Cegła dekoracyjna na ścianie w łazience. Nowoczesna aranżacja łazienki

Wojciech Lechowski
Cegłę przede wszystkim należy stosować rozsądnie, na co wskazują zarówno względy techniczne, jak i estetyczne.
Cegłę przede wszystkim należy stosować rozsądnie, na co wskazują zarówno względy techniczne, jak i estetyczne. Opoczno
Ściana z cegły w łazience jest ciekawym dodatkiem do płytek łazienkowych. Podpowiadamy jak ułożyć ścianę dekoracyjną i jak ją pielęgnować.

Spis treści

Cegła to materiał uniwersalny i ponadczasowy. Niegdyś służyła wyłącznie do wznoszenia ścian, dziś coraz częściej staje się elementem dekoracyjnym. Oryginalnie zdobi i urozmaica wnętrza zaaranżowane w stylu skandynawskim czy loftowym. Ze względów praktycznych sprawdza się dobrze we wszystkich rodzajach pomieszczeń, w tym w wilgotnych z natury łazienkach.

Umiejętnie zastosowana cegła w łazience jest w stanie sprawić, że wnętrze to nabierze nowego charakteru i stanie się zupełnie niepodobne do innych. Najczęściej wykorzystuje się ją na określonych fragmentach ścian. Aby uzyskać taki właśnie efekt można odsłonić autentyczny, często ponad stuletni budulec lub zdecydować się na dużo lżejsze i dobrze imitujące cegłę płytki klinkierowe. Jedna i druga postać cegły może z powodzeniem służyć przez wiele długich lat, ale pod warunkiem odpowiedniego zabezpieczenia jej powierzchni. Wówczas cegła stanie się odporna m.in. na bezpośredni kontakt z wodą i będzie materiałem właściwym do wykończenia nawet strefy prysznica.

Cegła w łazience – jak ją stosować?

Cegłę przede wszystkim należy stosować rozsądnie, na co wskazują zarówno względy techniczne, jak i estetyczne. Pamiętajmy, że materiał ten w swojej autentycznej postaci jest ciężki, w związku z czym jego zastosowanie na znaczącej powierzchni ścian nie jest wskazane. Można bowiem w ten sposób doprowadzić do nadmiernego obciążenia stropu. Jeżeli marzymy o ceglanym wykończeniu np. na kominku czy dekoracyjnych kolumnach, lepszym pomysłem jest zbudowanie tych elementów z innych (lżejszych) materiałów i obłożenie cegłą jedynie ich wierzchniej powierzchni. Świetnie nadają się do tego płytki klinkierowe oraz cegła cięta, powstająca z bloczków pochodzących z rozbiórek.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego cegły nie powinno być zbyt wiele w łazience. Podczas jej stosowania należy zachowywać umiar, ponieważ nadmiar cegły może przytłaczać i optycznie pomniejszać pomieszczenie. Tendencję tę można wprawdzie nieco odwrócić poprzez pomalowanie cegły na kolor biały. Taka aranżacja doskonale podkreśli skandynawski i nowoczesny styl wnętrz, ale w dalszym ciągu nie może być dominująca, zwłaszcza w mniejszych łazienkach.

Gładkie powierzchnie idealnym połączeniem dla cegły

Powierzchnie wykończone cegłą dają złudzenie trójwymiarowości. Naturalne nierówności powodują załamywanie i odbijanie się od nich światła. Najlepiej jeśli znajdą się w towarzystwie innych, gładkich i połyskujących przestrzeni, które właściwie i tak są oczywiste w naszych łazienkach. Cegła bardzo dobrze współgra np. z gresem polerowanym na wysoki połysk, szkłem w różnej postaci, stalą czy dekoracyjnie zdobionym betonem architektonicznym. Za pomocą takich właśnie połączeń tworzy się bardzo eleganckie, nowoczesne łazienki. Jednak przy wykorzystaniu cegły można również podkreślać stylistykę bardziej klasycznych pokoi kąpielowych. Wówczas obok niej warto wykorzystać drewno.

Prawdziwa cegła wygląda bardzo ciekawie, ale równie dobrze sprawdzą się płytki lub cegła cięta.
Prawdziwa cegła wygląda bardzo ciekawie, ale równie dobrze sprawdzą się płytki lub cegła cięta. Katarzyna Laszczak

Meble i dodatki pasujące do cegły w łazience

W ostatnim czasie prym wiezie cegła biała (pomalowana specjalną farbą ceramiczną lub w postaci płytek klinkierowych). Jeśli taką cegłę zestawimy z tradycyjnymi, białymi meblami łazienkowymi i dodamy jedynie pojedyncze elementy dekoracyjne w żywej barwie, mamy szansę stworzyć aranżację nawiązującą do stylu skandynawskiego. Dla białych (zwłaszcza lakierowanych) mebli oraz nowoczesnej ceramiki łazienkowej doskonałym tłem będzie również cegła w swoim naturalnym kolorze, tj. w odcieniach rudości.

Takie połączenia są najbardziej powszechne. Jednak rudawą cegłę można też łączyć z ciemnym brązem, zieleniami i błękitami, a nawet z czernią. Pamiętajmy przy tym, że jeśli decydujemy się na meble i inne elementy wyposażenia łazienki w żywej i wyrazistej barwie i zamierzamy komponować je z cegłą – sprzęty powinny mieć możliwie prostą formą i niezbyt duże rozmiary. Niezastosowanie się do powyższej zasady może bowiem skutkować uzyskaniem przytłaczającego charakteru wnętrza.

Projektanci coraz częściej wprowadzają również do łazienek cegłę w innych kolorach niż biały i rudawy. Popularne stają się również szarości, beże i ciemne brązy. Na uzyskanie różnorodnego kolorytu cegły pozwalają specjalne farby ceramiczne. To bardzo ciekawy i niedrogi sposób na zmianę dotychczasowej aranżacji łazienki z cegłą w tle.

Konserwacja i pielęgnacja cegły dekoracyjnej

Cegła jest materiałem trwałym i wytrzymałym. Dobrze sprawdza się zarówno jako budulec, jak i w postaci dekoracyjnej. Opiera się niszczycielskiemu działaniu wielu czynników, w tym również wilgoci i wody, dzięki czemu poradzi sobie również w specyficznych warunkach, jakie panują w łazience. Jeśli zostanie prawidłowo zaimpregnowana – nie stanie się też siedliskiem kurzu i brudu oraz nie będzie ulegała zaplamieniom.

Do zabezpieczania powierzchni ceglanych służą specjalne środki, występujące najczęściej w postaci gruntów i impregnatów. Środki te mają różne działanie i można dzięki nim uzyskać różnorodne efekty końcowe, co koniecznie należy uwzględniać przed dokonaniem ostatecznego wyboru. Do cegły znajdującej się w łazience najwłaściwszy będzie impregnat o właściwościach wodoodpornych oraz grzybo- i pleśniobójczych. Odnośnie efektów końcowych zdecydujmy samodzielnie i wybierzmy środek, po którego zastosowaniu cegła pozostanie naturalnie matowa lub nabierze nowego wymiaru i zacznie elegancko połyskiwać. Przy wykorzystaniu niektórych preparatów należy liczyć się z tym, że mogą one przyciemnić dotychczasowy kolor cegły. Informacja na ten temat powinna znajdować się na opakowaniu.

Impregnaty do cegły można nakładać ręcznie, wykorzystując do powyższego celu zwykły pędzel malarski. Jednak przy użyciu tego narzędzia jest ewentualność, że pozostawi ono swoje charakterystyczne ślady na ceglanej powierzchni (zwłaszcza wówczas, gdy będzie ona niedokładnie odkurzona). Dużo precyzyjniejsze i lepsze efekty uzyskuje się poprzez natryskowe nakładanie impregnatu.

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-lazienki.pl e-lazienki.pl