Domowe mydło - jak je zrobić w domu?

0
Zdrowe mydło
Domowe mydło może mieć nasz ulubiony zapach, oryginalny kolor, kształt, czy wzór.

Produkcja mydła w domu od dawna nie jest koniecznością, ale może być dobrą zabawą, a przy okazji patentem na uzyskanie niepowtarzalnych, oryginalnych i naturalnych kosmetyków.

Domowe mydło może mieć nasz ulubiony zapach, oryginalny kolor, kształt, czy wzór. Jego produkcja jest stosunkowo prosta, jeśli skorzystamy z półproduktów. Podstawowy to baza do mydła – najczęściej glicerynowa. Gliceryna ma dobroczynny wpływ na skórę i dobrze się pieni, a do produkcji bazy wykorzystywane są składniki roślinne, nie testowane na zwierzętach.

Dowiedz się: Jak mieć piękne włosy

Oferowane są różne rodzaje bazy mydlanej – biała, przezroczysta, krystaliczna. W zależności od jej typu, możemy stworzyć różne mydełka. Dodatkowo warto nabyć specjalne barwniki oraz zapachy. Przydadzą się także różnego rodzaju dodatki – tu dużo zależy od naszej fantazji i pomysłowości. Możemy wykorzystać płatki kwiatów - szczególnie klasyczne rozwiązanie to lawenda, ale nie musimy na niej poprzestawać. Równie dobrze sprawdzą się płatki róż, czy jakiekolwiek drobne kwiatki, np. fiołki, czy stokrotki.

Innym pomysłem są „kuchenne” dodatki, takie jak wiórki kokosowe, czy zmielone orzechy lub migdały, otręby, owoce lub ich soki. Różne dodatki nie tylko nadadzą zapach, kolor, czy wzór, ale powstaną też mydła o różnych właściwościach, np. łagodzące, nawilżające, czy peelingi.

Zobacz: Domowe sposoby na czyszczenie sprzętu AGD

Do produkcji mydła będziemy potrzebowali też naczyń. Najlepiej sprawdzą się emaliowane lub szklane oraz formy o różnych kształtach. Aby wyprodukować domowe mydło musimy rozpuścić bazę mydlaną. Robi się to w kuchence mikrofalowej lub kąpieli wodnej (umieszczając naczynie z bazą w naczyniu z wodą). Uwaga – baza nie powinna się zagotować, a jedynie stopić. Przy tej czynności trzeba zachować dużą ostrożność – stopiona baza ma bardzo wysoką temperaturę. Nie pozostawiajmy topiącej się bazy bez nadzoru.

Polecamy: Ziołowe płukanki do włosów

Do stopionej masy dodajemy dodatki. Jeśli korzystamy z kosmetycznych barwników lub zapachów, stosujmy je z dużym umiarem, po kropelce, bo najczęściej są oferowane w mocno stężonej postaci. Przy dodatkach naturalnych, możemy bardziej poszaleć. Następnie taką masę zlewamy do formy i czekamy na zastygnięcie. Zanim mydło całkowicie zastygnie, na jego powierzchni możemy odcisnąć lub wyrysować jakieś wzory. I w ten sposób mamy niepowtarzalne, domowe mydło – idealne do codziennego stosowania, a także doskonały pomysł na prezent.

Oceń artykuł
4,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także