Drewniana podłoga w łazience – wybór, montaż, pielęgnacja

drewniana podłoga w łazience

Na drewnianą podłogę w łazience decydujemy się stosunkowo rzadko. Rzeczywiście – aby taka podłoga nie sprawiała problemów musi być odpowiednio wybrana i położona. Radzimy na co zwrócić uwagę, decydując się na drewnianą podłogę w łazience.

Drewniana podłoga w łazience to spore wyzwanie, ale możliwe do realizacji. Jeśli więc marzycie o prawdziwym drewnie pod stopami, nie zniechęcajcie się, tylko wybierzcie odpowiednie drewno i… fachowca, który ułoży podłogę.
- Instalacja podłogi drewnianej w łazience to, można by rzec, zadanie specjalne - uważa Dariusz Turski, Brand Manager PALLMANN, marki produktów do wykańczania i pielęgnacji parkietów. - Wymaga od parkieciarza rozległej wiedzy i sporego doświadczenia, a także doboru odpowiednich materiałów: od gatunku i rodzaju drewna, przez chemię podłogową, aż po środki pielęgnacyjne. Jednak nie jest to zadanie niemożliwe, a efekt - stworzenie takiego domowego SPA - zwykle przekracza wstępne oczekiwania.

Jakie drewno wybrać na podłogę w łazience

-  Intensywne zmiany wilgotności, zalewanie wodą, wahania temperatury - zgadza się: podłoga w łazience lekko nie ma. Z tego powodu jedną z ważniejszych decyzji przy takiej inwestycji będzie wybór odpowiedniego drewna. Nie mam tu jednak na myśli jedynie gatunku. Równie ważna, a nawet istotniejsza, jest kwestia jakości podłogi drewnianej. Nie jest więc prawdą, że europejskie gatunki drewna - takie jak dąb - nie znajdą zastosowania w łazience. Jednak powinna być to dębina najwyższego sortu - radzi Dariusz Turski.
Drewno egzotyczne ma rzeczywiście wiele właściwości, które sprawiają, że doskonale nadaje się do zastosowania w łazienkach. Gatunki takie jak tek, czy merbau zawierają naturalne oleje, które sprawiają, że ich drewno jest mniej podatne na wpływ wilgoci, temperatury czy drobnoustrojów. Te właściwości teku wykorzystywano od wieków – używając go do produkcji pokładów statków.
Jednak nie ma powodów by z łazienek eliminować rodzime gatunki drewna – ale warunkiem ich zastosowania jest odpowiednia obróbka, tzw. termowanie.
W kwestii wyboru drewna najlepiej skorzystać z profesjonalnego doradztwa, na które możemy liczyć w dobrych salonach podłogowych lub u sprawdzonych parkieciarzy.

Przeczytaj też: Nie tylko podłoga, czyli zastosowanie drewna w łazience

JAK UKŁADAĆ PODŁOGĘ DREWNIANĄ W ŁAZIENCE - PODSTAWOWE ZASADY

Podłogę drewnianą w łazience trzeba kleić

W przypadku podłogi drewnianej w łazience, bardzo ważne jest, żeby wilgoć nie dostawała się w szczeliny oraz pod deski. Dlatego nie można układać podłogi pływającej. Jedynym sposobem na zapewnienie stabilności podłogi jest klejenie.
- Jastrych musi być dobrze zagruntowany i odcięty od wilgoci - nie jest to jednak niczym niezwykłym - te zasady dotyczą praktycznie każdej podłogi drewnianej, niezależnie od pomieszczenia, w którym będzie montowana - mówi Dariusz Turski, ekspert marki PALLMANN. - Oczywiście, i w przypadku łazienki należy zostawić dylatacje, ale dla odmiany, w tym pomieszczeniu szczelinę trzeba zabezpieczyć elastyczną fugą, przeznaczoną do miejsc narażonych na działanie wilgoci.
Do mocowania podłogi drewnianej w łazience należy też wybrać odpowiedni klej – musi on być przeznaczony do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Trzeba również sprawdzić, czy nadaje się on do wybranego przez nas gatunku drewna (niektóre kleje mogą np. odbarwiać drewno egzotyczne).

Podłoga drewniana w łazience musi być olejowana

Podłoga drewniana w łazience musi mieć możliwość „oddychania” i odparowywania wilgoci. Dlatego nie można jej lakierować. Odpowiednim wykończeniem powierzchni jest olejowanie. Olej nie zamyka porów drewna, pozwala oddawać mu wilgoć, a jednocześnie zabezpiecza przed przedostaniem się wody w dalsze warstwy, z których odparowanie byłoby trudne.
- Głęboko penetrujący drewno olej czyni je bardziej stabilnym - chroni przed nadmierną reakcją na podwyższoną wilgotność czy temperaturę - uzupełnia Dariusz Turski. - Technologicznie jednak, jeszcze lepsza jest kombinacja płynnych olejów i płynnego twardego wosku np. Magic Oil 2K SPA. To połączenie nie tylko dobrze zabezpiecza drewno, ale i nadaje mu - dzięki zawartości wosku - jedwabisty, jednolity wygląd.

Zobacz też: Umywalki z drewna

O drewnianą podłogę w łazience trzeba dbać

Podłoga drewniana niestety wymaga nieco więcej pracy niż np. płytki ceramiczne. Jednak odpowiednia jej pielęgnacja nie jest trudna – ułatwiają ją specjalne środki przeznaczone do tego rodzaju podłóg. Dobrze się wchłaniają i uzupełniają miejscowe ubytki oleju.
- Jak widać, podłoga drewniana w łazience jest bardziej wymagająca od płytek pod kątem wyboru odpowiednich materiałów, jak i wykonawstwa - podsumowuje ekspert PALLMANN. - Od użytkownika wymaga jedynie pewnej dyscypliny i pamiętania o tym, że drewno jako materiał naturalny, całkiem podobnie jak nasza skóra, wymaga codziennie odrobinę troski. A w zamian daje nam piękną, ciepłą aranżację i dodatkowo coś, czego nie mogą zaoferować inne popularne łazienkowe okładziny - możliwość renowacji i bardzo łatwej zmiany koloru.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: PALLMANN

Polecamy Ci również

Zobacz także