Drewno do łazienki

Drewno do łazienki

Nadaje pomieszczeniom ciepło i niepowtarzalny wygląd. Jest synonimem prestiżu. Nie wychodzi z mody. To dobry izolator termiczny i akustyczny, skuteczny regulator wilgotności powietrza i materiał niealergizujący. Drewno - piękny, naturalny surowiec, który towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów.

Drewno do łazienki - zdjęcie 1Jeszcze kilka lat temu drewniana podłoga czy szafki pod umywalki w łazience uważane były za niepraktyczne. Dziś możemy wybierać spośród kilkunastu gatunków drewna, którym towarzyszy szeroka gama produktów do impregnacji.

Najlepsze do łazienek i kuchni są gatunki egzotyczne: teak, merbau, ipe oraz matao. Główne ich zalety to twardość oraz fakt, że mają w sobie bardzo dużo oleju, co zabezpiecza je przed wilgocią. Impregnacja drewna lakierem ma tę wadę, że lakier jednak wchodzi w reakcję z wodą i po pewnym czasie pęka, złuszcza się. Oznacza to konieczność szlifowania całej powierzchni i powtórną impregncję. W przypadku gatunków egzotycznych wystarczy regularnie co 2 miesiące naoliwić podłogę specjalnymi produktami, dzięki którym będzie wyglądać jak nowa.

Drewno nie należy do materiałów tanich, za to jego trwałość i możliwość wielokrotnej renowacji rekompensuje pierwotny wydatek. Koszt samego materiału, bez robocizny i impregnacji, wynosi około 300 zł/m² za teak, 100-250 zł/m² za merbau i 100 zł/m² za ipe.

Ługowanie i olejowanie

Te dwie technologie są najbardziej naturalnym zabezpieczeniem powierzchni drewnianych. Uwydatniają strukturę drewna, rysunek słojów, a jednocześnie rozjaśniają podłogę. Proces ługowania hamuje naturalne żółknięcie drewna.

Z podłogi ługowanej i olejowanej łatwiej jest usunąć rysy. Można ją polerować. Przy odpowiedniej pielęgnacji zachowuje swój piękny wygląd przez wiele lat.

Produkty do drewna mają różne zadania: oczyszczanie, zabezpieczanie przed wnikaniem brudu i płynów i odświeżanie. Zazwyczaj mają odcienie, które dobieramy ze względu na kolor drewna oraz efekt, jaki chcemy osiągnąć. Oto przegląd wybranych rodzajów środków:

  • ług do drewna (ochrona przed żółknięciem), cena: 12,20 zł/1 l,
  • olej do podłóg (ochrona przed brudem i płynami), kolor: bezbarwny, biały,
    cena: 61,30 zł/1 l,
  • pasta do renowacji (do odświeżania olejowanych powierzchni), kolor: naturalny, biały,
    cena: 42,40 zł/0,4 l,
  • mydło z olejem (do mycia z olejowaniem), kolor: bezbarwny, cena: 13,60 zł/ 1 l, kolor: biały, cena: 11,50 zł/1 l,
  • mydło do podłóg (do wykańczania i czyszczenia podłóg), kolor: bezbarwny, biały 28,90 zł/1 l.

Prezentowane łazienki z drewnianą podłogą, szafką pod umywalkę lub obudowaną drewnem wanną są piękne, modne i pasujące do każdego stylu. Może więc pora odrzucić dawne uprzedzenia?

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Flugger

Polecamy Ci również

Zobacz także