ukryj

Stelaże podtynkowe umożliwiają praktyczny i estetyczny montaż urządzeń sanitarnych
w łazience.

aranżacja łazienki - stelaże podtynkowe

Zastosowanie systemów podtynkowych

Stelaże podtynkowe dają możliwość montażu urządzeń sanitarnych zarówno przy ścianach murowanych, jak i lekkich ściankach działowych. Umożliwiają podwieszenie nad ziemią łazienkowej ceramiki sanitarnej - miski ustępowej, bidetu, umywalki, pisuaru, a także różnego rodzaju uchwytów ułatwiających korzystanie z łazienki osobom niepełnosprawnym. Systemy podtynkowe pozwalają na ukrycie wszelkich instalacji, elementów mocujących, w tym także spłukujących. Widoczne pozostają jedynie przyciski spłukujące do WC, które obecnie produkowane są w eleganckich stylistycznie wersjach. Podwieszone urządzenia sanitarne sprawiają wrażenie lekkich, co wpływa na aranżację łazienki. Ponadto stelaże podtynkowe ułatwiają utrzymanie łazienki w czystości. Wygodne jest zwłaszcza mycie podłogi, której powierzchnia nie jest ograniczona urządzeniami sanitarnymi.

łazienka dla niepełnosprawnychstależ podtynkowy WC

Stelaże podtynkowe - rodzaje

Na rynku dostępne są:

 • stelaże podtynkowe do zabudowy suchej (lekkiej),
 • stelaże podtynkowe do zabudowy mokrej (ciężkiej).

Stelaże podtynkowe do zabudowy suchej

Są to konstrukcje najbardziej popularne - prace instalacyjne są stosunkowo proste i zajmują niewiele czasu. Kupując stelaż podtynkowy, upewnijmy się, czy ma on wymagane atesty, świadczące o wykonaniu zgodnie z obowiązującymi normami - stelaż musi przecież utrzymać niemały ciężar sanitariatu, a dodatkowo (w przypadku stelaża WC) - ciężar użytkownika. Przyjmuje się ogólnie, że na miskę ustępową przypadać może maksymalne obciążenie 400 kg, zaś w przypadku umywalki  150 kg.

stelaż podtynkowystelaże podtynkowe

Solidny stelaż podtynkowy do zabudowy lekkiej powinien być wyposażony w przynajmniej cztery punkty mocujące, aby dwa z nich mogły posłużyć do przytwierdzenia go do ściany, a dwa pozostałe do podłogi. Ramy stalowe muszą być solidne i wytrzymałe, a świadczyć może o tym długość gwarancji, jaką otrzymujemy od producenta.

Montaż stelaża do zabudowy suchej

Przed rozpoczęciem prac montażowych zaleca się dokonanie dokładnych i precyzyjnych pomiarów. Pozwala to bowiem uniknąć błędów konstrukcyjnych i późniejszego dyskomfortu w czasie użytkowania konkretnych sanitariatów i uchwytów. Jako wymiary standardowe, mierzone od podłogi do górnej krawędzi ceramiki przyjmuje się:

 • 40 cm lub 46 cm w przypadku osób niepełnosprawnych - dla miski ustępowej
 • 85 cm lub 80 cm w przypadku osób niepełnosprawnych - dla umywalki
 • 65 cm - dla pisuaru
 • 85 cm - dla uchwytów.

W czasie przeprowadzania prac montażowych należy zwracać uwagę na prawidłowe przyłączenie zarówno odpływu kanalizacyjnego, jak i dopływu wody bieżącej. Do obudowy stelaża podtynkowego można zastosować tradycyjne płyty kartonowo-gipsowe. Jednakże w pomieszczeniach o znacznym zawilgoceniu, a do takich należy właśnie łazienka zalecane są specjalne płyty gipsowo-kartonowe odporne na wilgoć występujące w charakterystycznym kolorze zielonym.

stelaż podtynkowystelaż podtynkowystelaże podtynkowe

Co prawda stelaże podtynkowe mają regulację (w pionie i poziomie) przystosowującą je do połączenia z ceramiką łazienkową. Specjaliści jednak są zdania, że najlepszym rozwiązaniem jest kompletowanie sprzętów tego samego producenta. Są one wówczas w pełni kompatybilne.

Stelaże do zabudowy mokrej

Są mało popularne. Występują w sklepach jedynie w czterech wersjach podstawowych i mogą służyć do zamontowania miski ustępowej, umywalki, bidetu i pisuaru. Niechętnie wykorzystywane, ponieważ prace montażowe przebiegają w ich przypadku w sposób dość skomplikowany. Ściana,
na której są mocowane musi mieć odpowiednią nośność i wytrzymałość. Dodatkowo wymagają obudowania materiałami ciężkimi, takimi jak np. cegła.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,25 / 4 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Wisząca wanna

Wisząca wanna

Wisząca wanna zaprojektowana przez Splinter Works wygląda niezwykle luksusowo. Przeczytaj cały artykuł

Wanna w zabudowie

Wanna w zabudowie

Wanna w zabudowie nie jest nowym pomysłem, jednak godnym uwagi, szczególnie w przypadku małej łazienki. Przeczytaj cały artykuł

Czarno-białe akcesoria do łazienki

Czarno-białe akcesoria do łazienki

Te czarno-białe akcesoria do łazienki pochodzą z kolekcji Soffi, włoskiej firmy Bongio. Przeczytaj cały artykuł

Umywalka retro

Umywalka retro

Ta umywalka retro jest bardzo stylowa i elegancka. Przeczytaj cały artykuł

Łazienka dla mężczyzny

Łazienka dla mężczyzny

Na szczęście bezpowrotnie minął już czas, kiedy mężczyźni zadowalali się w swoim otoczeniu niezbędnym minimum. Przeczytaj cały artykuł

Miedziane wanny

Miedziane wanny

Wanna nie musi być wcale z akrylu, czy ceramiki. Do produkcji wanien wykorzystać można także miedź. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (19)

 1. irena.pak

  wszystko pięknie, ale co jeśli zdarzy się jakaś awaria? Totalna demolka w łazience...

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. To właśnie największy minus tego typu rozwiązania,ale na wszystko znajdzie się sposób i wystarczy zamieścić takie stelaze w dobrym miejscu,wtedy nie będzie żadnego problemu na wypadek awarii.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. Ja proponuję solidne stelaże podtynkowe Roca http://www.roca.pl/strona-stelaz-roca-utrzyma-nawet-samochod!/268

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. Ja mam zestaw podtynkowy z Delfina i jestem zadowolony, zaoszczędzona przestrzeń i też lepiej wygląda ;)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 5. Janusz, a czy ten zestaw był drogi ? bo zastanawiam się nad grzejnikami tej firmy, i ceny są przystępne, ale nie wiem czy taka zasada odnosi się do wszystkich rzeczy tej firmy.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 6. Awarie zdarzają się rzadko, a efekt jest non stop http://www.malyduzyremont.pl/p/galeria.html

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 7. nie ten zestaw podtynkowy nie był drogi powiem ci, aż się zdziwiłem ;) pozdrawiam i polecam

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 8. Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 9. janekk45

  irena.pak własnie dlatego warto decydować się na stelaże, które mają długą gwarancję, np Roca aż 10lat

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 10. To prawda, są to produkty na długie lata, więc nie ma co na nich oszczędzać.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 11. Ja mam stelaż z Koło. Działa bez przerwy od 6 lat. Zamontowany jest w łazience dostępnej dla wszystkich domowników (4 osoby) i gości. _____________________________ http://hydrauliklublin.pl

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 12. ceramika design

  Taka uwaga na marginesie : bardzo ładna mozaika na ścianie :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 13. Ja polecam stelaże firmy Geberit chociażby z tego względu, że w Polsce sprzedawane są od połowy lat 90-siątych. Stelaże firmy Geberit świetnie sprawdziły się w naszych łazienkach. Firmy specjalizujące sie w ceramice (Roca, Koło itp.) wprowadziły stelaże do oferty 3-5 lat temu. Więc żaden nie przeżył jeszcze pełnego okresu użytkowania łazienki, od remontu do remontu. (w Polsce to ok. 15 lat)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 14. Oprócz Geberita z produktów renomowanych firm niemieckich jest jeszcze Sanit. Stelaże podtynkowe Sanit pojawiły się też w latach 90. Geberit zabrał większą część rynku ale Sanit jest ciągle dostępny w Polsce. Jakość niemiecka a cena dużo niższa niż Geberit czy Grohe. Produkują też model narożny stelaża na którym można zaoszczędzic sporo kasy bez obniżania standardu. Ja polecam Sanity, do tego duży wybór przycisków spłukujących. Tu jest jest sporo Sanita http://lazienkatop.pl/wyposazenie-lazienki-stelaze-podtynkowe-c-1_89.html

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 15. Viega (made in germany) jak by ktoś szukał czegoś nie oklepanego http://www.viega.pl/katalog/pl_PL/T5_PIytki_uruchamiajace_spIukiwanie_w_WC_i/PIytki_uruchamiajace_do_WC/PIytki_uruchamiajace_sensitive_z_funkcja_Viega/20058.html Dla zatroskanych awaryjnością: zamontowany system zgodnie ze sztuką nie sprawi niespodzianki w postaci awarii i remontu zabudowy/ściany. Tylko niedokładność lub jakieś kombinacje instalatora, mogą to spowodować.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 16. Stelaże Roca są chyba najbardziej wytrzymałe na rynku. Wieszali na nich Fiata 500! i nic się nie stało :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 17. Stelaże Roca są chyba najbardziej wytrzymałe na rynku. Wieszali na nich Fiata 500! i nic się nie stało :) Takie show to zwykła i tania szopka marketingowa producenta. Absolutnie nie jest istotna dla normalnego użytkownika. Do domowego jak i publicznego użytku wszystkie markowe stelaże są wystarczająco wytrzymałe.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 18. osobiście polecam stelaż podtynkowy firmy SZELDAR zakupiliśmy razem z mężem kilka lat temu i do tej pory wszystko działa jak należy ale odnośnie ewentualnych awarii, nie trzeba wszystkiego niszczyć, dostęp jest bardzo łatwy poprzez zdjęcie płytki przyciskowej w dodatku produkt w pełni POLSKI także polecam

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 19. gumis82

  ja kupowałam stelaż podtynkowy na kkpol.com, jak szukałam stelaża kierowałam się opiniami innych oraz poradziłam się kilku fachowców, oni polecili mi stelaż firmy KKPOL

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-mieszkanie

E-ogródek

E-izolacje

E-ściany

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Łazienka na poddaszu - aranżacje

x