze wątpliwości i pozwolą dokonać prawidłowego wyboru. Zapytajmy zatem w sklepie, czy:

 • Golarka posiada trymer do przycinania baczków
  i wąsów?
 • Można nią golić na sucho i na mokro?
 • Można ją myć pod bieżącą wodą?
 • Ma automatyczne dopasowanie do sieci (110 – 240V)?
 • Ma funkcję szybkiego ładowania?
 • Wyposażono ją we wskaźnik wyczerpania akumulatorów?
 • Wyposażono ją w uchwyt z zasilaczem?
 • Jest wygodna w obsłudze?

W większości przypadków do elektrycznych golarek producenci dołączają specjalny pędzelek do ich oczyszczania z resztek zarostu. Czyszczenie to może przebiegać całkowicie na sucho, ale lepsze są modele, które można czyścić pod bieżącą wodą. Są też i takie golarki, które po użyciu umieszcza się w specjalnej bazie czyszczącej, a urządzenie zostaje wyczyszczone i odświeżone automatycznie. Dobrze jest także, jeżeli maszynka posiada blokadę uniemożliwiającą jej przypadkowe włączenie. Jest to nie tylko doskonała ochrona przed użyciem maszynki przez dziecko, ale również przed niechcianym wyładowaniem się jej akumulatora.

Systemy golące

Rozróżnia się dwa systemy w jakich może pracować elektryczna maszynka do golenia.
System głowicowy składa się z dwóch, trzech, czterech lub nawet pięciu głowic. Warto wiedzieć, że im głowic jest więcej – tym golenie będzie szybsze i dokładniejsze. Głowicowy proces golenia polega na wprowadzeniu włosków do szczelin. Włoski przyciśnięte przez ostrza do krawędzi otworu osłony – zostają odcięte. Golenie jest całkowicie bezpieczne, ponieważ osłona uniemożliwia kontakt ostrzy ze skórą twarzy. Najlepsze golarki z systemem głowicowym to takie, których głowice są ruchome. Lepiej dopasowują się one do kształtu twarzy i w rezultacie golą dokładniej.
System foliowy to mechanizm golący, składający się z długich i wąskich ostrzy – przykrytych folią. Na folii znajduje się wiele drobnych otworów, w które wchodzą włoski. Włoski te są następnie przycinane przez ostrza. Foliowe systemy golenia różnią się od siebie ilością folii przedzielanych nożykami tnącymi. Odpowiednio rozróżnić można:

 • system foliowy pojedynczy,
 • system foliowy podwójny,
 • system foliowy potrójny

Zasilanie

Golarki elektryczne mogą być zasilane na cztery sposoby. Każdy sposób zasilania posiada zarówno swoje wady, jak i zalety.
Golarki zasilane sieciowo – nie trzeba w ich przypadku pamiętać o naładowaniu akumulatora, bo wystarczy włożyć wtyczkę kabla do gniazda prądowego. Są urządzeniami lekkimi i wygodnymi, ale można  ich używać jedynie w pomieszczeniu posiadającym źródło prądu. Przemieszczanie w czasie golenia jest możliwe jedynie w obrębie długości przewodu, w który je wyposażono.
Golarki zasilane akumulatorowo – dają możliwość korzystania z nich w dowolnym miejscu, ale tylko pod warunkiem, że uprzednio naładowano ich akumulator. Przeważnie można ich używać w czasie kąpieli, jednak kiedy zapomnimy o naładowaniu akumulatora – golenie nie będzie możliwe, aż do czasu uzyskania przez niego sprawności.
Golarki z zasilaniem sieciowo – akumulatorowym – urządzenia najdroższe i jednocześnie najlepsze. Kiedy akumulator wyładuje się – urządzenie podłączone do prądu działa od razu. Uniwersalne rozwiązanie zarówno w domu, jak i w podróży.
Golarki bateryjne – są tanie, ale niezbyt chętnie używane. Jest to spowodowane przede wszystkim koniecznością wymiany baterii, które zużywają się dość szybko. W przypadku tego rodzaju golarek warto stosować akumulatorki wielokrotnego użytku. W ogólnym rozrachunku będzie to nieco oszczędniejsze.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Agnieszka Jaros

Zdjęcia: trendyman.pl, philipsnorelcoshaver.com, unfinishedman.com

Polecamy Ci również

Zobacz także