ukryj

Osobom niepełnosprawnym trudno korzystać z wanny - siadać w niej i wstawać. Co zrobić, żeby ułatwić tę czynność? Wszystko zależy od rodzaju niepełnosprawności, preferencji osoby niepełnosprawnej oraz wielkości łazienki.

łazienka dla niepełnosprawnych

Kąpiel w wannie jest czasami nieunikniona, np. kąpiele lecznicze czy hydromasaż. Dla osób poruszających się na wózkach najwygodniej jest, jeśli wysokość wanny jest identyczna z wysokością siedziska wózka, głębokość wynosi 38-42 cm (nieco mniejsza niż standardowa), szerokość 70-80 cm, długość dobiera się do potrzeb użytkownika. Od indywidualnych potrzeb zależy także kształt wanny - najwygodniejsza jest wanna prostokątna. Dostępne są również specjalnie wzmacniane akrylowe wanny, do których osoba niepełnosprawna podjeżdża na wózku i przesiada się przez otwierane - do góry lub na bok - wejście. Takie wanny są znacznie wyższe od tradycyjnych, mogą być wyposażone w baterie zintegrowane z obudową.

uchwyty na wannęOsoba niepełnosprawna może kąpać się siedząc bezpośrednio w wannie lub na siedzisku. Dostępne są nieruchome nakładki, które zawiesza się na wannie lub siedziska obrotowe o kącie obrotu 90 stopni, opierane o krawędź wanny. Najnowszym rozwiązaniem jest podnośnik wannowy. Można go zastosować w każdej prostokątnej wannie, zasilany jest akumulatorkiem i wyposażony w wodoszczelnego pilota.

Wanna powinna mieć antypoślizgowe (ryflowane) dno, a jeśli nie, to powinniśmy na dnie podczas kąpieli układać matę antypoślizgową, która zapobiega niebezpiecznym upadkom.

Trzeba również zapewnić osobie niepełnosprawnej, łatwe wejście/wyjście z wanny. W tym celu należy zapewnić wolną przestrzeń wokół wanny oraz w razie konieczności zastosować schodki i drabinkę. Do przenoszenia osób niepełnosprawnych z wózka do wanny służą podnośniki przywannowe, montowane do ściany pomieszczenia (ściana musi być wytrzymała). Ich wybór jest duży - od najprostszych mechanicznych po sterowane pilotem.. Możemy zdecydować się także na model samojezdny z uprzężą.

siedzisko wannowe

Nieodzowne są poręcze. Ich zadanie to pomoc w wejściu/ wyjściu) do/z wanny oraz podczas kąpieli. Przydać może się również drabinka nad wanną umocowana do stropu. Położenie  poręczy i drabinki ustala się indywidualnie.

Osobom niepełnosprawnym jest trudno samodzielnie ustawić temperaturę wody. Rozwiązaniem są baterie termostatyczne bezdotykowe. Aby zapobiec poparzeniom, można zamontować centralny mieszacz wody z termostatem ustawionym na pożądaną temperaturę lub zastosować baterią z tzw. zaworem przeciwpoparzeniowym. Dla osób z niedowładem kończyn górnych rozwiązaniem są baterie łokciowe i nożne (pedałowe).

Materiał użyty na podłogę w łazience, bez względu na użyty materiał (np. terakota, drewno, kamień), powinien być antypoślizgowy. Okolice wanny to miejsca, gdzie ryzyko poślizgnięcia i upadku jest dość duże. Przy wannie będzie bezpieczniej, gdy na podłodze przed nimi zostanie położony podgumowany dywanik.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
3,71 / 7 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Wanna Coco

Wanna Coco

Elegancka wanna wolno stojąca, o ciekawej formie, wykonana z nowoczesnego materiału typu solid surface to... Przeczytaj cały artykuł

Kąpiel pod prysznicem w nowym wymiarze

Kąpiel pod prysznicem w nowym wymiarze

Ambiance Tuning Technique to nowoczesna armatura prysznicowa wyróżniająca się modułową budową, minimalistycznym... Przeczytaj cały artykuł

Baterie termostatyczne

Baterie termostatyczne

Baterie termostatyczne wciąż są kojarzone z luksusowym wyposażeniem łazienki. Zapewne z powodu swej wyższej ceny... Przeczytaj cały artykuł

Wanna z telewizorem

Wanna z telewizorem

Istnieją nowoczesne wodoodporne telewizory, specjalnie zaprojektowane do łazienek, spa i saun. Karim Rashid poszedł... Przeczytaj cały artykuł

Mozaika na wannie

Mozaika na wannie

Mozaika na wannie jest znakomitym sposobem na ozdobienie łazienki. Przeczytaj cały artykuł

Wisząca wanna

Wisząca wanna

Wisząca wanna zaprojektowana przez Splinter Works wygląda niezwykle luksusowo. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (3)

 1. dużo akcesoriów ułatwiających korzystanie z łazienki niepełnosprawnym jest w tym sklepie: http://lazienki.dom.pl

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. Naprawdę świetne rozwiązanie --------- http://kozidwor.pl/

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. Wystarczy taka wanna jak niżej. Trzeba tylko zainstalować jakieś schody, no i coś do przytrzymywania się - wtedy jest znacznie taniej. http://e-inclusive.pl/2779-large/wanna-prostokatna-170-x-75-kolo-perfect-xwp1070.jpg Źródło foto: http://e-inclusive.pl/wanny-lazienkowe/wanny-prostokatne/2779-wanna-prostokatna-170-x-75-kolo-perfect-xwp1070-31101000.html

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-dach

E-okna

E-ściany

E-mieszkanie

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Umywalka do łazienki - jak ją wybrać?

x