Co trzeba wiedzieć o odpływach liniowych?

Co trzeba wiedzieć o odpływach liniowych?

Estetyczne i funkcjonalne odpływy liniowe cieszą się rosnącą popularnością i coraz częściej zastępują tradycyjne brodziki. Na rynku dostępna jest szeroka oferta produktów, pozwalających na wydajne odprowadzanie wody i ciekawą aranżację przestrzeni w łazience. O czym należy pamiętać przy wyborze oraz montażu odpływu liniowego, tak by idealnie spełnił nasze oczekiwania?

Viega to jeden z liderów w zakresie techniki odprowadzania wody i wiodący producent wysokiej jakości odwodnień łazienkowych. Bogaty asortyment obejmuje różnorodne rozwiązania, pozwalające zainstalować odpływ liniowy niemal w każdej sytuacji, tak by idealnie spełniał swoje funkcje. Dotyczy to zarówno łazienek, które projektujemy od podstaw, jak i pomieszczeń remontowanych.

odpływ liniowy w łazience

Odpływ liniowy na wymiar

Flagowym rozwiązaniem firmy Viega jest seria odpływów Advantix Vario, umożliwiających płynną regulację długości wedle indywidualnych potrzeb. Zapewnia nam to pełną elastyczność przy aranżacji strefy prysznica. Standardowa długość odpływu wynosi 120 cm. W razie potrzeby można go dowolnie skrócić - maksymalnie do 30 cm. Advantix Vario przekonuje także swym minimalistycznym wzornictwem. Szczelina odprowadzająca wodę o szerokości zaledwie 20 mm, z położonym centralnie wąskim rusztem ze stali nierdzewnej, nadaje odpływowi elegancki i stonowany wygląd.

 Co trzeba wiedzieć o odpływach liniowych? - zdjęcie 2Co trzeba wiedzieć o odpływach liniowych? - zdjęcie 3Advantix Vario to pierwszy na rynku odpływ liniowy, którego długość można płynnie regulować z dokładnością co do milimetra.

Jeszcze więcej możliwości

Asortyment Advantix Vario oferuje dodatkowo szereg elementów konstrukcyjnych pozwalających na jeszcze bardziej kreatywne projekty strefy prysznica. Element przedłużający, po zamontowaniu go z jednej strony, umożliwia wydłużenie odpływu do 140 cm. W przypadku montażu dwustronnego wartość ta wzrasta do 160 cm. Jeśli planujemy jeszcze dłuższe odwodnienie, doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie łącznika. Przy użyciu dwóch odpływów liniowych i łącznika Advantix Vario jesteśmy w stanie wykonać odpływ o długości 240 cm, a wykorzystując dodatkowo dwa elementy przedłużające - nawet 280 cm! Jednocześnie wydajność odwodnienia podwaja się, osiągając parametry: od 0,8 do 1,6 l/s. Łącząc ze sobą kilka standardowych odpływów możemy również zaprojektować niezwykle atrakcyjne wizualnie i wydajne odwodnienia w kształcie litery „L” lub „U”.

 Co trzeba wiedzieć o odpływach liniowych? - zdjęcie 4Co trzeba wiedzieć o odpływach liniowych? - zdjęcie 5Dzięki specjalnym łącznikom z łatwością zaprojektujemy odwodnienia o długości nawet 280 cm, umieścimy odpływ w narożniku lub ułożymy go w kształcie liter „L” lub "U".

Do łazienek remontowanych

Specjalna wersja Advantix Vario o wyjątkowo niskiej wysokości montażowej pozwala zrealizować marzenie o prysznicu bez brodzika również w przypadku modernizowanych pomieszczeń. Do tej pory instalacja takiego rozwiązania w istniejącej już łazience była często niemożliwa ze względu na zbyt małą przestrzeń w posadzce. Niską wysokość zabudowy (zaledwie 70 mm) osiągnięto dzięki nowej konstrukcji odpływu. Mimo płaskiego korpusu wydajność odwodnienia wynosi min. 0,55 l/s. Wysokość zamknięcia wodnego 25 mm skutecznie zabezpiecza przed nieprzyjemnymi zapachami z kanalizacji.

Co trzeba wiedzieć o odpływach liniowych? - zdjęcie 6Model przeznaczony do remontów mieści się na znacznie mniejszej przestrzeni zabudowy niż tradycyjna wersja.

Szeroka oferta odpływów Viega

Minimalistyczny Advantix Vario to nie jedyna propozycja firmy Viega dla klientów poszukujących niebanalnych rozwiązań prysznicowych. Doskonałą alternatywę stanowią dobrze znane odpływy liniowe Advantix lub Advantix Basic, także w wersji przyściennej, z efektownym rusztem Visign wykonanym ze szkła bezpiecznego o długości od 750 do 1200 mm. Szklany ruszt dostępny jest w kolorze czarnym lub szarym i z pewnością stanie się prawdziwą ozdobą łazienki. Oferta obejmuje również analogiczne ruszty ze stali nierdzewnej oraz wersję przystosowaną do wyłożenia dowolnymi płytkami lub kamieniem naturalnym.

 Co trzeba wiedzieć o odpływach liniowych? - zdjęcie 7Co trzeba wiedzieć o odpływach liniowych? - zdjęcie 8Szklane ruszty Visign dyskretnie wkomponują się w układ płytek podłogowych stanowiąc jednocześnie prawdziwą ozdobę łazienki.

O czym pamiętać podczas montażu?

Pewnym ograniczeniem dla zastosowania w łazience odpływu liniowego może być grubość stropu. W niektórych budynkach, szczególnie w starszych blokach, ilość miejsca w podłodze czasami okazuje się niewystarczająca. Dzięki zastosowaniu specjalnych wersji remontowych firmy Viega o obniżonej wysokości zabudowy, wystarczy nam jednak nawet 67 mm. Pozwala to na instalację w większości łazienek. Należy jednak koniecznie sprawdzić grubość podłogi przed zakupem odpływu liniowego.
Projektując w łazience odpływ liniowy należy zawsze pamiętać o zachowaniu spadku podłogi w kierunku odpływu. Kompetentny instalator powinien zrobić to zgodnie ze sztuką budowlaną. Dużą zaletą odpływów liniowych jest to, iż spadek podłogi wykonywany jest jednostajnie na całej powierzchni posadzki w łazience, przewidzianej jako brodzik, w odróżnieniu do odpływów punktowych, gdzie spadek ten należy przygotować z każdej strony kratki. Ogranicza to zdecydowanie ilość płytek podłogowych, które musimy przycinać przy wykańczaniu strefy mokrej.

Co trzeba wiedzieć o odpływach liniowych? - zdjęcie 9

Przy montażu odwodnienia liniowego konieczne jest zachowanie spadku podłogi w kierunku odpływu.

Planując taki natrysk trzeba również pamiętać o solidnym zaizolowaniu podłogi i ścian – na przykład folią płynną nakładaną na wylewkę podłogową - pod klej i płytki ceramiczne. Prawidłowo i solidnie wykonane czynności instalacyjne oraz dobrej jakości, markowy odpływ gwarantują skuteczne odprowadzanie wody, szczelność i bezproblemową eksploatację odwodnienia przez wiele lat.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Viega

Polecamy Ci również

Zobacz także