Aranżacja małej łazienki

Aranżacja małej łazienki

Wystrój łazienki coraz rzadziej jest dziełem przypadku. Poświęcamy coraz więcej czasu na takie zaplanowanie naszych mieszkań, by stylem odzwierciedlało nasze upodobania oraz aktualne trendy.

Projektanci podkreślają, że obecnie modne są wnętrza nowoczesne i minimalistyczne. W łazienkach przeważają zachowawcze beże i brązy lub czerń i biel, geometryczne formy, minimalizm w zakresie dodatków. Coraz częściej jednak wprowadzamy do naszych łazienek wyraziste detale, które nierzadko decydują o niepowtarzalności aranżacji.

łazienka w stylu minimalistycznymZdecydowanie odchodzi się już od kwadratowych płytek na ścianach i podłóg w karo. Ustąpiły one miejsca dużym, gładkim i lśniącym powierzchniom, imitacjom kamienia lub marmuru, a także płytkom przypominającym drewno, beton lub metal, a nawet szkło. Na podłogach pojawia się egzotyczne drewno, wodoodporne panele czy barwne wylewki. Dużą wagę przywiązujemy do dekoracyjnej funkcji użytkowych materiałów, stąd coraz częściej sięgamy np. po brokatowe fugi lub fantazyjnie zaprojektowaną ceramikę łazienkową.

Jak urządzić niewielką łazienkę?

W przypadku małej przestrzeni w łazience najważniejsze jest rozsądne jej rozplanowanie.
Nie zawsze mamy wpływ na jej układ, ale możemy tak dobrać ceramikę i armaturę, a także dodatki, by stworzyć pomieszczenie funkcjonalne i atrakcyjne wizualnie. Przede wszystkim musimy zadbać
o optyczne powiększenie przestrzeni - pomogą nam w tym duże lustra lub przeszklenia, które rozjaśnią łazienkę i dodadzą jej głębi. Bardzo istotne jest również oświetlenie - zamiast górnego źródła światła możemy śmiało zamontować światła punktowe rozmieszczone na ścianach, przy lustrze, lub nawet w obudowie wanny czy podłodze. Ściany małej łazienki powinniśmy pomalować
na jasne, świeże kolory i unikać barwnych kontrastów.

Najczęstsze błędy popełniane przy projektowaniu łazienki

Najczęstsze pomyłki wiążą się z niefunkcjonalnością projektu. Toaleta nie powinna znajdować się naprzeciw wejścia do pomieszczenia, ponieważ będzie zanadto przykuwać wzrok. Warto także zadbać o to, by znalazła się blisko umywalki. Musimy zwrócić uwagę na funkcjonalność podłogi -
nie może być śliska. Jeśli wybraliśmy już na podłogę materiał, który może stwarzać niebezpieczeństwo, powinniśmy zastosować maty antypoślizgowe.

czarno-białe płytki podłogowe

Istotne detale

Odpowiednio dobrane dodatki i szczegóły aranżacji mogą nawet zupełnie odmienić nasze wnętrze. Jest to przy okazji dobry sposób na zmianę bez konieczności przeprowadzania generalnego remontu.
W zależności od stylu, jaki wybraliśmy do naszej łazienki, możemy zastosować elementy drewniane, jeśli chcemy nadać pomieszczeniu ciepły klimat, bądź chromowane, jeżeli lubimy wystrój surowy i nowoczesny. Dużo wniesie do pokoju kąpielowego nowy, niebanalny dywanik, kolorystycznie dobrane ręczniki albo... wzorzysty papier toaletowy. Ten ostatni przestaje być wstydliwym, ukrywanym dodatkiem, a coraz częściej traktowany jest jak pełnoprawny element dekoracyjny.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: Velvet

Polecamy Ci również

Zobacz także