Drewno w łazience w praktyce – czy to dobry pomysł i na co zwrócić uwagę

9
Drewno w łazience
Dobrze zaimpregnowane drewno świetnie się sprawdza w aranżacji łazienki. Nie dość, że wygląda elegancko, to dodatkowo jest funkcjonalne.

Czy drewno w łazience to dobry pomysł? Piszemy, jak wprowadzić drewniane elementy do do łazienki, żeby były trwałe i funkcjonalne.

Drewno kontra warunki w łazience

Drewno w łazience prezentuje się pięknie i ociepla charakter tego wnętrza. Jednak wiele osób obawia się jego zastosowania ze względu na wysoką wilgotność powietrza i częste zmiany temperatury. Obawy te są w pewnym sensie uzasadnione, bo drewno do łazienki wymaga odpowiedniego doboru pod względem gatunku i właściwego zabezpieczenia. Wtedy drewniane elementy, oprócz walorów wizualnych, staną się również funkcjonalne.

Wprawdzie łazienka jest miejscem, w którym panuje specyficzny mikroklimat, ale należy pamiętać, że drewno potrafi zachować odporność na działanie jeszcze gorszych warunków. Wykonuje się z niego przecież elementy wyposażenia ogrodów, stosuje na elewacjach, a nawet buduje statki. Zatem kontakt z wodą i wilgocią nie jest siłą degradującą dla tego materiału.

Polecamy: 10 tanich sposobów, które ożywią wystrój łazienki

Jednak bez odpowiedniego zabezpieczenia drewno szybko traci swoje właściwości, zaczyna gnić i wreszcie ulega całkowitemu zniszczeniu. Podobnie zachowają się niezabezpieczone elementy drewniane w łazience. Po pewnym czasie tracą nie tylko swój urok, ale również użyteczność. Stąd tak ważne jest zachowanie pewnych zasad podczas aranżacji tego wnętrza z udziałem drewna.

Jakie drewno do łazienki

Do łazienki najlepiej nadaje się drewno egzotyczne takie, jak: iroko i merbau, teak czy jatoba.

ErikaWittlieb (pixabay.com)
Pielęgnacja drewna w łazience

Do zabezpieczenia drewna w łazience poleca się olejowanie. Zapobiega przenikaniu wody oraz pozwala drewnu na swobodne "oddychanie".

ErikaWittlieb (pixabay.com)
Zabezpieczenie drewna w łazience

Można również polakierować drewno. Jednak nie jest to najlepszy sposób na zabezpieczenie tego materiału. Lakier chroni go tylko z zewnątrz, a poza tym, szybko się ściera.

j90wiwi (pixabay.com)
Drewno w łazience

Najbardziej popularne użycie drewna w łazience, to podłoga. Można je również wykorzystać, jako materiał na meble.

jarmoluk (pixabay.com)
Drewniane meble w łazience

Drewniane meble ocieplają wnętrze łazienki.

La Belle Galerie (pixabay.com)
Drewniane akcesoria w łazience

Drewniane dodatki dopełnią aranżację Twojej łazienki. Drewno ma tę zaletę, że pasuje niemal do każdego materiału.

TA9141985 (pixabay.com)

Drewno w łazience – na co zwrócić uwagę i jakie gatunki drewna nadają się do łazienki

Wybierając drewno do łazienki, w pierwszej kolejności kierujemy się jego walorami estetycznymi. Nie ma tym niczego dziwnego, bo przecież zadaniem surowca jest m.in. uatrakcyjnienie monotonnej dotąd przestrzeni. Jednak obok względów wizualnych, należy też wziąć pod uwagę aspekty praktyczne.

Bardzo ważny jest w tym przypadku współczynnik skurczu drewna, który powinien być jak najniższy. O wartościach tego parametru powinien poinformować nas sprzedawca. Skurcz drewna podawany jest procentowo. Im jest niższy, tym drewno jest bardziej odporne na wyginanie i odkształcenia, czyli tzw. wypaczanie.

Polecamy też: Cegła w łazience. Jak wykorzystać ten materiał i z czym łączyć

Odpowiednie właściwości do zastosowania w łazience mają gatunki drzew egzotycznych. Jest to drewno twarde i wytrzymałe na działanie wilgoci oraz zmiennych temperatur. Do takich gatunków należy np.: iroko i merbau (o współczynniku skurczu 9%), teak (współczynnik skurczu 9,1%) czy jatoba (współczynnik skurczu 11,7%). Drewno egotyczne należy kleić na kleje poliuretanowe jedno- lub dwuskładnikowe.

Problem jednak w tym, że drewno egzotyczne wciąż jest stosunkowo drogie jak na polskie warunki. Stąd też sięga się również po najtwardsze drewno krajowe (np. dąb, modrzew, jesion, wiąz). Jest ono tańszy, ale też i mniej odporny niż egzotyczne. Ponadto bezwzględnie wymaga zabezpieczenia.

Jakiego drewna nie stosować w łazienkach

Stosowanie popularnej sosny, świerku czy wierzby w łazience jest zdecydowanie odradzane. Gatunki te nie nadają się do tego wnętrza, ponieważ nie radzą sobie ze specyficznym mikroklimatem i szybko ulegają degradacji.

Zabezpieczenie drewna do łazienki - olej, lakier czy wosk?

Wilgoć i okresowe wzrosty temperatury to warunki sprzyjające rozwojowi grzybów i pleśni. Stąd też drewno, które planujemy zastosować w łazience trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Służą do tego specjalne impregnaty. Najlepiej jest wybierać te, które powstały na bazie naturalnych olejów. Tworzą one bowiem powłokę ochronną, która zapobiega wnikaniu wody w strukturę drewna i jednocześnie pozwala na swobodne „oddychanie” przez ten materiał.

Zobacz: Drewniana podłoga - jak ustrzec się błędów w pielęgnacji

Dostępne na runku oleje do drewna świetnie nadają się do zabezpieczania drewnianych podłóg oraz ścian. Specjaliści w sposób szczególny polecają olejowanie na gorąco, które gwarantuje głębsze wniknięcie preparatu ochronnego w surowiec (na około 5 mm).

Drewnianą podłogę w łazience można również polakierować, ale nie jest to najlepsza metoda na jej zabezpieczenie przed działaniem wilgoci. Lakier chroni bowiem drewno jedynie z zewnątrz, a ponadto z czasem ściera się i tym samym traci skuteczność.

Najwięcej uwagi w kwestii zabezpieczenia wymagają oczywiście powierzchnie narażone na bezpośredni kontakt z wodą. Elementy z drewna w postaci blatów, umywalek czy podestów prysznicowych należy zawoskować. Olej nie sprawdzi się w ich przypadku, gdyż zostanie szybko usunięty przez wodę.

Jak dbać o drewno w łazience?

Drewniane elementy w łazience wymagają od użytkownika dbałości bieżącej. Bardzo ważne jest, aby po każdorazowym zalaniu czy zachlapaniu ich wodą, wycierać powierzchnię do sucha.

Do czyszczenia natomiast należy stosować wyłącznie środki o właściwym przeznaczeniu (np. do drewna olejowanego). Poprawnie nałożone powłoki ochronne to takie, przy których uwzględniono wszelkiego rodzaju szczeliny i zakamarki. Preparat zabezpieczający powinien dokładnie wniknąć w miejsca cięć desek oraz w punkty połączeń drewnianych detali.

Warto przeczytać: Jak kupować kabinę prysznicową

Pamiętaj o konserwacji drewna w łazience

Teoretycznie konserwację drewna przeprowadza się raz na kilka lat. W praktyce jednak (szczególnie w łazienkach) olejowanie należy ponawiać co kilka miesięcy (np. dwa razy w roku). Zapobiegnie to znaczącym ubytkom oleju i da gwarancję na to, że surowiec nie ulegnie zniszczeniu i zachowa właściwe dla niego piękno na długie lata.

Konieczność częstej konserwacji drewna w łazience to właśnie najistotniejsza jego wada z punktu widzenia praktyczności użytkowania. Jednak w przeważającej części przypadków mimo wszystko górę biorą walory estetyczne.

Drewniane blaty, drewniana podłoga i ściany, drewniane meble, czyli łazienka w drewnie

Podłoga to najbardziej oczywiste miejsce do zastosowania drewna w łazience. Poprawnie zabezpieczona daje poczucie ciepła i sprawia przyjemność przy kontakcie ze stopami. Taka harmonia materiału wykończeniowego z ludzkimi potrzebami jest w łazienkach szczególnie pożądana. Jest to bowiem przestrzeń przeznaczona nie tylko do realizowania codziennych czynności higienicznych, ale także oaza relaksu, regeneracji sił i wyciszenia.

Jednak drewno w łazience to nie tylko sama podłoga. Z surowca tego wykonuje się bowiem także okładziny ścienne i sufitowe oraz robi meble, urządzenia sanitarne i wszelkiego rodzaju detale dekoracyjne. Bardzo popularne są drewniane blaty, półki, obudowy wanien, a coraz częściej także umywalki oraz same wanny.

Zobacz również: Panele podłogowe – na co zwrócić uwagę, wybierając je. Podstawowe parametry

Naturalne drewno ma niepodważalną zaletę polegającą na tym, że doskonale komponuje się niemal z każdym innym materiałem wykończeniowym. Świetnie współgra z kamieniem, betonem oraz tradycyjną ceramiką czy terakotą, co pozwala na tworzenie oryginalnych aranżacji i praktyczne użytkowanie łazienkowych wnętrz.

Jeśli mamy obawę przed zastosowaniem drewna w miejscach, w których będzie ono w sposób oczywisty narażone na bezpośredni kontakt z wodą, zawsze możemy wprowadzić ten surowiec do łazienki w inny sposób. Efekt ocieplenia i sprzyjającej relaksowi atmosfery uzyskamy chociażby poprzez obecność drewnianych mebli, obramowań luster czy niepowtarzalnych drewnianych dekoracji. Elementy te z pewnością nie sprawią problemów użytkowych, a wpłyną bardzo pozytywnie na charakter wnętrza.

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także