Baterie łazienkowe - dwa kurki na topie

Baterie łazienkowe - dwa kurki na topie

Pionierskie baterie dwuuchwytowe przetrwały do dzisiaj, co więcej, nie straciły na swej atrakcyjności i popularności. I choć ich zasada działania pozostaje prawie niezmieniona, nie wyparły ich z rynku ani baterie jednouchwytowe, ani bezdotykowe. Oddzielne kurki do wody ciepłej i zimnej z wylewką, wciąż zyskują nowe kształty.

bateria umywalkowa
Baterie dostępne w sprzedaży, urzekają nas swoim wglądem...Ich swoisty "urok" jest tak absorbujący,
że nierzadko zapominamy o ich praktycznych cechach. Tymczasem, urządzeniom tym – zważywszy na ich przydatność - nie powinno zabraknąć żadnej z tych właściwości. Finalnie - estetyka i funkcjonalność powinny wzajemnie się uzupełniać. Dlatego też producenci zabiegają o to, by na rynku nie brakowało baterii najwyższej jakości. Klasa tych urządzeń powinna być niezawodna i sprawdzać się każdego dnia, w praktyce - kiedy korzystamy z wody i staramy się utrzymać baterie w czystości. Materiał, jakość wykonania, wygodna obsługa – wszystko to tworzy wartość użytkową baterii.

Dwa pokrętła wciąż praktyczne
Jak sięgamy pamięcią – pierwsze baterie były właśnie dwuuchwytowe. Oznacza to, że nie tracą na atrakcyjności – wciąż są praktyczne, chętnie stosowane, a jedynie udoskonalane pod względem technologicznym i estetycznym. Baterie z dwoma pokrętłami dostępne są w wersji stojącej
i naściennej. Przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na tę cechę, ponieważ od tego zależy, jaką wybierzemy umywalkę. Baterie stojące montuje się w otworze zlewozmywaka lub blatu. Dopływ wody podłącza się za pomocą wężyków. Baterię stojącą można także zamontować na sztywno przy zastosowaniu rurek. Baterie naścienne mocuje się do rur z ciepłą i zimną wodą, przy użyciu złączek mimośrodowych (miejsca łączeń maskuje się rozetkami).

Uwaga! Przy zakupie baterii sprawdźmy kilka elementów, które są dołączone do zestawu. Opakowanie zawiera podkładki i śruby do mocowania oraz wężyki. Jeśli bateria ma być mocowana do grubego blatu, bądź do umywalki, która ma wysoką miskę – to będziemy potrzebować dłuższych wężyków, bądź śrub (standardowo, do kompletów są dołączane wężyki o długości 30 cm, które mogą okazać się za krótkie).

Nowe technologie
W celu podniesienia wytrzymałości, baterie wyposaża się w trwalsze głowice ceramiczne. Zastępuje się nimi głowice gumowe z uszczelkami – starszego typu. Głowica ceramiczna ma więcej zalet - umożliwia ustawienie strumienia wody o żądanych parametrach. Wpływa na zmniejszenie strat wody związanych z odkręcaniem i zakręcaniem uchwytów, taka jak się to odbywa przy użyciu baterii z klasycznymi głowicami gumowymi. Jak wiadomo wszelkie udoskonalenia baterii umożliwiające oszczędność wody podnoszą ich walory użytkowe i ekonomiczne. Jest to najlepsza gwarancja jakości urządzeń. Potwierdza ją również materiał, z którego wykonane są baterie. Najtrwalszym materiałem jest mosiądz, który może być niklowany i chromowany. Nowoczesne baterie wyposażone są również w termostaty regulujące temperaturę wody. To niezwykle praktycznie rozwiązanie szczególnie w sytuacji, kiedy z baterii korzystają dzieci. Perlatory, obrotowe wylewki, regulatory strumienia wody, to tylko niektóre udogodnienia praktyczne dla użytkowników.

Estetyka na najwyższym poziomie
To co jest zauważalne gołym okiem w przypadku baterii, to ich zróżnicowany wygląd. Wszystkie należą do dwuuchwytowej rodziny, ale są bardzo odmienne w wyglądzie. Właśnie pod względem estetycznym dokonują się największe przemiany baterii. Prezentują one różne linie wzornicze. Począwszy od tradycyjnych, klasycznych, poprzez styl retro, do uzyskania linii nowoczesnej.

Przykładem serii baterii dwuuchwytowych są produkty polskiej marki Krakowskiej Fabryki Armatury (Kfa). Baterie dwuuchwytowe marki Kfa prezentowane są w serii Symetric Satyna. W 2005 ta linia produktów była nominowana do nagrody PRO DECO 2005, a dzisiaj zyskała nowe oblicze. Dzięki połączeniu satyny z chromem nadano jej nowego, subtelnego wyrazu. Seria baterii Symetric Satyna to propozycja nowoczesnego standardu będącego połączeniem klasyki i eleganckiego minimalizmu. Wyróżniają się oryginalnym kształtem z łagodnie znaczonymi krawędziami. Ich kształt przyciąga uwagę, a ciekawy design idealnie współgra z wystrojem nowoczesnych wnętrz.

bateria dwukurkowabateria łazienkowakran

Innym wybranym przykładem baterii dwuuchwytowych jest seria Verona marki Roca. Baterie tej linii wzorniczej prezentują styl retro. Baterie wykonane są w najnowszej technologii i są wyposażone we wszystkie możliwe, przydatne funkcje. Różnorodność linii i kształtów, łagodne okrągłości,
z wdziękiem dopasują się do wnętrz tradycyjnych.

bateria do umywalkibateria retrobateria błyszcząca

Wszystkie baterie posiadają gwarancję. Trzeba jednak pamiętać, by dokładnie sprawdzić na co jest dana gwarancja. Zdarza się tak, że jedna bateria ma odrębną gwarancję na głowicę, oddzielną na sam korpus baterii - uwaga! czas trwania tych gwarancji różni się.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Joanna Bogumił

Zdjęcia: Kfa, Roca

Polecamy Ci również

Zobacz także