Elektryczna maszynka do golenia – czym się kierować kupując ten sprzęt?

0
Elektryczna maszynka do golenia – czym się kierować kupując ten sprzęt?
Rozróżnia się dwa rodzaje elektrycznych maszynek, a kryterium podziału stanowi mechanizm golący.

Elektryczna maszynka do golenia pozwala ograniczyć czas wykonywania tej czynności i jest bezpieczniejsza w użytkowaniu (nie można się nią zaciąć). Obecnie sprzęt ten oferowany jest przez wielu producentów, którzy proponują zarówno urządzenia lepszej, jak i gorszej jakości. Ostateczny wybór golarki należy dostosować do rodzaju zarostu oraz codziennych przyzwyczajeń i trybu życia.

Kiedyś mężczyźni chodzili do golibrody, który usuwał zarost z twarzy za pomocą brzytwy. Takie brzytwy można jeszcze zresztą spotkać w niektórych salonach fryzjerskich. Samodzielne operowanie tym przyrządem było bardzo niebezpieczne, ponieważ nietrudno było się pozacinać. Po brzytwie nastała tradycyjna maszynka do golenia, która wciąż dla wielu panów jest niezastąpiona. Jednak w coraz większej ilości domów pojawiają się też elektryczne maszynki do golenia. Jedni używają ich z ogromnym zadowoleniem, a dla innych są urządzeniami zupełnie zbędnie walającymi się po łazienkowych szafkach. Od czego to zależy? W ogromnej mierze od zastosowanego mechanizmu golenia oraz jakości całego sprzętu.

Elektryczna maszynka do golenia – rodzaje

Generalnie rozróżnia się dwa rodzaje elektrycznych maszynek, a kryterium podziału stanowi mechanizm golący. Pierwsze to maszynki z folią tnącą. W specjalnej folii znajdują się otwory umieszczone pod wieloma kątami i w różnych kierunkach. Przez te otwory zarost dostaje się do ostrzy, którymi jest usuwany. Folia jest elastyczna i dobrze dopasowuje się do kształtu twarzy. Wybierając taką elektryczną maszynkę do golenia trzeba zwrócić uwagę na system, który może być pojedynczy, podwójny lub potrójny.

Dowiedz się: Jak działa elektryczna maszynka do golenia?

Najlepsze golarki to te z systemem potrójnym. Mechanizm pojedynczy i podwójny  potrafi być niedokładny, co skutkuje koniecznością wykonywania poprawek w goleniu i wydłuża czas przeprowadzania tej czynności. Podczas wybierania maszynki z folią tnącą należy też uwzględnić ceny części wymiennych (ostrzy i folii). Czasami do tych urządzeń stosuje się folię, która kosztuje  prawie tyle samo co cały sprzęt. A cena tego rodzaju sprzętu to około 100 zł, podczas gdy koszt wymiany folii może  wynosić 60 – 80 zł.

Drugi typ golarek elektrycznych to golarki głowicowe. Uchodzą za lepsze i dokładniejsze od ich odpowiedników z folią tnącą, co oczywiście przekłada się na cenę (są droższe). Taką golarkę także można kupić za 100 – 150 zł, ale sprzęt wyższej jakości kosztuje 300, a najlepsze modele nawet 500 zł.

Maszynka głowicowa wyposażona jest w dwie lub trzy ruchome głowice, które podobnie jak folia tnąca dopasowują się do kształtu twarzy. Jakość golenia zależy tu od ilości i sposobu działania ostrzy. W niektórych modelach stosuje się krzyżową technologię cięcia, która jest gwarancją na szybkie i dokładne golenie. Wadą tych golarek jest to, że przy mocniejszym dociśnięciu ich powierzchni tnącej do twarzy, głowice mogą się klinować.

Rodzaj zarostu a golarka

Męski zarost może mieć różną twardość, gęstość i może różnie rosnąć (na całej brodzie podobnie lub w różnych kierunkach). To właśnie to kryterium należy przede wszystkim uwzględniać wybierając konkretny typ maszynki do golenia. Wielu panów bywa niezadowolonych z użytkowania golarki elektrycznej, bo jest ona po prostu źle dobrana. Inną sprawą jest, że w niektórych przypadkach, żadnym urządzeniem nie da się osiągnąć takiego efektu, jak przy goleniu tradycyjnym. Z wyjątkowo trudnym w usuwaniu zaroście nie poradzi sobie do końca nawet najwyższej klasy elektryczna maszynka do golenia.

Generalnie golarki foliowe (z folią tnącą) przeznaczone są do zarostu miękkiego i niezbyt gęstego. Do usuwania owłosienia nieco twardszego lub gęstszego poleca się stosować sprzęty z systemem potrójnym. Jednocześnie ten typ golarek sprawdzi się lepiej niż urządzenia głowicowe przy zaroście rosnącym w różnych kierunkach.

Golarką głowicową natomiast usuniemy zarost rosnący w miarę jednorodnie, ale też gęsty i twardy. Jednocześnie ogolimy się szybciej i dokładniej niż przy wykorzystaniu golarki foliowej. To jednak tylko ogólne zasady doboru maszynki do golenia. Często jest tak, że trzeba wypróbować jeden i drugi wariant urządzeń, by móc racjonalnie ocenić ich skuteczność i komfort wykorzystywania.

Zobacz także: Frezarka do paznokci

Zasilanie maszynek do golenia

W elektrycznych maszynkach do golenia bardzo ważny jest system zasilania. Najpopularniejsze są golarki akumulatorowe, które uprzednio naładowane potrafią pracować przez kilkadziesiąt minut lub dłużej. To świetne rozwiązanie dla osób spędzających wiele czasu w podróży oraz mających problem ze spóźnianiem się do pracy. Naładowaną golarką akumulatorową ogolimy się w samolocie oraz własnym samochodzie (np. stojąc w porannym korku). Najlepiej jest wybierać modele z funkcją szybkiego ładowania.

Kolejny system ładujący to akumulator z możliwością podłączenia go do sieci w dowolnym momencie (np. w trakcie przerwanego golenia). Golarki akumulatorowo-sieciowe wydają się być praktyczniejsze od akumulatorowych, bo nie trzeba czekać na całkowite naładowanie się baterii i bez względu na poziom naładowania można kontynuować golenie. Powinny być dostosowane do napięcia 110 V, które obsługuje m.in. Stany Zjednoczone czy Japonię.

Na rynku znaleźć też można golarki na wymienne baterie. Przeważnie są to sprzęty przeznaczone do damskiej depilacji, ale niektóre z nich dedykowane są również mężczyznom. To typowo turystyczne urządzenia. Nadają się pod namiot oraz na inne wyprawy w nieznane.

Wodoszczelność i golenie na mokro               

To cechy, które ceni sobie spora grupa panów. Wodoszczelność elektrycznej maszynki do golenia pozwala na płukanie jej wodą po użyciu oraz daje możliwość robienia tej czynności pod prysznicem czy w wannie wypełnionej po brzegi wodą. Ta cecha z pewnością się przydaje. Są też modele golarek, którymi można golić się na mokro, czyli przy użyciu kremu lub pianki do golenia. To propozycja przede wszystkim dla mężczyzn o wrażliwej skórze. Golenie na mokro jest mniej drastyczne i zmniejsza ewentualne podrażnienia.

Funkcje dodatkowe elektrycznych maszynek do golenia

Producenci prześcigają się we wprowadzaniu innowacji, które czynią golarki jeszcze bardziej atrakcyjnymi. Bardzo popularny jest w ostatnim czasie np. system podnoszenia zarostu. Takie golarki golą dokładniej, bo włoski zostają przycięte przy samej skórze. A odbywa się to tak, że jedno ostrze lub inny element części golącej podnosi zarost, tak aby pozostałe ostrza mogły go dokładnie przyciąć.

Inna funkcja to regulacja długości cięcia, czyli trymer. Przydaje się do pielęgnacji dłuższych zarostów. Pozwala na równe przystrzyżenie wąsów, brody i bokobrodów.

Niektóre golarki mają też blokadę przed niepożądanym włączeniem. Blokada ta uniemożliwia przypadkowe włączenie się golarki w walizce czy podróżnym etui, dzięki czemu można być spokojnym, że po dotarciu do celu nie zastaniemy urządzenia rozładowanego. Funkcja jest też jak najbardziej właściwa w domach, w których są małe dzieci.

To Cię zainteresuje: Wybieramy suszarkę do włosów

Wyższej jakości modele elektrycznych maszynek do golenia posiadają również wskaźniki, które poprzez zapalenie się kontrolek lub przez informację umieszczoną na wyświetlaczu poinformują użytkownika o konieczności wymiany ostrzy, folii, zużyciu głowic czy wymogu ich wyczyszczenia.

Elektryczna maszynka do golenia ze stacją czyszcząco-odświeżającą

Każdą maszynkę elektryczną do golenia trzeba na bieżąco czyścić i konserwować. W podstawowych zastawach konserwujących powinny znajdować się: szczoteczka, olejek do smarowania oraz płyn do dezynfekcji. W tym przypadku zabiegi pielęgnacyjne trzeba  oczywiście przeprowadzać własnoręcznie.

Są też jednak maszynki, które po użyciu wystarczy włożyć do specjalnej stacji czyszcząco-odświeżającej, a ta wykona całą pracę za nas. Stacja wyczyści golarkę, wysuszy ją, zakonserwuje oraz naładuje. Na drugi dzień urządzenie jest gotowe do ponownego wykorzystania. To wciąż najbardziej kosztowne modele elektrycznych maszynek do golenia. Na zakup takiego sprzętu (w zależności od marki) trzeba  przeznaczyć przynajmniej kilkaset złotych.

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także