Ceramika sanitarna bezkołnierzowa - higieniczna i ekonomiczna

Ceramika sanitarna bezkołnierzowa
Ceramika sanitarna bezkołnierzowa jest znacznie bardziej higieniczna niż tradycyjne WC.

Miski ustępowe pozbawione nieodzownego dotychczas kołnierza (górnego rantu) to stosunkowo nowy trend w wytwarzaniu ceramiki sanitarnej. Te wciąż innowacyjne dla nas wyroby znaleźć można w ofertach większości wiodących europejskich producentów. Od dawna doskonale sprawdzają się również np. w Japonii. Czy przekonają także nasze, nieco nieufne społeczeństwo?

Bezkołnierzowa ceramika sanitarna podbiła już rynki w Europie Zachodniej. W Polsce nie jest jeszcze zbyt popularna, choć jednym z jej prekursorów jest właśnie nasza rodzima marka. Czas zatem przyjrzeć się bliżej tematowi i rozważyć ewentualność posiadania wc, którego zasadniczą zaletą jest łatwość utrzymania w pożądanym stanie higienicznym.

Brak charakterystycznej wylewki (kołnierza) powoduje  bowiem, że zlikwidowane zostało najbardziej newralgiczne siedlisko bakterii. Jednocześnie uproszczenie kształtu muszli sedesowej wymusiło na producentach konieczność zmiany sposobu spłukiwania wody. Jednak i z tym poradzono sobie bez większych trudności.

Obecnie bezkołnierzowe miski ustępowe kosztują więcej niż tradycyjne, ale ich nabycie rekompensowane jest możliwością oszczędzania zużywanej wody i łatwością czyszczenia.

Dowiedz się też: Jak działa deska toaletowa z funkcją myjącą

Wc bez brudu i bakterii

Podczas  projektowania bezkołnierzowej ceramiki sanitarnej uwzględniono przede wszystkim aspekt podniesienia poziomu higieny w domowych wc. Każda gospodyni domowa wie z pewnością, ile trudu sprawiało dotychczas utrzymanie w czystości najbardziej newralgicznego miejsca w sedesie.

Kołnierz miski ustępowej zapobiegał wprawdzie rozpryskiwaniu się wody podczas spłukiwania wc, ale był też niestety ulubionym miejscem dla gromadzenia się kamienia, brudu i groźnych bakterii. Ze skutecznym czyszczeniem zakamarków pod kołnierzem nie radziły sobie w praktyce nawet najbardziej polecane specyfiki chemiczne.

W rzeczywistości mało co działa bowiem tak rewelacyjnie, jak w telewizyjnych reklamach. Pomimo wręcz „bombardowania” nas coraz to nowszymi sposobami na pozbycie się brudu i zarazków z wc – problem wciąż istniał i nadal istnieje.

Bezkołnierzowe sedesy są pozbawione wszelkiego rodzaju brzegów, rantów, a tym samym brak jest w nich tzw. miejsc trudnodostępnych, co zdecydowanie ułatwia utrzymywanie higieny w łazience. Jednocześnie charakteryzują się prostą, funkcjonalną i nowoczesną formą, dzięki czemu dobrze prezentują się w każdym wnętrzu. Są oszczędne w zużywaniu wody potrzebnej do ich bieżącego spłukiwania oraz nie wymagają stosowania silnie żrących i szkodliwych dla naszego zdrowia środków chemicznych.

Polecamy: Kostki, płyny i żele do wc. A może ocet i soda? Poznajcie sposoby na czystą toaletę

Spłukiwanie wody w ceramice bezkołnierzowej

Sposobem na zapobiegnięcie rozpryskiwaniu się wody w tradycyjnej ceramice jest właśnie górny jej kołnierz. To pod nim prowadzony jest strumień, który następnie rozlewa się po misce ustępowej i płucze ją po każdorazowym użyciu.

W ceramice bezkołnierzowej woda prowadzona jest wokół misy specjalnym kanałem. Kanał ten bywa mniej lub bardziej wgłębiony (w zależności od modelu sedesu i jego producenta). Rozdziela on wodę, która następnie opłukuje całą powierzchnię muszli. Oczywiście dzieje się to bez efektu zachlapanej podłogi czy ścian w pomieszczeniu łazienki. Do zagłębienia misy zawsze jest  dobry dostęp, co  pozwala na szybkie i dokładne wyczyszczenie.

Warto zwrócić uwagę, że to właśnie ten aspekt jest najczęściej uwzględnianym w pozytywnych opiniach użytkowników bezkołnierzowej ceramiki. Innym docenianym czynnikiem jest też ekonomiczne zużycie wody. Misy pozbawione kołnierzy zużywają jej blisko o połowę mniej niż tradycyjne, co nie pozostaje bez znaczenia dla coraz bardziej istotnych dla wielu z nas – względów ekologicznych.

WC bezkołnierzowe
Nowoczesne rozwiązania do łazienek.

Czy warto inwestować w ceramikę bezkołnierzową?

Jak zostało to już wspomniane powyżej – miski bez kołnierza wciąż są droższe niż standardowe. Różnica w cenach nie jest jednak bardzo drastyczna, a komfort użytkowania dużo wyższy. Zatem odpowiedź na postawione pytanie jest twierdząca.

Nowoczesne rozwiązanie z pewnością docenią osoby szczególnie przywiązujące wagę do czystości i należytego poziomu higieny w łazience. Zasłuży ono również na uznanie pośród inwestorów preferujących minimalistyczny styl i prostotę formy we wnętrzach. Wc bez kołnierza doskonale pasuje bowiem do takich właśnie pomieszczeń.

Sprawdź też: Jak odnowić starą wannę i ile to kosztuje

Ze względu na dużą łatwość w utrzymaniu miski ustępowej w czystości – warto również polecić ją do obiektów użyteczności publicznej. Ten typ sedesu jest w stanie sprostać nawet najbardziej restrykcyjnym normom sanitarnym, które panują np. w szpitalach, przychodniach lekarskich, sanatoriach, uzdrowiskach itp. miejscach. 

Oceń artykuł
3,42 / 24 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także