Drewno w łazience - zabezpieczenie przed wilgocią

Drewno w łazience - zabezpieczenie przed wilgocią

Drewno coraz częściej pojawia się w naszych łazienkach. Ten naturalny surowiec ociepla pomieszczenia, w których dominowała przez lata chłodna glazura. Aby drewniane elementy w łazienkach służy nam przez lata muszą być odpowiednio konserwowane, najlepiej przy pomocy odpowiednich olejów. Ze względu na specyficzne warunki panujące w łazience – zmienną temperaturę i dużą wilgotność – musimy pamiętać o paru zasadach przy wyborze drewnianych elementów do tego pomieszczenia.

drewniana powierzchnia zabezpieczona przed wodąPierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego gatunku drewna. Najlepiej wybrać drewno egzotyczne, które zawiera duże ilości olejków naturalnych, żywic i garbników, dzięki czemu jest bardzo twarde i ma niski współczynnik skurczu. W łazienkach sprawdzi się teak, iroko, merbau, doussie, badi, czy wenge.

Po drugie, drewniane elementy powinny być jak największe. Chodzi o minimalizowanie liczby łączeń, przez które może dostać się wilgoć, co prowadzi do niszczenia drewna. Dlatego przy kładzeniu podłogi powinniśmy wybrać deski lub parkiet w dużych klepkach.  Ważna jest również konserwacja drewna. Do zabezpieczenia powierzchni drewnianych w łazience polecany jest olej, który podkreślając naturalne piękno drewna, dzięki głębokiej penetracji chroni je przed wilgocią.

– Warto wybrać produkt, który nie łuszczy się nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach, zapobiega nadmiernemu wysychaniu i pękaniu, umożliwia drewnu oddychanie i charakteryzuje się bardzo dużą wydajnością. Produkt najwyższej klasy powinien zawierać także olej tungowy – najtrwalszy spośród dostępnych olejów naturalnych – radzi Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax.

Przed nałożeniem oleju powinniśmy sprawdzić czy drewno jest suche oraz dokładnie wymieszać preparat, powtarzając tę czynność co kilka minut w trakcie pracy. Nanosimy olej na drewno za pomocą pędzla lub szmatki, wcierając go w drewno wzdłuż słojów. Jeżeli drewno chłonie olej, dokładamy małe porcje preparatu do momentu, w którym olej przestanie wnikać w drewno. Po nałożeniu preparatu na drewno, czystą szmatką usuwamy nadmiar niewchłoniętego oleju  i czekamy dobę na całkowite wyschniecie. Wtedy, aby wypolerować powierzchnię, przecieramy ją  wilgotną od oleju szmatką i czekamy kolejne 24 godziny.

Olejowanie powierzchni drewnianych w łazienkach należy powtarzać w zależności od stopnia użytkowania. W przypadku drewnianej podłogi, która najbardziej jest narażona na zniszczenie, czynność tę powinniśmy ponawiać  co kilka miesięcy.

Oceń artykuł
3,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Altax

Polecamy Ci również

Zobacz także