Drzwi do łazienki

Drzwi do łazienki

Drzwi do łazienki (fot. Sanitec Koło)

Minęły czasy kiedy niemal w każdym domu, drzwi łazienkowe były białe, z przeszkleniem na górze, czasami udekorowane firanką. Dzisiaj odchodzi się od tego schematu i montuje drzwi dopasowane do stylu łazienki, pełne (bez przeszkleń) lub całe przeszklone.

Zgodnie z prawem budowlanym 
W przypadku drzwi do łazienki i WC musimy pamiętać o przepisach prawa budowlanego. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo. Drzwi łazienkowe muszą się otwierać na zewnątrz co, w razie awarii (np. piecyka gazowego), ułatwi ich otwarcie i dostęp do środka. Minimalna szerokość drzwi powinna mieć 0,8 m w świetle ościeżnicy, a wysokość 2 m. Zamki - montujemy specjalne, umożliwiające zablokowanie drzwi od środka. Najlepiej jeśli, w razie potrzeby, można je otworzyć również z zewnątrz.

Kolejna ważna rzecz to wentylacja. Łazienka jest szczególnie narażona na negatywne działanie wilgoci ponadto mogą się w niej znajdować urządzenia typu piecyk gazowy, dlatego tak ważna jest prawidłowa wentylacja. Niezależnie od tego czy łazienka jest z oknem czy bez, drzwi muszą spełniać wymogi wentylacyjne, stawiane im przez prawo budowlane. Drzwi łazienkowe nie mogą być szczelne. Powinny mieć otwory wentylacyjne o łącznym przekroju min. 220 cm². Otwory zazwyczaj osłania się ozdobnymi tulejami. Zamiast otworów możemy zamontować kratkę wentylacyjną (kiedyś bardzo popularna). Coraz częściej jednak do łazienek wybieramy drzwi bez otworów i bez kratki, wtedy najlepiej skrócić (przyciąć) skrzydło drzwi, aby między nimi a podłogą powstała szczelina.

Drzwi do łazienki z bulajem (fot. Entra)W prawo, w lewo czy łamane?
Ważny jest sposób otwierania drzwi łazienkowych. Mogą być prawe – otwierane zgodnie z ruchem wskazówek zegara, albo lewe – otwierane w przeciwnym kierunku. Zanim kupimy drzwi, sprawdźmy jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla naszego domu lub mieszkania. W przypadku tych ostatnich częstym problemem jest mała łazienka lub przedpokój, należy więc zadbać aby drzwi otwierały się swobodnie i nie blokowały przejścia. W łazience zwróćmy uwagę na to jak otwierają się drzwi od szafek, tak żeby nie kolidowały z otwartymi drzwiami łazienki, oraz po której stronię znajdują się włączniki światła. Jeżeli metraż jest bardzo mały można zamontować drzwi składane – nie zabiorą cennej powierzchni.

Dopasowane do wnętrza
Kiedy ustalimy kwestie związane z bezpieczeństwem, wentylacją i wygodą możemy przejść do wyglądu drzwi. Podstawowa zasada to dopasowanie ich do charakteru łazienki. Producenci oferują szeroki wybór drzwi łazienkowych, możemy więc wybrać dowolny kolor, materiał, z którego są wykonane, zdobienia i dodatki (klamki, zamki). Warto zastanowić się czy chcemy drzwi pełne czy z przeszkleniem, czyli okienkiem. Przeszklenie pozwoli doświetlić ciemną łazienkę a masywnym drzwiom doda lekkości. Ciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza dla miłośników morskich klimatów, są drzwi z bulajem (zdj.2). Jeżeli chcemy uzyskać efekt lekkości i przezroczystości najlepsze będą drzwi szklane. Dzięki nim łazienka będzie jasna i nabierze nowoczesnego wyglądu. Łatwo je dopasować do wnętrza, gdyż dostępne jest szkło w różnych kolorach i o różnej fakturze.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Mirela Stępniewska

Zdjęcia: Sanitec Koło, Entra

Polecamy Ci również

Zobacz także