Co to jest spa?

Co to jest spa?

Określenie Spa pochodzi od łacińskiej sentencji Sanitas per aquam i oznacza – zdrowie dzięki wodzie.

Już w kulturach starożytnych odkryto kojące działanie wody. Rzymskie termy nie były jedynie zwykłymi łaźniami, a raczej prawdziwymi centrami rekreacji. To kompleksy obiektów rozmieszczone na rozległym terenie, w których toczyło się życie towarzyskie i polityczne. Mieściły się tam baseny, szatnie, sale masażu i wypoczynku, boiska, stadiony, sale do gier w kości, biblioteki, a nawet bufety.

domowe SPAjacuzzi

Dziś Spa to odpowiedź na wymogi współczesnego świata. Stres i napięcia dnia codziennego skłoniły ludzi do poszukiwania odrobiny relaksu. To ogromny, wciąż rozwijający się przemysł spowodowany wymogami cywilizacji.

hydromasażrelaks w wodzie

Wykształciły się różne pojęcia i odmiany Spa:

  • Resort Spa – to gabinety odnowy działające przy hotelach o wysokim standardzie.
  • Med Spa – ośrodki tego typu oferują konsultacje i zabiegi z pogranicza medycyny.
  • Day Spa – miejsca, do których zaglądamy po pracy na godzinę lub dwie.
  • Home Spa – to wanny i urządzenia masujące, które pomagają się zrelaksować w domu ich właścicielom.


pielęgnacja ciała poprzez hydromasażejacuzzi

Głównymi zabiegami są kąpiele, bicze, natryski – czyli czynności związane z wodą. Jednak Spa to także okłady z alg, błota, glinki, tufów i innych produktów, które działają leczniczo i kojąco na skórę. Spa to również rozmaite masaże, aromaterapia, światłolecznictwo, koloroterapia, zabiegi medycyny chińskiej lub hinduskiej. To także zabiegi kosmetyczne mające przywrócić ciału i skórze piękny wygląd, zlikwidować stres i odmłodzić.

Programy pielęgnacyjne Spa dbają zarówno o właściwą kondycję całego ciała (nawilżanie, odżywianie i ujędrnianie skóry), jak i umysłu (relaks). Spa to także dobre lekarstwo na depresję. Warto więc znaleźć odrobinę czasu i poświęcić go tylko dla siebie.

Oceń artykuł
5,00 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Antonina Manikowska

Zdjęcia: Koperfam

Polecamy Ci również

Zobacz także