Baterie łazienkowe - wyposażenie

Przy wyborze baterii łazienkowych warto zwrócić uwagę na parę szczegółów. To od nich często zależy wygoda użytkowania baterii i jej funkcjonalność.    

Wylewka baterii łazienkowej
Często ten sam model baterii łazienkowej występuje w dwóch wersjach: z krótszą  i dłuższą wylewką.
Którą z nich wybrać? Do dużej umywalki korzystniej dopasować dłuższą wylewkę, do małej - krótszą. Baterie umywalkowe wyposażone są często w wylewkę wyciąganą lub dodatkową rączkę natryskową, którą można powiesić obok umywalki. Obie opcje znacznie ułatwiają łazienkowe czynności. Mycie włosów nad umywalką, pranie ręczne, czy nawet higienę osobistą. Takie rozwiązanie to więc doskonała alternatywa dla bidetu, na który nie zawsze możemy sobie pozwolić,
z uwagi na zbyt małą powierzchnię łazienki.

Automatyczny korek
Korek automatyczny, inaczej zawór spustowy, to dodatkowy przycisk znajdujący się na powierzchni umywalki. Umożliwia otwieranie zaworu odpływowego w głównej komorze jednym obrotem pokrętła lub poprzez naciśnięcie przycisku (w zależności od wersji syfonu). Zawór spustowy sprzedawany jest jako wyposażenie wielu baterii stojących, co podbija zwykle ich cenę. Czy warto zainwestować
w takie rozwiązanie?
Korek spustowy zapewnia dużą wygodę użytkowania. Eliminuje konieczność moczenia rąk
w brudnej wodzie w poszukiwaniu korka, który niekiedy zasysa się tak, że trudno go wydobyć. 

Perlator - aerator
Perlator to inaczej napowietrzacz bądź aerator, znajdujący się na końcu wylewki. Sercem perlatora jest komora mieszania, wyposażona w odpowiednie siatki i sitka. Dzięki nim perlator napowietrza strumień wody, przez co jej przepływ jest bardziej równomierny, a wydajność wody mniej uzależniona od ciśnienia wody. Ile wody można zaoszczędzić dzięki perlatorowi? Nowoczesne perlatory ograniczają zużycie wody od 40 do 60%. 
Perlator sprawia, że strumień wody składa się jakby z drobnych pęcherzyków powietrza, przez
co staje się miękki, perlisty. Perlator występuje w bateriach umywalkowych, wannowych i bidetowych. Jego wielkość jest dobierana do średnicy wylewki w poszczególnych modelach baterii. Do niektórych modeli baterii dołączony jest specjalny klucz, ułatwiający czyszczenie perlatora bez konieczności jego wykręcania.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Chmielińska

Zdjęcia: Roca, Kludi,

Polecamy Ci również

Zobacz także