ukryj

Pustaki szklane i luksfery - projektanci znajdują coraz to nowsze możliwości ich zastosowania. Mają one bowiem swoistą właściwość przepuszczania światła, pozwalając dzielić, a zarazem łączyć różne pomieszczenia.

Określenie pustaki szklane i luksfery często stosowane są zamiennie, chociaż nie jest to dokładnie to samo. Pierwsze z nich bowiem zbudowane są z dwóch warstw szkła ściśle stopionych, w taki sposób, aby wewnątrz zachować niewielką przestrzeń, zasadniczo wpływającą na ich parametry techniczne. Luksfery są natomiast kształtkami pełnymi.
Bogate wzornictwo, kolorystyka, dobre parametry techniczne sprawiły, że są efektownym elementem współczesnej architektury oraz atrybutem modnego i nowoczesnego wnętrza.

Wzornictwo
Zarówno pustaki szklane, jak i luksfery zbudowane są ze szkła bezbarwnego, całkowicie przezroczystego lub matowego. Są też kolorowe – barwione w masie lub też powierzchniowo. Kolory kształtek są ciepłe, zazwyczaj pastelowe. Kształtki – błyszczące bądź matowe – mają bogatą gamę wzorów i faktur. Wzory są mniej lub bardziej regularne, wytłaczane na powierzchni lub wtopione w szkło, wyraziste lub stonowane. Tworzą różnego rodzaju figury geometryczne, są również pustaki stylizowane na antyczne.

Zastosowanie
Właściwością pustaków szklanych jest zdolność przepuszczania światła. W przypadku pustaków przezroczystych, przy prostopadle padającym świetle, przepuszczalność ta wynosi nawet 70-80%. Przepuszczalność światła przez pustaki kolorowe zmienia się natomiast w zależności od intensywności ich barwy i wynosi średnio 50%.

Pomysły architektów i projektantów wnętrz
w połączeniu z nowoczesną technologią wykonania i montażu dają nieograniczone możliwości wykorzystania pustaków szklanych. Wznosi się
z nich potężne ściany wieżowców, ale także przepierzenia, całe ścianki działowe lub tylko ich fragmenty.
Nadają się do miejsc szczególnie narażonych na zawilgocenie, dlatego chętnie wykorzystuje się je m.in. w łazienkach. Buduje się z nich ścianki działowe, kabiny prysznicowe, obudowuje się nimi wanny. Z pustaków szklanych można konstruować zarówno ścianki proste, jak i profilowane. Tworzy się z nich duże szklane tafle lub tylko dekoracyjne detale.

Najczęściej spotyka się szklane cegiełki w kształcie prostopadłościanu. Dostępne są także kształtki prostokątne, trójkątne, a nawet okrągłe, ale te stosuje się przeważnie jako posadzkowe, często z odciśniętym wzorem stanowiącym ochronę antypoślizgową. Można też kupić pustaki narożnikowe oraz wentylacyjne. Są pustaki, którymi można wyłożyć podłogę, a nawet przejście nad pomieszczeniem wymagającym doświetlenia z góry.

Pustaki szklane ożywiają i rozjaśniają wnętrze. Refleksy światła, często kolorowego, zmiękczonego, tworzą niepowtarzalny nastrój we wnętrzu. Szklane ściany z jednej strony izolują , zapewniają prywatność, a z drugiej dają poczucie przestrzeni.

  • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
  • bardzo słabe
  • słabe
  • średnie
  • dobre
  • bardzo dobre
4,67 / 3 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Deszczownice prysznicowe

Deszczownice prysznicowe

Jeśli nie wystarcza ci już zwykły prysznic, zafunduj sobie w łazience prawdziwy wodny spektakl. Przeczytaj cały artykuł

Odwodnienia liniowe krok po kroku

Odwodnienia liniowe krok po kroku

Odwodnienia liniowe to jeden ze sposobów na aranżację stanowiska prysznicowego. Przeczytaj cały artykuł

Płytki łazienkowe z efektem trójwymiaru

Płytki łazienkowe z efektem trójwymiaru

Kolekcja płytek Mémoire Océane inspirowana jest naturalnymi, bionicznymi formami. Wyróżniają ją harmonijne kolory... Przeczytaj cały artykuł

Czarno-białe akcesoria do łazienki

Czarno-białe akcesoria do łazienki

Te czarno-białe akcesoria do łazienki pochodzą z kolekcji Soffi, włoskiej firmy Bongio. Przeczytaj cały artykuł

Umywalka retro

Umywalka retro

Ta umywalka retro jest bardzo stylowa i elegancka. Przeczytaj cały artykuł

Łazienka dla mężczyzny

Łazienka dla mężczyzny

Na szczęście bezpowrotnie minął już czas, kiedy mężczyźni zadowalali się w swoim otoczeniu niezbędnym minimum. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-ogródek

E-instalacje

Urządzone.pl

E-dach

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Baterie termostatyczne

x