Baterie umywalkowe mogą być różnych rozmiarów i kształtów, stanowią element dekoracyjny, a ich funkcje mogą przyczyniać się do oszczędności w domowym budżecie.
Baterie umywalkowe mają bardzo istotny wpływ na wygląd łazienki – nieodpowiednio dobrane do reszty wyposażenia zamiast zdobić – szpecą. Ważne, by prócz walorów estetycznych, nasza bateria była funkcjonalna. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, wybierając nową armaturę?
Idealnie dobrana para
Odpowiednio dobrana bateria powinna pasować swoim kształtem do charakteru umywalki – statycznego lub dynamicznego. Umywalka statyczna wygląda dość masywnie, a jej cechą charakterystyczną jest owalny kształt. Chcąc nadąć jej lekkości, warto wybrać delikatną, ażurową armaturę i umieścić ją wysoko nad misą. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasz wzrok skupimy na całej linii zabudowy, a nie tylko na jej najbardziej masywnej części. Równie dobrym wyborem będą baterie smukłe, wysokie, ze skierowaną wylewką w dół, które w całkowitej kompozycji zabudowy będą stanowiły zwieńczenie i jednocześnie główny element umywalki. Wygląd umywalki dynamicznej jest bardzo ekspresyjny – tego typu misy charakteryzują się dużą liczbą skosów i podcięć, mają nieregularny kształt. Aby nie nadać całości zbyt agresywnego wyglądu, bateria powinna być skromna i nie wyróżniająca się – powinna tworzyć z umywalką spójną płaszczyznę. Jeśli postąpimy odwrotnie, spowodujemy, że w bliskim sąsiedztwie będą znajdowały się dwa mocne akcenty, które znacząco odwrócą uwagę od aranżacji całego wnętrza.
Wygląd i styl
Baterie umywalkowe bardzo często określane są mianem „biżuterii łazienkowej” – potrafią nadać całemu wnętrzu niepowtarzalny charakter. Jednak nawet najpiękniejsza błyskotka może szybko stracić swój blask – na przykład z winy materiału, z którego została wykonana. Inną kwestię stanowi wykończenie, czyli kształt oraz materiał pokrywający baterię. Wśród szerokiej gamy produktów oferowanych przez producentów i dystrybutorów, mamy możliwość wyboru między wzorami tradycyjnymi i nowoczesnymi. Modele klasyczne, z dwoma pokrętłami i wysoką, smukłą wylewką, idealnie podkreślają wygląd pomieszczeń stylowych. Natomiast w łazienkach o stylu nowoczesnym lub minimalistycznym, sprawdzi się armatura kubistyczna, o „ostrych” kształtach.
Decydując się na zewnętrzną powłokę baterii, warto postawić na ponadczasowy chrom – pasuje do każdego pomieszczenia i jest łatwy w czyszczeniu. Prócz tego posiada właściwości odbijające światło, dzięki czemu dodatkowo „rozświetla” łazienkę. Inne popularne wykończenie stal szczotkowana tzw. inox i granit (baterie wykonane z mosiądzu malowane w odpowiedniej technice, kolorem i deseniem nawiązujące do kamieni naturalnych).
Sposób instalacji
Wszystkie baterie umywalkowe dzielą się na dwa typy: ścienne i stojące. Pierwsze spotykane są najczęściej w starym budownictwie i wielu blokach mieszkalnych, w których instalacja wodna wychodzi bezpośrednio ze ściany.
- Najważniejszym elementem modeli ściennych jest ich kształt oraz, ze względów funkcjonalnych - zasięg wylewki, czyli jej długość – mówi Anna Kowalska, ekspert z firmy Deante – Jeżeli nasz wybór padł np. na baterię z krótką wylewką, powinniśmy zamontować ją dość nisko nad umywalką.
W przeciwnym wypadku, wypływająca z niej woda z większą siłą będzie uderzała o ściany ceramiki, powodując przy tym chlapanie, ale przede wszystkim musimy dobrać zasięg wylewki do wielkości umywalki – do mniejszej umywalki baterię z krótszą wylewką, a do większej z dłuższą.
Drugi typ – baterie stojące (inaczej sztorcowe) – montuje się bezpośrednio na umywalce,
w przeznaczonych do tego celu otworach, a instalacje wodną doprowadza się do nich za pomocą wężyków elastycznych. Ważne, by znajdujące się pod korpusem baterii uszczelnienie nie było za małe – w przeciwnym razie nie obejmie otworu umywalki, co w konsekwencji doprowadzi do przeciekania lub przesuwania się armatury. Dodatkowo, jeżeli w naszej łazience brakuje miejsca na wstawienie bidetu, przy umywalce można zamontować baterię z niedużą słuchawką typu bidetta.
W tym przypadku należy jednak spełniać jeden warunek – umywalka z bidettą powinny być usytuowane w pobliżu muszli WC.
Funkcje dodatkowe
Wiele dostępnych na rynku baterii umywalkowych posiada szereg funkcji, dzięki którym ich użytkowanie jest ekonomiczne a zatem i ekologiczne. Jeżeli więc zależy nam na baterii, która przyczyni się do znacznych oszczędności w domowym budżecie, to dobrym rozwiązaniem będzie wybór armatury z ekonomicznym aeratorem. Jest to regulator, znajdujący się na końcu wylewki, którego głównym zadaniem jest napowietrzanie wypływającej wody i ograniczenie jej przepływu. Dzięki aeratorowi strumień staje się bardziej jednostajny, i choć z baterii wypuszczana jest mniejsza ilość wody, to na skutek napowietrzenia nie odczuwamy żadnej różnicy. W ten sposób możemy ograniczyć zużycie wody nawet o 60%. Inną dodatkową funkcją armatury, przyczyniającą się do takiej oszczędności jest możliwość blokady otwarcia gorącej wody – umożliwia ona ograniczenie wypływu wody ciepłej w baterii mieszakowej. Ponadto duże ograniczenie zużycia wody możemy uzyskać dzięki zastosowaniu baterii z głowicą termostatyczną, która pozwala na stałe dopasować strumień ciepła do potrzeb użytkownika, a dodatkowo chroni przed poparzeniem.
Sprawdzonym rozwiązaniem na kontrolę ilości zużycia wody jest montaż baterii sensorowych. Tego typu modele mają wbudowany czujnik ruchu, który uruchamia baterię w momencie zbliżenia rąk i wyłącza ją po oddaleniu dłoni. Dzięki temu woda wypływa tylko wtedy, kiedy faktycznie jest potrzebna. Ponadto plusem baterii sensorowych jest łatwość utrzymania ich w należytej czystości, co znacznie przyczynia się do zachowania higieny podczas użytkowania.
Wybór armatury umywalkowej to w dużej mierze rzecz gustu. Jednak to właśnie od tego elementu wyposażenia zależy, czy będziemy marnować lub oszczędzać wodę. Prócz własnych preferencji estetycznych, podczas zakupu, warto dodatkowo wziąć pod uwagę praktyczne rozwiązania zastosowane w baterii. Dzięki temu skutecznie uda nam się połączyć jej wyjątkowy wygląd
z funkcjonalnością.
boogie
Deante to absolutna klasa i świetna jakość, w dobrej cenie np. w lazienkaplus.pl.
Flipos
Polecam Ors, są liderem rozwiazań proekologicznych, mają wiele innowacyjnych rozwiązań nastawionych na oszczędzanie wody i energii tj. termostaty, Eko-przyciski, fotokomórki, ecoled (Oras Eterna) no i nie produkują baterii w Chinach!
olcia85
Hej! Z racji, ze remont pochlonal u nas troche kasy, pozwolilismy sobie z chlopakiem na jedna z tanszych chyba baterii pod tynkowych
http://cudnelazienki.pl/podtynkowe/1889 ... chrom.html
mamy 5 lat gwarancji, jak narazie dziala bez problemow. Pzdr Ola
Archimen
Dziś wybór mamy spory,wystarczy przeszukać internet,zapytać specjalistów
tomelo
Tylko Oras, większość moich kolegów kupiła i widzę że są zadowoleni. Jeśli mieszkacie w domu czy macie dzieci baterie bezdotykowe i te z termostatem są najlepszym rozwiązaniem do łazienek ale i też do kuchni
Flipos
Najtańsza bateria bezdotykowa na rynku to Vienda firmy Oras. Kosztuje około 650 złotych. A że jest to bateria najlepszej firmy, która produkuje baterie od 20 lat to naprawdę dobra cena. Czy wiecie że Firma Oras wymyśliła i zaczęła jako pierwsza produkować baterie bezdotykowe! A to filmik z baterią Vienda:
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... lYrEiAHJrc
tomelo
Firma Oras rozpoczyna kampanię Inteligentne baterie dla twojego domu której celem jest promocja baterii bezdotykowych w domach prywatnych.
Adres strony kampanii:
http://smartfaucets.oras.com/
rafalm
firma Oras rozpaczela kampanie promowania swoich produktów na forach internetowych pod kilkoma nickami zapraszamy do kampanii
Krystekk
wybór baterii, raczej ogranicza się nie do firmy, tylko do tego ile możemy, chcemy za nią zapłacić. A różnice w cenie są znaczące, nawet jeśli chodzi o sprzedaż tej samej baterii http://www.kreocen.pl/kategoria/Baterie ... 2_654.html
sama
liczy się materiał, cena i wygląd. Polecałaby raczej te chromowane, solidniejsze...Hansgrohe, Graff, Zucchetti, Tresa czy hansa. Jest tego trochę na rynku, więc jest z czego wybierać.
berserker
Bardzo mi się podoba taka bateria od HansGrohe, ogólnie kształt taki jest bardzo przyjemny dla oka, cena może już mniej, ale to pewna i sprawdzona firma więc o wytrzymałość takiej baterii bym się nie martwił.
Meblemirano
Witam
Polecam Baterie LUCCIO - 7 lat gwarancji . Jakość super ceny przystępne
meblemirano.pl
http://www.meblemirano.pl/index.php?kat=31
Janusz321
a jeśli komuś zależy na dobrej cenie i dobrej jakości za baterię, to mogę podpowiedzieć baterię Delfin.
KrzysiekKa
dla mnie najlepsze baterie to Delfin. Powiem ci szczerze , że nie do końca jestem przekonany do tych akrylowych.
KrzysiekKa
dla mnie najlepsze baterie to Delfin. Powiem ci szczerze , że nie do końca jestem przekonany do tych akrylowych.
AsiaHasia
A co mają wspólnego firmy: Grohe i Hansgrohe, nazwy podobne, kody produktów niemal identyczne, podobny design a ceny inne. Znalazłam sporą ofertę baterii umywalkowych Grohe http://www.kreocen.pl/kategoria/Baterie ... 2_654.html czy ktoś może polecić tego producenta?
Enerbau
Obie firmy nie mają ze sobą nic wspólnego poza asortymentem i siedzibą w Niemczech. Grohe jest potentatem światowym i 2 razy większy od Hansgrohe. Do tego większość jego produktów to tzw. premium czyli górna półka (także cenowa). Jakościowo obie firmy są na podobnym poziomie.
Można więc się w tym przypadku kierować ceną i wzorem. Polecam obie.
sama
zgadzam się z @enerbau - kwestia gustu, obie firmy bardzo dobre, mnie estetyczniej odpowiadają w większość modele Hansgrohe.
SantexWaw
Jeżeli chodzi o umywalki,to moim zdaniem najlepsze są nablatowe,gdzie mamy szeroki wybór,a są także bardzo praktyczne i można je zastosować zarówno do tych mniejszych jak i większych łazienke. W naszym sklepie Sentex.waw znajdziecie ich szeroki wybór.