Aranżacja toalety

Najczęściej mówi się o aranżacji łazienek czy salonów kąpielowych. Trudno mówić natomiast o aranżacji toalety, która jest zwykle małych rozmiarów. Sprawa wydaje się prosta – wstawić miskę ustępową, położyć płytki i po sprawie. Nie do końca!

aranżacja toaletyMyśląc o estetyce wnętrza, trzeba rozważyć kilka bardzo ważnych kwestii, np. czy połączyć toaletę z łazienką, czy stworzyć dwa oddzielne pomieszczenia. Jakie akcesoria łazienkowe wybrać? Zdecydować się na sedes wiszący czy stojący? Jak sprawić, by toaleta wydawała się optycznie większa?

„Niezbędnik toaletowy”

Toaleta wydzielone oddzielnie od łazienek są zazwyczaj małych rozmiarów, więc nie ma przestrzeni, na której można by było poszaleć w twórczych aranżacjach wnętrz. Istnieją jednak pewne elementy wyposażenia toalety, które znaleźć się muszą bez względu na metraż pomieszczenia. Pierwsze i naczelne miejsce pełni oczywiście sedes – przecież główną funkcją toalety jest możliwość zaspokojenia swoich potrzeb fizjologicznych. Drugi ważny element to umywalka – po skorzystaniu z toalety wypadałoby umyć ręce. Jeżeli wielkość pomieszczenia jest tak mała, że nie zmieści się nawet najmniejsza umywalka, wówczas nie warto oddzielać toalety od łazienki. Osoba, która opuści toaletę i tak będzie musiała skierować swoje kroki w kierunku łazienki – to nie jest ani wygodne rozwiązanie, ani higieniczne.

Ze względów praktycznych warto w toalecie mieć choćby małą półeczkę lub szafkę, by móc postawić papier toaletowy albo położyć świeży ręcznik. Któż nie lubi przejrzeć się w lustrze, kiedy skorzysta z toalety? Lustro w ciasnej toalecie nie tylko pełni funkcje użytkowe, ale też pozwala optycznie powiększyć małą przestrzeń. Kolejnym elementem, który powinien znaleźć się w toalecie, jest miejsce na ręcznik. Malutka toaleta nie daje możliwości umieszczenia ciekawego aranżacyjnie wieszaka o dużych gabarytach. Najczęściej pozostaje zadowolić się małym haczykiem przymocowanym do ściany.

Pomysł na aranżację toalety

Decyzja dotycząca tego, czy wydzielić toaletę z łazienki, powinna uwzględniać przyzwyczajenia domowników, ich gusta i liczbę, a także funkcjonalność takiego rozwiązania. Bez wątpienia toaleta oddzielona od łazienki daje większą intymność. Z drugiej strony, podział pomieszczenia na dwa mniejsze – toaletę i łazienkę bez toalety – może okazać się chybiony, jeśli w wyniku takiego manewru otrzymamy ciasne klitki. Kompromisowym pomysłem może być wówczas wybudowanie murku oddzielającego poszczególne sfery łazienki i umieszczenie WC w miejscu niewidocznym po otworzeniu drzwi. Inny ciekawy pomysł to możliwość wydzielenia części toaletowej od reszty łazienki za pomocą luksferów lub lekkich drzwi.

toaleta z łazienką

Osobna toaleta w domu na pewno się przydaje, chociażby wtedy, gdy w domu mieszka dużo osób albo w sytuacji, gdy odwiedzi nas spora liczba gości. Toaletę o małym metrażu warto powiększyć, wykorzystując efekty wizualne. Sprzymierzeńcem małych przestrzeni są nie tylko lustra, ale też dobrze umiejscowione światło, jasna kolorystyka wnętrza i odpowiednio dobrana wielkość płytek.

toaleta w łazience

Oceń artykuł
3,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Koło

Polecamy Ci również

Zobacz także