Armatura sanitarna - jak ją ukryć?

Armatura sanitarna - jak ją ukryć?

Rury, przelewy, węże natryskowe nie są tym, czym chcielibyśmy się chwalić w naszej łazience. Armatura ma być funkcjonalna, niezawodna i najlepiej niewidoczna.

Pod umywalką i…
W nowoczesnych, eleganckich łazienkach zależy nam, aby wszystkie zbędne podłączenia oraz rury były niewidoczne. Dzięki systemom podtynkowym możemy ukryć rury sanitarne, spłuczkę ze stelażem WC i armaturę. Tym samym ograniczamy do minimum widok wszystkich tych instalacji. Jednak nie wszystkie instalacje możemy schować w ścianie. Są takie elementy, do których musimy mieć łatwy dostęp. Tak jest między innym z rurą odpływu wody, montowaną pod umywalką. Musi być ona idealnie dopasowana, jednak z uwagi na różne odległości oraz często trudno dostępne przestrzenie pod umywalką nie jest to łatwe zadanie. W przypadku nietypowego montażu warto zastosować rurę, która daje możliwość regulacji jej długości. Dzięki temu mamy możliwość dopasowania wymiarów instalacji do zastanych warunków.

Rura odpływu wody montowana pod umywalką Rura odpływu wody montowana pod umywalką

…pod wanną

Odpływ wannowy Odpływ wannowy

Wannę ustawia się z reguły w narożniku łazienki i obudowuje tyko dwa jej boki. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby zapewnić dostęp do syfonu, by można go było w każdej chwili oczyścić czy wymienić. W takich przypadkach najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest wstawienie w obudowę płytki maskującej z magnesami lub tak zwanych drzwiczek rewizyjnych.
Do odprowadzania wody z wanny służą połączone zestawy przelewowo-spustowe. Montowane są one tuż nad posadzką, pod przyborem sanitarnym w punkcie, gdzie panuje ograniczona ilość miejsca. Sam przelew z pokrętłem umożliwia zamknięcie i otwarcie odpływu wody. W wannie wiWąż natryskowy z drenażemdać jedynie jego obrotową końcówkę, całość jest schowana na zewnątrz i obudowana płytkami ceramicznymi.

Nowoczesne przelewy pozwalają również na większą swobodę podczas podłączania do podejścia kanalizacyjnego. Są w ofertach producentów i takie, które można bezpośrednio połączyć z wężem natryskowym. Umożliwia to między innymi sprawne podnoszenie i opuszczanie automatycznego korka oraz ułatwia operowanie samym wężem, gdyż ma on funkcję automatycznego zwijania. Połączenie drenażu z przelewem daje również pewność, że pod wanną nie pojawi się wilgoć. Takie rozwiązanie pozwala również na spore oszczędności finansowe. Nie trzeba bowiem kupować osobnej baterii z wylewką, wystarczy bateria wannowa, gdyż wanna napełnia się przez sam przelew, który to umożliwia. A to tylko jedna z możliwych kombinacji.

Oceń artykuł
2,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Madix

Polecamy Ci również

Zobacz także