Aromaterapia – harmonia ciała i ducha

Aromaterapia – harmonia ciała i ducha

Już w starożytności stosowano różnego rodzaju kąpiele jako środek leczniczy. Dziś medycyna dysponuje skuteczniejszymi środkami do walki z wieloma chorobami, lecz zioła wracają do łask.

Aromaterapia – harmonia ciała i ducha - zdjęcie 1

Aromaterapia to najprościej mówiąc leczenie zapachami. Nie mówimy tu o leczeniu zapachem w ogóle, lecz o przywracaniu zdrowia i równowagi organizmu przy pomocy olejków eterycznych, czyli lotnych substancji wytwarzanych przez rośliny.

Leczniczego działania niektórych ziół i ich mieszanek do dziś nie potrafimy wyjaśnić. Ciekawostką jest fakt, że rośliny dziko rosnące mają więcej substancji aktywnych niż ich odpowiedniki uprawiane przez człowieka.

Działanie olejków eterycznych
Każdy z olejków ma inne działanie. Wiele z nich zawiera kompilację nawet kilkuset składników,
z których wielu nadal nie znamy. Krążą w roślinach, powodując cyrkulację energii. Warto je wykorzystać dla przywrócenia równowagi organizmowi. Po ciężkim dniu kąpiel z dodatkiem kilku kropel olejku sosnowego lub lawendowego, potrafi zdziałać cuda. Na ból pleców pomoże olejek
z rumianku lub pelargonii. Napięcie mięśniowe zniwelujemy stosując do kąpieli parę kropel rozmarynu, lawendy lub czarnego pieprzu. Olejek eukaliptusowy pobudza i zmniejsza przekrwienie, geraniowy łagodzi stany lękowe, a jaśmin, cyprys lub bergamotka działają antydepresyjnie.

Na problemy ze snAromaterapia – harmonia ciała i ducha - zdjęcie 2em
Warto po stresującym dniu przygotować sobie uspokajającą kąpiel. W tym celu należy do wody dodać 2-4 łyżki soli morskiej, 4 krople olejku lawendowego, 3 krople olejku z majeranku
i 3 krople esencji cytrynowej. Jeśli nie
odpowiada nam któryś z zapachów, możemy przyrządzić własną mieszankę, tworząc ją z uspokajająco i usypiająco działających olejków eterycznych: lipowego, rumiankowego, różanego czy z kwiatów gorzkiej pomarańczy (potocznie zwanej neoli).

Terapia konwencjonalna
Gdy czujemy pierwsze objawy przeziębienia, możemy wesprzeć organizm w walce z chorobą, przygotowując sobie kąpiel aromatyczną
z dodatkiem mieszanki olejków aromatycznych takich jak: cytrynowego, anyżowego, rozmarynowego, eukaliptusowego czy olejku z drzewa herbacianego.

W przypadku występowania alergii skórnych czy oddechowych, aromaterapii nie należy stosować bez konsultacji z lekarzem. Jeśli chcemy stosować częściej aromaterapię warto sięgnąć po radę praktykującego zielarza.

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Monika Jabłońska

Zdjęcia: Aromaterapia Esencias

Polecamy Ci również

Zobacz także