Baterie kaskadowe do łazienki i kuchni. Zalety, wady i koszt

Wojciech Lechowski
Bateria kaskadowa sprawia, że w łazience możemy mieć namiastkę wodospadu.
Bateria kaskadowa sprawia, że w łazience możemy mieć namiastkę wodospadu. quinntheislander (pixabay.com)
Kaskadowe wylewki w bateriach do kuchni i łazienki pojawiły się na polskim rynku już kilka lat temu i wciąż zachwycają.

Namiastka wodospadu nad wanną, umywalką czy zlewozmywakiem to nie lada atrakcja i osobliwy widok. Jednak czy tego rodzaju baterie mają takie same walory praktyczne co estetyczne? O tym poniżej.

Kaskadowy wypływ wody z baterii uzyskuje się poprzez zainstalowanie w armaturze specjalnego podłużnego wkładu, który napowietrza strumień i nadaje mu pożądany kształt. Dostępne na rynku baterie z tą dodatkową możliwością znajdują uznanie najbardziej wymagającego grona użytkowników. Są bowiem cenione zarówno za dostarczanie ponadprzeciętnych doznań podczas ich eksploatacji, jak i za efektowny design, oryginalne kształty oraz elegancję samą w sobie. Niektóre z oferowanych modeli kaskadowych są także bardzo praktyczne i oszczędne. Inne wypadają pod tym względem nieco gorzej, ale rekompensatą są wrażenia wizualne.

Bateria kaskadowa świetnie wygląda w nowoczesnych wnętrzach.
Bateria kaskadowa świetnie wygląda w nowoczesnych wnętrzach. terra artesana (pixabay.com)

Różnice między bateriami kaskadowymi a standardową armaturą

To co odróżnia baterie kaskadowe od pozostałej części armatury to charakterystyczny wypływ wody. Wydobywający się z nich strumień to coś na kształt wodospadu. Szerokość owej kaskady zależna jest od rodzaju wkładu zamontowanego wewnątrz baterii. W sklepach znaleźć można różne modele tego rodzaju urządzeń, gwarantujące zróżnicowane efekty. Niezależnie jednak od dokonanego wyboru, doznania użytkowników są przeważnie więcej niż zadowalające.

Baterie kaskadowe w aranżacji wnętrz

Najczęściej w baterie kaskadowe wyposaża się umywalki bądź wanny. Zlewozmywaki nie są miejscami typowymi do zastosowania tego typu armatury, ale zdarza się, że montuje się ją również i w kuchniach. Szeroka wylewka nie jest jednak efektem szczególnie pożądanym przy zmywaniu naczyń czy myciu warzyw do obiadu.

Najwłaściwszym miejscem do montażu baterii kaskadowej jest zdecydowanie łazienka, od której w sposób naturalny oczekujemy błogich chwil relaksu dla ciała i ducha. Woda wypływająca wodospadowo z baterii świetnie współgra zarówno z pomieszczeniami urządzonymi w nowoczesnym stylu, jak i z tymi, gdzie postawiono na klasykę lub nawet owianymi nutą retro.

Efekt wodospadu zaskakuje gości i cieszy oko mieszkańców wnętrza. Sprawdza się w ekskluzywnych pokojach kąpielowych i małych łazienkach blokowych. Jeśli zdecydujemy się na model z dodatkowym podświetleniem, wizerunek wanny czy umywalki nabierze jeszcze bardziej atrakcyjnego charakteru.

Praktyczne użytkowanie baterii kaskadowych

Baterie kaskadowe występują w wersji podtynkowej lub sztorcowej. Nie ulega wątpliwości, że woda z wylewki kaskadowej wydobywa się z mniejszym hałasem, a wygląd strumienia działa odprężająco na użytkownika. W związku z tym, że strumień jest szeroki, szybciej napełnimy też wannę.

Baterie kaskadowe najlepiej sprawdzają się w łazienkach. W kuchni są mało praktyczne.
Baterie kaskadowe najlepiej sprawdzają się w łazienkach. W kuchni są mało praktyczne. Katarzyna Laszczak

Jednak bateria kaskadowa jest trudniejsza w utrzymaniu w czystości i nie posiada perlatora (sitka napowietrzającego strumień). Producenci tego typu armatury zapewniają, że nie zwiększa to zużycia wody, bo stosowane są innego rodzaju rozwiązania regulujące jej przepływ. W niektórych modelach przewidziano np. możliwość mechanicznej regulacji wypływu, co pozwala ograniczyć zużycie wody aż o 50%. Dodatkowo w określonych bateriach umywalkowych stojących, głowice wyposażone są w specjalne pierścienie, które także wpływają pozytywnie na koszty eksploatacji tych urządzeń, a ponadto stanowią ochronę przed ewentualnymi poparzeniami.

Odrębną kwestią użytkową są gabaryty urządzeń sanitarnych, które zamierzamy wyposażyć w baterie kaskadowe. Oczywiste jest, że szeroki strumień wody wymaga wanny czy tym bardziej umywalki w odpowiednich rozmiarach. Przy zbyt małej ceramice sanitarnej odkręcona woda będzie rozchlapywać się po podłodze.

Koszt baterii kaskadowej

Decydując się na zakup baterii kaskadowej, zdecydowanie należy zwrócić uwagę na jej producenta. Stawiajmy raczej na znane i sprawdzone marki, bo tylko one są gwarancją bezproblemowego użytkowania armatury. Kupowanie chińskich podróbek nie jest najlepszym pomysłem. A markową armaturę można nabyć od kwoty około 500 zł za sztukę. O górnej granicy cenowej trudno mówić, bo bateria do wanny czy umywalki z efektem wodospadu może także kosztować 2 tys. zł i więcej.

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-lazienki.pl e-lazienki.pl