ukryj

Zdaniem fizjologów, komfortowa dla człowieka temperatura w łazience powinna wynosić ok. 24ºC. W praktyce rzadko udaje się ją osiągnąć, zwłaszcza w budownictwie starszego typu.

Wbrew pozorom problem nie dotyczy tylko jesieni i zimy. W wielu łazienkach również w chłodniejsze, letnie wieczory panuje temperatura daleka od optymalnej. Planując dogrzanie tego pomieszczenia, warto jednak wziąć pod uwagę nie tylko komfort domowników, lecz również względy ekonomiczne. Z łazienki korzystamy zazwyczaj przez kilkanaście minut dziennie, zatem nie musimy stale utrzymywać w niej wysokiej temperatury. Istnieje kilka sposobów dogrzania tego pomieszczenia tylko na czas, gdy jest wykorzystywane.

grzejnik łazienkowy grzejnik do łazienki ogrzewanie w łazience

Gdy planujesz remont
W najlepszej sytuacji są osoby, które planują remont łazienki. Dodatkowe ogrzewanie będzie można zamontować w tak, aby były niewidoczne. Dzięki temu w łazience nie pojawią się kolejne meble zabierające i tak niewielką zazwyczaj przestrzeń. Jednak coś za coś - za przestrzeń i wygodę używania zapłacimy wyższą cenę. Wszystkie systemy dodatkowego ogrzewania są znacznie droższe od stacjonarnych piecyków i grzejników.

elektryczna podłoga może pełnić rolę ogrzewania zasadniczego lub wspomagającego przykład ułożenie maty grzejnej w łazience

By zapewnić sobie komfort cieplny w łazience, najlepsze będzie ogrzewanie podłogowe z matami grzewczymi układanymi bezpośrednio pod posadzką. Remontując można też pomyśleć o dodatkowym grzejniku. Może być to zwyczajny grzejnik panelowy, jednak warto wybrać ozdobny grzejnik drabinkowy. Producenci oferują modele w setkach kształtów i kolorów, więc dodatkowo osiągniemy ciekawy efekt dekoracyjny. Bardziej ekonomicznym rozwiązaniem są wydajne nagrzewnice uruchamiane na krótko przed kąpielą. Idealnie sprawdzi się także wmontowana w ścianę dmuchawa elektryczna. Urządzenia o mocy około 2000 W umożliwiają szybkie nagrzanie łazienki na czas kąpieli. 

Bez remontu
Gdy nie planujemy remontu łazienki, do wyboru mamy dziesiątki modeli grzejników i konwektorów. Wybierając urządzenie pamiętajmy jednak o sprawdzeniu, czy może być stosowane w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Najważniejszym parametrem grzejnika jest moc. Zasada jest prosta - im większe wnętrze, tym większa powinna być moc grzejnika. Zanim wybierzemy się na zakupy, zmierzmy zatem łazienkę i obliczmy ile ma metrów sześciennych (długość x szerokość x wysokość). Wybierając grzejnik, warto zwrócić uwagę na modele umożliwiające regulację mocy na kilku poziomach, np. 1000, 1400 i 2200 W. Regulacja mocy gwarantuje ciepło na określonym poziomie i pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Co zatem warto wstawić do łazienki?

grzejnik do małej łazienki grzejnik drabinkowy grzejnik dekoracyjny

Najbardziej polecane są grzejniki konwektorowe. Grzejniki konwektorowe mają wbudowane grzałki lub specjalne płyty grzewcze, a ogrzane w nich powietrze unosi się do góry, dzięki czemu powstaje stała cyrkulacja. Małe konwektory - potocznie zwane farelkami - najczęściej wyposażone są dodatkowo w nawiew. Plusem grzejników konwektorowych jest szybkie nagrzewanie pomieszczenia. Są idealne, jeśli chcemy ogrzać łazienkę tylko na czas kąpieli, bowiem po wyłączeniu szybko stygną. Kupując do łazienki grzejnik tego typu, trzeba zwrócić uwagę, czy jest wyposażony w specjalną obudowę odporną na wilgoć.

biały grzejnik grzejnik w łazience płaski grzejnik

Gdy chcemy dogrzewać łazienkę przez dłuższy czas, lepsze będą, przypominające zwykłe kaloryfery, grzejniki olejowe. Wprawdzie potrzebują kilkunastu minut, aby się rozgrzać, jednak po wyłączeniu stosunkowo długo trzymają ciepło - nawet do kilkudziesięciu minut. Ich wadą są spore rozmiary i waga. Warto, aby wybrany przez nas model miał kółka ułatwiające przesuwanie. Minusem grzejników olejowych jest także cena - kilkaset złotych.

Zdecydowanie nie
Do dogrzewania łazienek zdecydowanie nie są polecane piecyki gazowe na gaz płynny. Nie powinny działać w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności, jako że same podczas pracy wydzielają duże ilości pary wodnej. Ponadto piecyki gazowe spalają tlen zawarty w pomieszczeniu, zatem ich używanie w niewielkiej łazience jest niebezpieczne.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,25 / 4 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Grzejnik jako ścianka działowa

Grzejnik jako ścianka działowa

Łazienka coraz częściej postrzegana jest nie tylko jako miejsce higieny, ale także relaksu. Przeczytaj cały artykuł

Jak zamontować matę grzejną

Jak zamontować matę grzejną

Dobrym sposobem na ogrzanie czy też dogrzanie łazienki są elektryczne, samoprzylepne maty grzejne. Przeczytaj cały artykuł

Grzejniki łazienkowe - drabinki, suszarki, grzałki

Grzejniki łazienkowe - drabinki, suszarki, grzałki

Grzejniki łazienkowe potocznie nazywa się drabinkami - zwykle występują właśnie w takiej formie. Przeczytaj cały artykuł

Konkurs dla projektantów wnętrz - wyniki

Konkurs dla projektantów wnętrz - wyniki

CAD_TERMA to konkurs na najciekawszy projekt wnętrza, opracowany z wykorzystaniem produktów Terma Technologie. Przeczytaj cały artykuł

Grzejniki łazienkowe w dwóch aranżacjach

Grzejniki łazienkowe w dwóch aranżacjach

Każde wnętrze ma swój niepowtarzalny charakter i każde powinno być traktowane indywidualnie. Przeczytaj cały artykuł

Grzejniki dekoracyjne Perła

Grzejniki dekoracyjne Perła

Grzejniki dekoracyjne Perła wyróżnia charakterystyczny kształt spirali. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (18)

 1. boogie

  Kilka uwag i pomysłów: http://www.lazienkaplus.pl/pl/porady,temat,58.html Nie jest to takie ciężki temat jak się wydaje.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. Moim zdaniem wiele zależy od samej powierzchni łazienki. Poza tym jest kilka sposobów jak popularna dmuchawa,grzejnik łazienkowy- to chyba te najbardziej popularne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. czystolinka

  Co do porad to najbardziej interesuje mnie opcja z wodnym ogrzewaniem podłogowym, może u nas nie jest to aż tak popularne, ale chyba jednak bardzo wydajne. :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. Aby uzyskać taką temperaturę wystarczy zamontować ogrzewanie podłogowe. Łazienka stanie się niezwykle ciepłym i przyjemnym pomieszczeniem.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 5. Zgadzam się, mam ogrzewanie podłogowe w łazience i jestem naprawdę zadowolona

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 6. Łazienkę można dogrzać na kilak sposobów,jeżeli zdecydujemy się na podłogowe,to wówczas będzie ono głównym źródłem ogrzewania,a ja polecam także grzejnik drabinkowy lub dekoracyjny,które także fajnie się sprawdzają.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 7. Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 8. Jak nie mozna zrobic podlogowki to wystarczy grzejnik drabinka.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 9. Pewnie, że można drabinkę, przynajmniej ręczniki cieplutkie. Nie po to izolujemy, by robić centralne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 10. Jak nie mozna zrobic podlogowki to wystarczy grzejnik drabinka. Czy aby na pewno wystarczy? jako jedyne źródło ciepła w łazience

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 11. Ja również dogrzewam łazienkę grzejnikiem drabinkowym elektrycznym. Temperatura 24 stopnie się utrzymuje, gdy grzeję więc jestem zadowolony. Dodatkowy plus to taki, że możemy na nim suszyć ręczniki :) Ja mam taki: Grzejnik-lazienkowy-elektryczny-STICK-STIE-5070/1527 Firma InstalProject, dobrze wykonany, farba się nie łuszczy, więc firmę polecam. Należy tylko dobrać wymiary.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 12. Ja również dogrzewam łazienkę grzejnikiem drabinkowym elektrycznym. No właśnie, dogrzewam a nie jako jedyne źródło ciepła. Chyba, że rodzina Morsów, to ogrzewania nie potrzeba i na ciepłej wodzie się zaoszczędzi :wink: Nie po to izolujemy, by robić centralne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 13. W małych łazienkach wystarczą zwykłe grzejniki - np. Netsanit ma spoko ofertę na grzejniki łazienkowe. Ręczniki też się da ogrzać, a i koszulę czy inną odzież na wieszaku wystarczy zawiesić i szybko schnie. W większych łazienkach zdecydowanie ogrzewanie podłogowe, żeby ciepło się równomiernie rozchodziło. Poza tym uczucia ciepła pod stopami w zimny dzień czy po wyjściu spod prysznica nic nie zastąpi :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 14. Moim zdaniem w grę wchodzi przede wszystkim odpowiednia izolacja łazienki,jeżeli mamy wykonana poprawnie to i z dogrzaniem nie powinno być problemu. Taki grzejnik załatwi sprawę http://niewiadomski.com.pl/do/item/2.15/GrzejnikdekoracyjnySERPENTE

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 15. Bartik

  Najłatwiej jest po prostu dokupić nagrzewnicę i w sytuacjach, gdy jest potrzebna włączyć, a później po prostu schować. Taka sprawdzi się bardzo dobrze: http://www.klimatsklep.pl/power-tec-el2-id-2089.html

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 16. Ja polecam ogrzewanie podłogowe. Na prawdę dużo daje jeżeli chodzi o dogrzanie łazienki. Do tego oczywiście ciepła podłoga co ma duże znaczenie. Sprawdz jakie rozwiązanie jest najbardziej odpowiednie dla Ciebie.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 17. Równie ważne co ogrzewanie jest jej "studzenie" to znaczy odprowadzanie wilgoci.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 18. Ważne jest, żeby grzejnik łazienkowy posiadał Duo system, który umożliwia dwutorowe rozprowadzanie ciepła, czyli podczas suszenia ręcznika grzejnik ogrzewa też pomieszczenie. http://www.4budowlani.pl/img/instalacje/atlantic_Schemat%20DUO%20System.jpg

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-izolacje

E-ogródek

Urządzone.pl

E-mieszkanie

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Baterie łazienkowe – tradycyjne i nowoczesne

x