Baterie termostatyczne

Baterie termostatyczne

prysznicowa bateria termostatycznaBaterie termostatyczne wciąż są kojarzone z luksusowym wyposażeniem łazienki. Zapewne z powodu swej wyższej ceny, znacznie przekraczającej ceny zwykłych baterii.

Baterie termostatyczne to jednak korzystna inwestycja - to sposób na obniżenie zużycia wody i oszczędność energii potrzebnej do jej podgrzania. Baterie termostatyczne zapewniają także komfort kąpieli - gwarantują wodę o stałej, zadanej temperaturze i o stałym ciśnieniu. Tym, co odróżnia baterię termostatyczną od tradycyjnej jest skrócony do kilku sekund czas potrzebny na ustawienie właściwej temperatury wody. Używając zwyczajnej baterii jednouchwytowej, potrzebujemy
co najmniej kilkunastu sekund na wyregulowanie temperatury wody, która w tym czasie jest marnowana. Oszczędności są na tyle wyraźne, że koszt zakupu baterii termostatycznej szybko się zwraca. Bateria z termostatem to dobre rozwiązanie nie tylko dla oszczędnych, ale także dla zabieganych - każdorazowe ustawianie temperatury wody pod prysznicem kosztuje cenne minuty. W baterii termostatycznej optymalną dla siebie temperaturę wody ustalamy raz, a biorąc prysznic regulujemy już tylko siłę strumienia. Termostat zapamięta wartość ostatnio ustawionej temperatury i będzie ją zapewniał podczas każdego kolejnego prysznica - tak długo, aż ponownie jej nie zmienimy.

bateria termostatyczna z deszczownicąbateria  termostatyczna - wersja podtynkowabateria termostatyczna - wersja  natynkowa

Baterie termostatyczne - jak działają

Sercem baterii termostatycznej jest wkładka z termostatem regulującym temperaturę wypływającej wody (mieszającym ciepłą wodę z zimną), błyskawicznie reagującym na zmiany temperatury i ciśnienia wody dostarczanej z instalacji. Zasada działania termostatu jest prosta: w zależności od ciśnienia i temperatury doprowadzanej wody, przekrój przewodu ciepłej lub zimnej wody jest regulowany za pomocą specjalnego suwaka zaworu. Pozwala to na wyrównanie wahań parametrów wody dopływającej do baterii, przy czym pierwszeństwo w mieszaniu ma woda ciepła, do której dolewana jest woda zimna - dlatego termostat może reagować błyskawicznie. Czas reakcji na zmianę temperatury wynosi ok. 4 sekund, a w najlepszych modelach baterii termostatycznych nawet 1 sekundę. Warto jednak wiedzieć, że termostat działa wyłącznie w warunkach, w których istnieje możliwość regulowania temperatury wody, czyli dopływa do niego woda zimna i ciepła. W innym wypadku dopływ wody zostaje odcięty. Można to potraktować jako zaletę, gdyż nie grozi nam sytuacja nagłego gorącego lub lodowatego prysznica, jednak również jako wadę - w przypadku braku ciepłej wody z powodu awarii, nie skorzystamy nawet z wody zimnej (pomijając modele baterii umożliwiające chwilowe wyłączenie działania termostatu). Większość baterii termostatycznych umożliwia regulację temperatury wody co 1 stopień w granicach 20-60ºC.

Jak wybieraćbateria termostatyczna

Oferta rynkowa baterii termostatycznych jest bardzo szeroka - są dostępne w rozmaitych kształtach
i wzornictwie. Wybór powinien być uzależniony przede wszystkim miejsca przeznaczenie (kuchnia, łazienka), sposobu montażu (podtynkowa, natynkowa) i rodzaju zastosowań (prysznic, wanna, umywalka). Np. kuchenne baterie termostatyczne różnią się od łazienkowych tym, że pozbawione są blokady temperatury, bowiem w kuchni zazwyczaj używa się wody o różnej temperaturze - od zimnej
do gorącej.
Baterie łazienkowe, to modele prysznicowe
i wannowe (w wersjach zarówno natynkowych,
jak i podtynkowych). Większość modeli do łazienki jest wyposażona w dwie blokady - temperatury wody (najczęściej domyślnie ustawiona jest temperatura 38ºC, jako uznawana za optymalną do kąpieli, choć można ją naturalnie zmieniać) i blokadę strumienia wody, uniemożliwiającą puszczenie wody pod zbyt dużym ciśnieniem. Modele wannowe są dodatkowo wyposażone w przełącznik natrysk-wanna.
Wybierając baterie termostatyczne warto zwrócić uwagę, czy na pokrętle regulacji temperatury wody jest przycisk blokujący możliwość przypadkowego przestawienia pokrętła. To funkcja istotna zwłaszcza dla rodziców - blokada uniemożliwi zmianę temperatury wody przez kąpiące się dziecko.

Oceń artykuł
4,63 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Mikos

Zdjęcia: Grupa Armatura, Kludi, Oras

Polecamy Ci również

Zobacz także