ukryj

Dla jednych ważne jest mniejsze zużycie energii elektrycznej, dla innych bezpieczeństwo. Przed wyborem rodzaju żarówek do łazienki warto zatem poznać wady i zalety świetlówek kompaktowych.fot. Philips

Względy zdrowotne są najważniejszym "przeciw" żarówkom energooszczędnym w łazience – w świetlówkach zawarte są szkodliwe związki rtęci, które w środowisku o dużej wilgotności rozchodzą się dużo szybciej niż w powietrzu. Wprawdzie dają mocniejsze i bardziej rozproszone światło od tradycyjnych żarówek, jednak ten sam efekt można osiągnąć stosując mleczne klosze żarówek tradycyjnych. Część dekoratorów uważa również, że w blasku świetlówek skóra wygląda nienaturalnie. Żarówki energooszczędne nie są bowiem niczym innym, jak zwykłą jarzeniówką, w mniejszym rozmiarze, dostosowaną do typowych opraw oświetleniowych. Zatem stosować, czy nie? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

Za

 • Pięciokrotnie mniejszy pobór prądu w porównaniu ze zwykłymi żarówkami. W normalnej żarówce tylko 5% energii jest przetwarzane w światło widzialne, reszta zostaje stracona na emisję ciepła. Świetlówki mają zatem pięciokrotnie wyższą wydajność. W łazience przebywamy jednak zazwyczaj krótko, więc oszczędność energii nie będzie zbyt duża.
 • Żarówki energooszczędne wytwarzają pięć razy mniej ciepła. Można zatem używać świetlówek o dużej mocy bez obawy uszkodzenia oprawy. To duża zaleta w łazience, gdzie główne światło powinno być jak najmocniejsze i jak najbardziej rozproszone. Żarówek energooszczędnych nie powinno się jednak stosować w zamkniętych kloszach ze względu na możliwość uszkodzenia układu elektronicznego, sterującego świetlówką.
 • Dziesięciokrotnie dłuższa żywotność od tradycyjnych żarówek.
 • Niska jaskrawość. Świetlówki kompaktowe, nawet dużej mocy, nie rażą w oczy.
 • Brak migotania podczas wahań napięcia w sieci. Rzadko wymieniany i niedoceniany, a bardzo istotny parametr w przypadku polskich sieci energetycznych, w których często dochodzi do wahań parametrów napięcia. Zwykłe żarówki wówczas lekko przygasają i ponownie się rozjaśniają. Świetlówki są pozbawione tego nieprzyjemnego efektu.

fot. Osramfot. Osramfot. Osramfot. Osramfot. Osram

Przeciw

 • Dłuższy czas rozświetlania (wydłużający się wraz z wiekiem świetlówki), co powoduje, że po przełączeniu włącznika trzeba chwilę poczekać, aż w łazience zrobi się jasno.
 • Zawartość rtęci będącej silną trucizną niebezpieczną dla człowieka. Uszkodzenie świetlówki, zdarzające się niekiedy nawet w wyniku normalnej pracy, uwalnia toksyczne pary rtęci. W łazience jest to szczególnie groźne, jako że w wilgotnym środowisku toksyczne opary roznoszą się ze zdwojoną prędkością.
 • Mniej naturalne widmo światła niż w żarówkach tradycyjnych, zmieniające postrzeganie kolorów. Zjawisko to dotyczy świetlówek o indeksie oddawania barw Ra mniejszym bądź równym 85, czyli znakomitej większości tańszych modeli. Tradycyjne żarówki i lampki halogenowe mają Ra równe 100.
 • Brak możliwości zastosowania regulatora napięcia zasilającego świetlówkę, tzw. ściemniacza światła.
 • Tętnienie światła mogące u części osób wywoływać zmęczenie i migrenę, a u ludzi cierpiących na padaczkę fotogenną ataki epilepsji.
 • Problematyczna ekologiczność. W reklamach świetlówek kompaktowych, producenci często przywołują ochronę środowiska naturalnego. Nie do końca jest to jednak argument zgodny z prawdą. Produkcja żarówek energooszczędnych znacznie mocniej obciąża środowisko niż żarówek tradycyjnych. Wynika to z konstrukcji świetlówek, zawierających całą gamę związków toksycznych i metali ciężkich. Z tego powodu zużyte żarówki energooszczędne bezwzględnie należy oddawać do utylizacji.
 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
3,00 / 4 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Zasady oświetlania łazienki

Zasady oświetlania łazienki

Przy oświetlaniu łazienki kierujemy się zwykle funkcjonalnością, estetyką i bezpieczeństwem. Przeczytaj cały artykuł

Targi wyposażenia wnętrz

Targi wyposażenia wnętrz

InterflatDesign.pl to nowa formuła targów wyposażenia wnętrz oparta wyłącznie na prezentacji designerskich rozwiązań. Przeczytaj cały artykuł

Jakie oświetlenie do łazienki?

Jakie oświetlenie do łazienki?

Oświetlenie łazienki, oprócz rozproszonego światła górnego, powinno koncentrować się na najważniejszym... Przeczytaj cały artykuł

Chromoterapia w wannie

Chromoterapia w wannie

Kolory niezbędne są do pełnego postrzegania i interpretacji otaczającej nas rzeczywistości. Od lat wykorzystywano je... Przeczytaj cały artykuł

Łazienka dla relaksu

Łazienka dla relaksu

Łazienka ma służyć odprężeniu. Przy jej urządzaniu warto zwrócić uwagę na kolor, światło i… detale. Przeczytaj cały artykuł

Oświetlenie do łazienki

Oświetlenie do łazienki

Przedstawiamy kilka pomysłów na oświetlenie w łazience. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-izolacje

E-okna

E-ściany

E-instalacje

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Baterie łazienkowe – tradycyjne i nowoczesne

x