Barok w łazience

Urządzając łazienkę coraz chętniej uciekamy od chłodnych i minimalistycznych wnętrz. Złote ornamenty i zdobienia, eleganckie meble i wanny na żeliwnych pozłacanych nóżkach, to oczywiście charakterystyczne elementy barokowego stylu w łazience.

Współczesne barokowe wnętrza zasadniczo różnią się od tych urządzanych we Francji na przełomie XVII i XVIII wieku. Dziś barok we wnętrzu to przede wszystkim dodatki o bogatej ornamentyce, złocenia, intensywny kolor, ale również blask i luksus.

Bogactwo zdobień
Przepych baroku dobrze wygląda i sprawdza się na dużych powierzchniach. Wtedy możemy wyeksponować wszystkie jego zalety. Od bogato zdobionych tapet i glazury po ciężkie, rzeźbione meble i ceramikę sanitarną wkomponowaną w szlachetne kamienie.
Jeśli urządzasz małą łazienkę ostrożnie wprowadzaj wszystkie barokowe dodatki. Bogactwo wzorów
i kolorów na małej powierzchni może przytłaczać i sprawiać wrażenie aranżacyjnego nieładu. Poza tym optycznie zmniejszy pomieszczenie. W małej łazience skup się na delikatnym zaznaczeniu stylu
i wkomponuj barokowe dekoracje we współczesne, klasyczne wnętrze.  Dzieła sztuki w łazience
Barok w łazience to połączenie eleganckich tapet, bogato zdobionych mebli, ręcznie robionych luster oprawionych w pozłacane ramy. Glazura imitująca minioną epokę jest bogato zdobiona.
Płytki są duże i wyraziste. Również armatura przybiera formę dzieł sztuki, nierzadko wykonywanych ręcznie, na indywidualne zamówienia. Barokowa łazienka daleka jest od minimalizmu i prostych form. Znajdziemy w niej za to dynamizm i mnóstwo dekoracji. Prawdziwa barokowa łazienka stwarza raczej wrażenie francuskiego buduaru niż pomieszczenia sanitarnego. Jednak wciąż niewiele osób decyduje się na kompletne zaaranżowanie pomieszczenia w tym stylu. Architekci i producenci starają się połączyć barok ze współczesnym i nowoczesnym stylem poprzez wprowadzenie do wnętrz elementów charakterystycznych dla minionej epoki. Pamiętaj, by
w tworzeniu barokowego wnętrza zachować umiar. Zwolenników zdobień z XVII wieku nie trzeba przekonywać do uroków epoki i jej niepowtarzalnego stylu, który nadaje wnętrzu wyjątkowy charakter.

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Magda Szaniawska

Zdjęcia: Villeroy&Boch, HomePortfolio

Polecamy Ci również

Zobacz także