Czysty remont

Słyszymy słowo remont i przed oczami od razu wyświetlają się kadry z katastroficznego filmu. Kurz, brud, zwały gruzu. Dla wszystkich przerażonych tą wizją, mamy dobrą wiadomość. Istnieją budowlane "sztuczki", dzięki którym nieprzyjemne efekty remontu można ograniczyć do minimum.

Czysty remont - zdjęcie 1Bez skuwania
Zamiast zrywać stare płytki ceramiczne, można na nich ułożyć nowe. Technika nie jest skomplikowana, prace wykonuje się szybko. Aby jednak wszystko się powiodło, najpierw trzeba się upewnić, że stare płytki są bardzo dobrze przytwierdzone do podłoża. Należy dokładnie je opukać, przysłuchując się, czy nie wydają głuchego odgłosu. Jeżeli natrafimy na słabo trzymające się pojedyncze egzemplarze - odkuwamy je. Dziury po usuniętych płytkach oczyszcza się i wypełnia przy użyciu dowolnej masy posadzkowej, np. Ceresit CN 83. Stare płytki odtłuszczamy przy użyciu detergentu (np. Pur), a następnie gruntujemyspecjalnym gruntem Ceresit CN 94. Po jego wyschnięciu, przystępujemy do mocowania nowych płytek elastyczną zaprawą Ceresit CM 16 Flex, nakładając najpierw cienką jej warstwę, również na powierzchnię starych.

Bez pylenia
Czysty remont - zdjęcie 2Aby płytki były mocno przyklejone, należy odpowiednio dobrać klej. Normalnie wystarczyłaby zaprawa o zwiększonej elastyczności i przyczepności. Jeśli jednak chcemy utrzymać maksimum czystości, można zastosować specjalną, niepylącą zaprawę do klejenia płytek - taką jak Ceresit CM 17 Stop Dust. W przeciwieństwie do innych produktów do układania płytek, ten pozwala przeprowadzać remont bez kurzu i brudu. Specjalna formuła Stop Dust sprawia, że produkt nie pyli podczas całego procesu technologicznego - ani w czasie transportu, ani przesypywania go z worka do wiadra, ani w momencie mieszania.

Czysty remont - zdjęcie 3Czysty remont - zdjęcie 4

Bez zrywania
Na starej drewnianej podłodze można położyć nowe płytki ceramiczne. I to bez konieczności zrywania parkietu. W pierwszej kolejności należy jednak ustalić, czy deski nie są za bardzo zniszczone, np. czy nie zostały uszkodzone przez owady czy grzyby. Ważny jest także rozstaw legarów pod deskami, który nie powinien być większy niż 40-50 cm. Jeśli ocena wypadła pozytywnie - możemy przystąpić do właściwych prac wykonawczych. Przyklejenie płytek bezpośrednio na deskach byłoby zbyt ryzykowne. Każda drewniana podłoga, nawet najmocniejsza, będzie poruszać się w takim zakresie, że nie wytrzyma tego najbardziej elastyczna zaprawa klejąca. Rozwiązaniem jest przymocowanie do desek płyty OSB o grubości minimum 22 mm i ułożenie płytek na tak wzmocnionym podłożu. Przykręcone do starej podłogi płyty szlifujemy papierem ściernym, a następnie odpylamy i zagruntowujemy. Kiedy grunt wyschnie, możemy przystąpić do mocowania płytek. Najbardziej odpowiednia będzie zaprawa klejąca Ceresit CM 17 Super Flexible. Płytki mocujemy metodą kombinowaną, czyli nanosząc zaprawę i na podłoże i - cienką warstwą - na spodnią stronę płytki.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Henkel Polska

Polecamy Ci również

Zobacz także