Armatura łazienkowa. Jak czyścić baterie łazienkowe i natryski, by były lśniące

0
Armatura łazienkowa
Żeby armatura łazienkowa wyglądała jak nowa przez wiele trzeba regularnie ją czyścić.

Armatura łazienkowa to ozdoba każdej łazienki. Aby baterie łazienkowe i natryski efektownie prezentowały się przez lata, należy pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji. Podpowiadam, jak skutecznie pozbyć się zacieków i nieestetycznych plam.

Najwięcej informacji o tym, jak czyścić konkretny model baterii łazienkowej, znajdziemy w instrukcji obsługi. To ważne, żeby dostosować środki czystości do rodzaju armatury. Nieprawidłowe czyszczenie może skutkować zniszczeniem baterii i stratą możliwości jej reklamowania.

Jak czyścić armaturę łazienkową

Istotną kwestią w pielęgnacji baterii łazienkowych jest systematyczność. Regularne czyszczenie armatury łazienkowej pozwoli na długo zachować jej walory estetyczne i funkcjonalne. Dzięki temu unikniemy także trwałych zabrudzeń, które wymagałyby użycia mocnych chemikaliów.

Zobacz: Łazienka ciekawie urządzona – czym się kierować, aby była funkcjonalna (ZDJĘCIA)

Baterii łazienkowych nie należy czyścić środkami chemicznymi, które zawierają składniki ścierne, kwasy, rozpuszczalniki lub chlor. Przed rozpoczęciem pielęgnacji armatury łazienkowej, istotną rzeczą jest wybór odpowiedniego środka i zapoznanie się z jego składem. Do czyszczenia powinniśmy używać miękkiej ściereczki, aby nie porysować baterii. Zanieczyszczenia z produktów pokrytych chromem lub satyną najlepiej usuwać łagodnymi środkami, jak np. płynem do mycia naczyń, a następnie obficie spłukać czystą, letnią wodą i wytrzeć do sucha. Powierzchnie ze złota należy pielęgnować za pomocą wody oraz delikatnej ściereczki bądź irchy. Aby armatura efektownie błyszczała, warto też po czyszczeniu delikatnie ją wypolerować.Podczas czyszczenia baterii łazienkowych nie można zapomnieć również o jej wewnętrznych elementach. Głowice, regulatory ceramiczne, przełączniki natrysku, mocowania wylewek itp. powinno się konserwować specjalnym smarem silikonowo-teflonowym, który posiada atest uprawniający do kontaktu z wodą pitną.

Niezbędną czynnością dla prawidłowego funkcjonowania baterii łazienkowej jest czyszczenie napowietrzacza, czyli perlatora. Najlepiej jeśli wykonamy je co najmniej raz w miesiącu. Aby konserwacja przebiegła sprawnie, należy wykręcić perlator, wypłukać jego sitko pod bieżącą wodą, a następnie wkręcić napowietrzacz na miejsce. Zabieg ten gwarantuje bezproblemowe korzystanie z armatury łazienkowej.

Baterie łazienkowe najlepiej czyścić co 3-4 dni. Myjąc armaturę łazienkową warto wykorzystywać naturalne substancje takie, jak ocet, kwasek cytrynowy i soda oczyszczona. By pozbyć się kamienia, wystarczy nasączyć watę octem lub rozpuszczonym w wodzie kwaskiem cytrynowym i owinąć nim zabrudzoną część baterii na godzinę. Później, baterię łazienkową trzeba perzmyć wodą i wytrzeć do sucha.

Warto przeczytać: Bateria łazienkowa i kuchenna. Nowoczesny design i 800 zł oszczędności rocznie

Dobry stan baterii zależy nie tylko od ich prawidłowego użytkowania, ale także od odpowiedniej pielęgnacji. Dlatego, aby długo cieszyć się lśniącą armaturą łazienkową warto od początku zadbać o jej prawidłowe czyszczenie i konserwację.

Oceń artykuł
4,20 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Ferro

Polecamy Ci również

Zobacz także