Baterie podtynkowe. Zalety i wady ich stosowania

4
Bateria podtynkowa
Baterie podtynkowe są eleganckie, funkcjonalne i nowoczesne.

Instalacja wodna ukryta w ścianie to oszczędność często bardzo cennego miejsca i nowoczesny, elegancki wygląd pomieszczenia. Armatura podtynkowa nie jest jednak zupełnie pozbawiona wad. Do zasadniczych należą wyższe koszty nabycia osprzętu oraz czasochłonność i stopień skomplikowania jego montażu.

Armatura podtynkowa do łazienki

Urządzenia podtynkowe o wysokiej jakości potrafią niezawodnie służyć swoim użytkownikom przez długie lata. Nad jakością poszczególnych elementów warto w tym przypadku zastanowić się szczególnie dokładnie. Pamiętajmy, że ich wymiana nie będzie tak prosta, jak przy standardowej armaturze natynkowej. Kupując np. deszczownicę podtynkową należy starannie sprawdzić spasowanie poszczególnych jej elementów oraz skontrolować pracę główki natryskowej. Przy przełączaniu funkcji nie powinno wyczuwać się żadnego oporu.

Podpowiadamy: Na co zwrócić uwagę, żeby urządzić łazienkę funkcjonalnie i ładnie

Przy zakupie baterii warto przyjrzeć się dokładnie materiałowi, z którego została ona wykonana. Najtrwalsza jest armatura mosiężna, którą dodatkowo wyposaża się w wysokiej jakości głowice ceramiczne, odpowiedzialne za regulację strumienia zimnej i ciepłej wody. Taką armaturę podtynkową można montować bez obaw, że za kilka miesięcy trzeba będzie skuwać ze ściany elegancką glazurę lub demontować płytę gipsowo kartonową.

Bateria podtynkowa dwuuchwytowa
Decydując się na baterie podtynkowe nie oszczędzajmy na ich jakości.

Baterie podtynkowe - oszczędność przestrzeni

Montaż armatury podtynkowej jest szczególnie polecany w pomieszczeniach, w których ważny jest każdy centymetr kwadratowy powierzchni. W związku z tym, że wszystkie rury i poszczególne elementy danego sytemu umieszczone są w ścianie lub suficie – armatura nie zajmuje miejsca na zewnątrz i umożliwia wykorzystanie go na inne cele. Na widoku pozostaje jedynie dźwignia regulatora ciepłej i zimnej wody oraz rozeta maskująca. Rozwiązanie to jest przeważnie w pełni funkcjonalne. Warunkiem jest jednak prawidłowo przeprowadzony montaż i postawienie na armaturę pochodzącą od sprawdzonych i renomowanych producentów.

Podpowiadamy: Jak zamontować stelaż podtynkowy do wc

Bateria umywalkowa podtynkowa
Armatura podtynkowa wygląda elegancko i nowocześnie.

Elegancka i designerska łazienka z armaturą podtynkową

Instalacja podtynkowa to aktualnie najmodniejsze i najlepsze rozwiązanie do nowoczesnych wnętrz. Produkty tego typu sprawdzają się doskonale w projektach minimalistycznych, w których już w pierwotnym założeniu chodzi o prostotę formy, konstrukcji  oraz funkcji. Jednak armaturę podtynkową z powodzeniem można stosować także w przypadku realizacji każdego innego stylu architektonicznego. Jest doskonałym sposobem m.in. na metamorfozę ciasnych i niefortunnie zaplanowanych łazienek blokowych.

Wnętrza wyposażone w tego rodzaju baterie prezentują się nowocześnie, elegancko i stają się bardziej praktyczne w użytkowaniu. Detale wyposażenia podtynkowego, które pozostają na widoku są produkowane w różnorodnych stylach i występują w bardzo bogatej palecie wzorniczej. Bez trudu nabędziemy różnorodne baterie jednouchwytowe (z systemem mieszającym ciepłą i zimną wodę) oraz dwuuchwytowe (z oddzielnymi pokrętłami). Z powodzeniem możliwe jest również kupno termostatycznych baterii podtynkowych.  

Dowiedz się też: Jak kupować kabinę prysznicową

Większa funkcjonalność łazienki

Przy przeprowadzaniu gruntownego remontu w łazience, warto całą dotychczasową instalację wodną zastąpić instalacją podtynkową. Dużą zaletą tych systemów jest bogactwo składających się na nie elementów. Pozwala to na zaaranżowanie nietuzinkowej przestrzeni wnętrza, poprzez dowolność zlokalizowania takich urządzeń jak: deszczownica, zestaw natryskowy, czy wylewka wannowa.

Dodatkowo, armaturę taką jest dużo łatwiej utrzymać w czystości. Warto pamiętać, że jeszcze kilkanaście, czy tym bardziej kilkadziesiąt lat temu o takich możliwościach nikt nawet nie śmiał marzyć.

Koszt armatury podtynkowej

Jedną z nielicznych wad armatury podtynkowej jest wyższy koszt jej nabycia. Choć na wystawach sklepowych nie brakuje różnorodności modeli, to wszystkie podtynkowe wersje baterii są ciągle droższe niż ich odpowiedniki przeznaczone do montażu standardowego. Koszt podnosi prawdopodobnie konieczność wykonania wysokiej jakości korpusu, który po zamontowaniu staje się praktycznie niewymienialny.

Polecamy: Rodzaje baterii umywalkowych - jaką baterię wybrać

Baterie podtynkowe - postaw na jakość

Wprawdzie renomowani producenci baterii podtynkowych dają odpowiednio długą gwarancję na ich sprawne działanie oraz dbają o to, aby w razie wystąpienia awarii nie trzeba było niszczyć całej ściany w łazience, ale życie w praktyce nie zawsze jest do końca przewidywalne. Pomimo stosunkowo niskiej awaryjności omawianych systemów zdarza się, że poszczególne ich elementy trzeba jednak serwisować. W związku z utrudnionym dostępem do części schowanych w ścianie lub suficie – fachowiec z pewnością zażąda wyższej stawki za swoje usługi. Ponadto, nie zawsze będzie mógł dokonać naprawy bez żadnych uszkodzeń okładzin ściennych i sufitowych. Dlatego też, jeśli już decydujemy się na armaturę podtynkową – zdecydowanie wybierajmy jedynie pośród tej najlepszej na rynku. Oszczędność pieniędzy na etapie dokonywania zakupu nie jest w tym przypadku dobrym pomysłem, a wręcz przeciwnie – może powodować poważne straty.

Oceń artykuł
3,85 / 13 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także