Instalacja wodna ukryta w ścianie to oszczędność często bardzo cennego miejsca i nowoczesny, elegancki wygląd pomieszczenia. Armatura podtynkowa nie jest jednak zupełnie pozbawiona wad. Do zasadniczych należą wyższe koszty nabycia osprzętu oraz czasochłonność i stopień skomplikowania jego montażu.
Armatura podtynkowa do łazienki
Urządzenia podtynkowe o wysokiej jakości potrafią niezawodnie służyć swoim użytkownikom przez długie lata. Nad jakością poszczególnych elementów warto w tym przypadku zastanowić się szczególnie dokładnie. Pamiętajmy, że ich wymiana nie będzie tak prosta, jak przy standardowej armaturze natynkowej. Kupując np. deszczownicę podtynkową należy starannie sprawdzić spasowanie poszczególnych jej elementów oraz skontrolować pracę główki natryskowej. Przy przełączaniu funkcji nie powinno wyczuwać się żadnego oporu.
Podpowiadamy: Na co zwrócić uwagę, wybierając baterię wannową
Przy zakupie baterii warto przyjrzeć się dokładnie materiałowi, z którego została ona wykonana. Najtrwalsza jest armatura mosiężna, którą dodatkowo wyposaża się w wysokiej jakości głowice ceramiczne, odpowiedzialne za regulację strumienia zimnej i ciepłej wody. Taką armaturę podtynkową można montować bez obaw, że za kilka miesięcy trzeba będzie skuwać ze ściany elegancką glazurę lub demontować płytę gipsowo kartonową.

Baterie podtynkowe wyglądają elegancko i nowocześnie.
Ferro
Baterie podtynkowe w strefie prysznica bardzo dobrze komponują się z wielootworową baterią wannową. W obu przypadkach kurpus baterii nie jest widoczny.
Ferro
Ukrycie elementów instalacyjnych sprawia, że armatura podtynkowa wygląda elegancko.
Ferro
W wersji podtynkowej można zamontować baterie prysznicowe, wannowe i umywalkowe.
Ferro
Decydując się na armaturę podtynkową, nie oszczędzajmy na jakości, bo jej awaria przysporzy problemów.
Ferro
Przy armaturze podtynkowej trzeba również zadbać o profesjonalny montaż.
Ferro
Bateria podtynkowa powinna być wyposażona m.in. w głowicę ceramiczną.
Ferro
Wygląd zestawu podtynkowego można do pewnego stopnia modyfikować. Do wyboru mamy np. kilka kształtów i rodzajów maskownic.
Ferro
Również uchwyty baterii można dobrać indywidualnie.
FerroJak wybrać baterię podtynkową
Poza jakością (i wyglądem) liczy się oczywiście funkcjonalność baterii i to, jak ma wyglądać i działać nasza strefa kąpielowa. – Musimy dobrze przemyśleć czy mając np. wannę będziemy używać tylko wylotu wannowego, czy również natrysku ręcznego lub deszczowni? A może obydwu tych elementów? W zależności od tego musimy wybrać baterię jedno-, dwu- lub trzyfunkcyjną. Gdy bateria zostanie już wybrana i zamontowana, to trudno będzie ją wymienić bez ponownego rozkuwania ścian – wyjaśnia Piotr Kolanowski, product manager Ferro S.A. – Bateria podtynkowa umożliwia nam dowolną konfigurację i montaż odpowiednich elementów w najwygodniejszym dla nas miejscu, np. montaż deszczownicy na odpowiedniej do naszego wzrostu wysokości – dodaje ekspert.
Wybierając armaturę podtynkową, warto wziąć pod uwagę rozwiązania, które ułatwią jej montaż i konserwację. – Do każdej baterii podtynkowej jest dostęp w przypadku awarii. Jednak najłatwiejsze rozwiązanie, jeżeli chodzi o montaż i późniejszą konserwację, zapewniają baterie podtynkowe sprzedawane w komplecie z tzw. boksem podtynkowym. Wtedy sam montaż i ewentualny demontaż baterii jest równie prosty i szybki jak baterii naściennej – podpowiada Piotr Kolanowski.
Baterie podtynkowe - oszczędność przestrzeni
Montaż armatury podtynkowej jest szczególnie polecany w pomieszczeniach, w których ważny jest każdy centymetr kwadratowy powierzchni. W związku z tym, że wszystkie rury i poszczególne elementy danego sytemu umieszczone są w ścianie lub suficie – armatura nie zajmuje miejsca na zewnątrz i umożliwia wykorzystanie go na inne cele. W przypadku baterii natryskowej widoczna pozostaje jedynie dźwignia regulatora ciepłej i zimnej wody oraz rozeta maskująca. Rozwiązanie to jest przeważnie w pełni funkcjonalne. Warunkiem jest jednak prawidłowo przeprowadzony montaż i postawienie na armaturę pochodzącą od sprawdzonych i renomowanych producentów.
Polecamy też: Jak kupić dobrą baterię prysznicową
Elegancka i designerska łazienka z armaturą podtynkową
Instalacja podtynkowa to aktualnie najmodniejsze i najlepsze rozwiązanie do nowoczesnych wnętrz. Produkty tego typu sprawdzają się doskonale w projektach minimalistycznych, w których już w pierwotnym założeniu chodzi o prostotę formy, konstrukcji oraz funkcji. Jednak armaturę podtynkową z powodzeniem można stosować także w przypadku realizacji każdego innego stylu architektonicznego. Jest doskonałym sposobem m.in. na metamorfozę ciasnych i niefortunnie zaplanowanych łazienek blokowych.
Wnętrza wyposażone w tego rodzaju baterie prezentują się nowocześnie, elegancko i stają się bardziej praktyczne w użytkowaniu. Detale wyposażenia podtynkowego, które pozostają na widoku są produkowane w różnorodnych stylach i występują w bardzo bogatej palecie wzorniczej. Bez trudu nabędziemy różnorodne baterie jednouchwytowe (z systemem mieszającym ciepłą i zimną wodę) oraz dwuuchwytowe (z oddzielnymi pokrętłami). Z powodzeniem możliwe jest również kupno termostatycznych baterii podtynkowych.
Razem czy osobno? Jaki zestaw podtynkowy wybrać
Wybierając armaturę podtynkową możemy się zdecydować się na gotowy zestaw lub indywidualnie dobierać poszczególne elementy. Obydwa rozwiązania mają swoje zalety i wady.
– W sprzedaży są całe komplety podtynkowe, zawierające w jednym opakowaniu wszystkie elementy niezbędne do montażu. Ich wadą jest to, że narzucają zarówno typ baterii podtynkowej jak również poszczególne elementy – tłumaczy Piotr Kolanowski, product manager Ferro S.A. – Natomiast dużą zaletą baterii i elementów podtynkowych sprzedawanych oddzielnie, jest to, że możemy je skonfigurować odpowiednio do naszych potrzeb. Mamy wybór: deszczowni, natrysków ręcznych lub przesuwnych, przyłączy kątowych, dysz natryskowych oraz wylotów do wanny. Nie musimy się martwić o możliwość montażu – standardem są tu bowiem gwinty przyłączeniowe ½ cala. Umożliwia to łączenie elementów od różnych producentów. Nawet jeżeli gwinty będą różne, to instalator może zastosować redukcje, nyple, mufy, które umożliwią takie połączenie, a schowane w ścianie nie szpecą.
Większa funkcjonalność łazienki
Przy przeprowadzaniu gruntownego remontu w łazience, warto całą dotychczasową instalację wodną zastąpić instalacją podtynkową. Dużą zaletą tych systemów jest bogactwo składających się na nie elementów. Pozwala to na zaaranżowanie nietuzinkowej przestrzeni wnętrza, poprzez dowolność zlokalizowania takich urządzeń jak: deszczownica, zestaw natryskowy czy wylewka wannowa.
Dodatkowo, armaturę taką jest dużo łatwiej utrzymać w czystości. Warto pamiętać, że jeszcze kilkanaście, czy tym bardziej kilkadziesiąt lat temu o takich możliwościach nikt nawet nie śmiał marzyć.
Koszt armatury podtynkowej
Jedną z nielicznych wad armatury podtynkowej jest wyższy koszt jej nabycia. Choć na wystawach sklepowych nie brakuje różnorodności modeli, to wszystkie podtynkowe wersje baterii są ciągle droższe niż ich odpowiedniki przeznaczone do montażu standardowego. Koszt podnosi prawdopodobnie konieczność wykonania wysokiej jakości korpusu, który po zamontowaniu staje się praktycznie niewymienialny, chyba że mamy box podtynkowy.
Polecamy: Rodzaje baterii umywalkowych - jaką baterię wybrać
Baterie podtynkowe - postaw na jakość
Wprawdzie renomowani producenci baterii podtynkowych dają odpowiednio długą gwarancję na ich sprawne działanie oraz dbają o to, aby w razie wystąpienia awarii nie trzeba było niszczyć całej ściany w łazience, ale życie w praktyce nie zawsze jest do końca przewidywalne. Pomimo stosunkowo niskiej awaryjności omawianych systemów zdarza się, że poszczególne ich elementy trzeba jednak serwisować.
W związku z utrudnionym dostępem do części schowanych w ścianie lub suficie – fachowiec z pewnością zażąda wyższej stawki za swoje usługi. Ponadto, nie zawsze będzie mógł dokonać naprawy bez żadnych uszkodzeń okładzin ściennych i sufitowych. Dlatego też, jeśli już decydujemy się na armaturę podtynkową – zdecydowanie wybierajmy jedynie pośród tej najlepszej na rynku. Oszczędność pieniędzy na etapie dokonywania zakupu nie jest w tym przypadku dobrym pomysłem, a wręcz przeciwnie – może powodować poważne straty.
Bossman
Evol ładnie wygląda całe w chromie i w dodatku ma fajny joystick do sterowania .
ostrow
sam zdecydowalem sie na baterie podtynkowe wlasnie ze wzgledow estetycznych, postawilem na produkt marki Roca na ktory dostalem 5letnia gwarancje
tzrybka
Baterie podtynkowe mają kilka zalet:
- nie ma tyle 'metalu' na zewnątrz
- sprytnie to wygląda i naprawdę zajmuje mniej miejsca (dla porównania np bateria wannowa z wylewką, a np, bateria podntykowa i napełnienie wanny przez przelew).
Ale są i wady:
- co jak coś pod tynkiem przecieknie? jak zaplanowac rewizję, wydaje mi się,m że tu sa fajne rozwiązania i-box hansgrohe.
- nie tak latwo zmienimy wygląd zewnetrzny - trzeba dokopac sie do wnetrza zaglebionego w scianie (chyba ze znow rozwiazanie sprytne czyli tylko podmiana np uchwytu baterii i oslony)
- jak rurki doprowadzajace wode sa niechlujnie poprowadzone, lub co gorsza mocno ograniczaja przeplye np. miedzy bateria a deszczownia, to z deszczowni moze woda prostu kapac
W sklepach sporo jest roznych rozwiazan: HG, kludi, wspomniana Roca ale i polskie firmy maja sporo baterii podtynkowych. Dla kazdego coś innego, tylko trzeba byc pewnym, ze wie się dokladnie czego się spodziewac potem.
benedyktxx
No właśnie mnie też kupić bateria podtynkowa, ale obawiam się, że jak będzie jakaś awaria to będę musiał skuć pół łazienki