ukryj

Większość wanien wymaga obudowy. Rozwiązań jest kilka.

Obudowy gotowe w postaci paneli

Jedną z najbardziej rozpowszechnionych, a zarazem najprostszych metod obudowy wanny są gotowe, zdejmowane osłony. Ogromna ilość dostępnych na rynku rozwiązań, różniących się fakturą, kolorem i materiałami wykończeniowymi sprawia, iż obudowę można łatwo dobrać i idealnie dopasować do kształtu każdej wanny - wystarczy kilka dokładnych pomiarów. Obudowa zazwyczaj składa się z jednego, bądź dwóch paneli, dzięki czemu na ich powierzchni nie widać śladów łączenia. Montaż tego typu obudów odbywa się przez bezpośrednie mocowanie elementów do krawędzi wanny i ścian z pomocą specjalnych wsporników. Zapewniają one nie tylko wytrzymałość całej konstrukcji, lecz także pozwalają na szybie zdjęcie osłony w przypadku awarii instalacji, bądź
w momencie powstania widocznych uszkodzeń.

wanna asymetryczna
wanna asymetryczna

Poprzednie Następne 1 / 6

 • wanna asymetryczna
 • wanna prostokątna
 • wanna do łazienki
 • wanna narożna
 • wanna łazienkowa
 • wanna półokrągła

Nośniki polistyrenowe

Równie prostą metodą obudowania wanny jest montaż nośnika polistyrenowego. Przymocowuje się go do podłogi, a następnie osadza wewnątrz wannę, dzięki czemu nie ma konieczności stosowania dodatkowych śrub, czy kołków. Rozwiązanie to pozwala nie tylko zaoszczędzić czas i pieniądze, lecz ma również walory użytkowe - polistyren redukuje wszelkie głuche odgłosy powstające podczas napuszczania wody i sprawia, że wanna wolniej się ochładza.
Nośnik musi być jednak idealnie dostosowany do wielkości i typu wanny. Zakupienie niedopasowanego modelu spowoduje, iż nie spełni on swojego zadania, a jednocześnie wpłynie negatywnie na efekt wizualny. Najlepiej kupować nośnik u producenta wanny - większość producentów wanien ma w ofercie idealnie dopasowane rozwiązania. Nośniki polistyrenowe zazwyczaj są koloru białego, nie zawsze więc pasują do aranżacji łazienki. Można je jednak w łatwy sposób wykończyć płytkami ceramicznymi, bądź wodoodpornym tynkiem dekoracyjnym.  
Kupując nośnik, trzeba pamiętać, że obudowa nie ma otworów rewizyjnych. Z tego też względu trzeba je wyciąć zawczasu i zamontować w nich otwierane drzwiczki, bądź zdejmowaną płytkę.
W innym przypadku, podczas jakiejkolwiek awarii, trzeba będzie zniszczyć nośnik, ewentualnie całkowicie go rozebrać.

wanna asymetrycznawanna łazienkowa

Wodooporne płyty gipsowo-kartonowe

Znacznie więcej pracy trzeba poświęcić na obudowanie wanny wodoodpornymi płytami kartonowo-gipsowymi. W pierwszej kolejności należy właściwie zaprojektować stelaż, który przytrzyma i wzmocni konstrukcję. Do jego wykonania potrzebne są profile UD przykręcane do podłogi, a także pionowe profile CD. Niezbędne okażą się również elementy, które od góry usztywnią zamontowane płyty.
Tak przygotowane ramy zapewnią maksymalną stabilizację zabudowy, dzięki czemu nie wypadnie ze stelaża podczas użytkowania. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się w przypadku każdej wanny, niezależnie od jej wielkości i kształtu. Możliwość wykonania zabudowy „na wymiar” sprawia jednocześnie, iż można zasłonić nie tylko wannę, ale też inne elementy w jej pobliżu negatywnie wpływające na dekorację pomieszczenia. Wykonując zabudowę z płyt g-k, należy pamiętać o ich dokładnym, najlepiej dwukrotnym zagruntowaniu przed układaniem warstwy wykończeniowej.
Płyty g-k w łazience można wykańczać większością materiałów i okładzin ozdobnych. Doskonale sprawdzają się zarówno płytki ceramiczne, mozaika, jak i tynk dekoracyjny.

Obmurówka

Jeszcze więcej czasu i pracy trzeba poświęcić na wykonanie obmurówki wanny. Zastosowanie bloczków z betonu komórkowego, bądź silikatów sprawi jednak, iż osłona będzie bardzo wytrzymała
obudowa wannyi mało podatna na jakiekolwiek uszkodzenia. Przed przystąpieniem do prac należy jednak dokładnie zaplanować, w którym miejscu zostaną otwory rewizyjne, umożliwiające dotarcie do instalacji. Nie uwzględnienie ich w projekcie spowoduje, iż w razie awarii trzeba będzie wyburzyć część ścianki.  Obmurówki świetnie sprawdzają się w przypadku wanien o prostych kształtach, ponieważ nie ma konieczności dokładnego przycinania poszczególnych bloczków. Istnieje również możliwość wykonania obmurówki wanien łukowych, jednak jest to pracochłonne i wymaga zrobienia odpowiednio szerokich spoin - taką pracę warto zlecić jedynie doświadczonemu specjaliście. Murowaną obudowę wanny trzeba również właściwie zabezpieczyć przed wilgocią. Przed układaniem materiałów wykończeniowych niezbędne jest wykonanie warstwy hydroizolacji (w praktyce najczęściej stosuje się dwukrotne malowanie płynną folią). Ściankę można wykończyć dowolną okładziną kamienną, płytkami ceramicznymi, czy tynkiem dekoracyjnym - ważne, by były to materiały wodoodporne, przeznaczone do stosowania w pomieszczeniach mokrych.

obudowa wannawanna z półkami

Obudowy nietypowe

Nietypową osłonę wanny stanowić mogą półprzezroczyste płyty pleksi. Wkomponowanie ich
w metalowe stelaże, a jednocześnie umieszczenie od strony wewnętrznej kolorowych lampek halogenowych da wyjątkowy i niepowtarzalny efekt. Wzbogacić go można dodatkowo np. przez wycięcie różnych nieregularnych kształtów z kolorowej folii i przyklejenie ich na osłonę. Zamiast pleksi można także zastosować mleczne, hartowane szkło (najlepiej tzw. bezpieczne).
Równie ciekawy efekt dekoracyjny zapewni osłona wykonana z impregnowanego, odpornego na działanie wody drewna - zwłaszcza w łazience zaaranżowanej w nowoczesnym stylu. Drewno jest jednocześnie materiałem zapewniającym dużą łatwość montażu.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,83 / 6 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Wybieramy baterie do łazienki

Wybieramy baterie do łazienki

Od wyboru baterii łazienkowej zależy, czy podczas codziennego używania będziemy marnować, czy oszczędzać... Przeczytaj cały artykuł

Wanny w nietypowych kształtach

Wanny w nietypowych kształtach

Połączenie niczym nieograniczonej wyobraźni z wyjątkową funkcjonalnością dało początek oryginalnym modelom. Przeczytaj cały artykuł

Wanna Coco

Wanna Coco

Elegancka wanna wolno stojąca, o ciekawej formie, wykonana z nowoczesnego materiału typu solid surface to... Przeczytaj cały artykuł

Mozaika na wannie

Mozaika na wannie

Mozaika na wannie jest znakomitym sposobem na ozdobienie łazienki. Przeczytaj cały artykuł

Wisząca wanna

Wisząca wanna

Wisząca wanna zaprojektowana przez Splinter Works wygląda niezwykle luksusowo. Przeczytaj cały artykuł

Miedziane wanny

Miedziane wanny

Wanna nie musi być wcale z akrylu, czy ceramiki. Do produkcji wanien wykorzystać można także miedź. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-dach

 • Remont komina

  Remont komina

  Komin może wymagać remontu z dwóch powodów. Należą do nich zły stan techniczny ścian kominowych oraz chęć zmiany...

E-izolacje

 • Izolacja przeciwogniowa

  Izolacja przeciwogniowa

  Trudno sobie wyobrazić naszą cywilizację bez ognia. Jednak jest bardzo niebezpieczny, może prowadzić do tragedii.

E-ściany

 • Substancje szkodliwe w domu

  Substancje szkodliwe w domu

  Nadchodzi wreszcie ten wymarzony, długo oczekiwany dzień, kiedy nasze nowe, czy nowo wyremontowane mieszkanie...

E-instalacje

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Baterie termostatyczne

x