Drewno w łazience – jak je wybrać i zabezpieczyć

Drewno w łazience
Drewno w łazience wygląda pięknie. Trzeba jednak wybrać odpowiedni gatunek, a także zadbać o zabezpieczenie drewna narażonego na kontakt z wodą.

Drewno w łazience to kuszący pomysł. Jest ciepłe w dotyku, jest naturalne i piękne. Tylko, co zrobić, żeby drewno w łazience było trwałe?

Drewno w łazience jest narażone na działanie warunków bardzo dla niego niekorzystnych. Wysoka wilgotność, w połączeniu z ciepłem to idealne warunki to degradacji i gnicia drewna. A z drugiej strony – to przecież materiał wykorzystywany do budowy mostów, łodzi i statków. Więc może drewno w łazience też się sprawdzi? Sekret tkwi w wyborze właściwego gatunku drewna oraz jego zabezpieczeniu.

Jakie drewno nadaje się do łazienki

– Możliwości zastosowania drewna z łazience jest bardzo wiele. Niezależnie od tego, na co się zdecydujemy pamiętajmy, że w tych specyficznych warunkach sprawdzą się wybrane gatunki. Z jednej strony zwracajmy, więc uwagę na walory estetyczne, z drugiej zaś – na wytrzymałość surowca – przestrzega Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax.
W łazience, w miejscach bezpośrednio narażonych na kontakt z wodą – takich jak okolice wanny, albo kabiny prysznicowej – najlepszym rozwiązaniem jest drewno egzotyczne. Dzięki wysokiej twardości drewna oraz zawartości olejków, jest ono bardzo odporne na działanie wilgoci. Z gatunków rodzimych możemy zastosować tylko najtwardsze gatunki, takie jak buk, dąb, albo modrzew. Do łazienek zdecydowanie nie jest polecane drewno miękkie, tak jak popularna sosna, świerk, czy wierzba.

Marzysz o drewnianej podłodze w łazience? Dowiedz się na co zwrócić uwagę, decydując się na drewnianą podłogę w łazience

Jak zabezpieczyć drewno w łazience

Drewno w łazience musimy zabezpieczyć impregnatem technicznym, który zapewni drewnu trwałość i odporność na wilgoć.
Pamiętajmy, jakie są funkcje danych preparatów. Impregnat powinien zabezpieczyć deskę przed biokorozją. Wilgoć i ciepło panujące w łazience to doskonałe warunki do rozwoju grzybów i pleśni, które nie tylko sprawiają, że drewno niszczeje, ale też są bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia – wyjaśnia Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax.
Drewno powinniśmy zaimpregnować jeszcze zanim zostanie użyte w łazience. Dobrym wyborem są np. szybkoschnące impregnaty gruntujące, które już po 3 godzinach chronią drewno. Taki preparat nanosi pędzlem (wystarcza jedna warstwa). Dopiero po zastosowaniu impregnatu gruntującego, na drewno można nanosić powłoki dekoracyjne. Pamiętajmy, żeby zawsze dokładnie przestrzegać zaleceń producenta tych środków, dotyczących liczby warstw, czasu schnięcia itp.

Czym malować drewno w łazience

Drewno zabezpieczone impregnatem gruntującym warto dodatkowo pomalować. Pamiętajmy jednak, że drewno w łazience musi mieć możliwość oddawania wilgoci. Drewna, które ma bezpośredni kontakt z wodą nie można go pokryć preparatem, który utworzy twardą powłokę. Drewno w łazience najlepiej jest pomalować olejem do drewna – nie tworzy on powłoki, która mogłaby popękać. Jednocześnie olej do wnika głęboko w drewno i skutecznie zabezpiecza je przed wodą i zabrudzeniami. Nanoszenie oleju jest łatwe i wygodne, a w przypadku, kiedy trzeba wykonać renowację powierzchni – nie trzeba usuwać powłoki.
Bardzo istotne jest właściwe zabezpieczenie, dlatego bądźmy dokładni i chrońmy drewno zarówno impregnatem technicznym jak i Olejem do drewna. Wszystkie te wskazówki pozwolą cieszyć się dłużej pięknem naszej łazienki, które wykończona jest naturalnym drewnem - tłumaczy Andrzej Wójcik.
Jeśli odpowiednio wybierzemy drewno i zadbamy o jego zabezpieczenie, będziemy je mogli zastosować w łazience, bez obaw o trwałość.

Zobacz też: Piękną metamorfozę łazienki krok po kroku


 

Oceń artykuł
4,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Altax

Polecamy Ci również

Zobacz także